Çorum Belediyesi ile Hitit Üniversitesi iş birliğinde 'Çorum'un Değerleri Doğumunun 85.Yılında Şekip Şahadoğru' anma etkinliği düzenlendi.

Aşık Şekip Şahadoğru eserleri ile anıldı

Paylaşın:

 

FATİH BATTAR

Çorum Belediyesi ile Hitit Üniversitesi iş birliğinde 'Çorum'un Değerleri Doğumunun 85.Yılında Şekip Şahadoğru' anma etkinliği düzenlendi.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konferans Salonu'nda düzenlenen panele Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, CHP İl Başkanı Hasan Suvacı, Şekip Şahadoğru'nun oğlu Seyit Ali Aykaç, akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Şekip Şahadoğru anlatan video slayt gösterisi ile devam etti.   

Programın devamında konuşmalara geçildi. Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan,  programın gerçekleşmesinde katkısı olan AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu'ya teşekkür ederek, Hitit Üniversitesi olarak bu coğrafyanın değerlerini ortaya çıkarmanın gayreti içinde olacaklarını söyledi.

'Bu coğrafyada yaşanan, bu coğrafyanın sahip olduğu her türlü değeri tüm insanlığa sunmak vazifelerimizden bir tanesidir' diyen Alkan, 11 yaşında bir üniversite olmaların rağmen güzel işlere ve çalışmalara imza attıklarını belirterek;  "Hitit Üniversitesi olarak 11 yaşında olmasına rağmen gücünün de ötesinde güzel şeyler yapmaya gayet ediyor. Üniversitemiz sadece eğitim, AR-GE, yatırımlar alanında değil,  kültürel hayata da gücünün yettiği ölçüde değmeye, çalışma yapmaya gayret ediyoruz. Türkiye, her türlü medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafya.  Çorum ise 10 yakın medeniyete ev sahipliği yapmış M.Ö 3-4 binli yıllara varan bir geçmişi var. Bu coğrafyada yaşanan, bu coğrafyanın sahip olduğu her türlü değeri tüm insanlığa sunmak vazifelerimizden bir tanesidir." diye konuştu

KÖSE; 'ŞAHADOĞRU İÇİNDEN ÇIKTIĞI TOPLUMA

YABANCILAŞMADAN İNSANLARA ÖNCÜLÜK YAPARDI'

CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse konuşmasında Şekip Şahadoğru'nun kişiliğinden bahsetti.

Şekip Şahadoğru'nun kendisinin komşusu olduğunu belirten Köse; "Şekip Şahadoğru benim komşumdu. Kapısı herkese açıktı. Çalardı, söylerdi ağırlardı insanları. İçinden çıktığı topluma yabancılaşmadan insanlara öncülük yapardı." diyerek etkinliğe katkısından dolayı Hitit Üniversitesi'ne Salim Uslu'ya ve Çorum Belediyesi'ne teşekkür etti.

USLU; 'TÜRKİYE'DE YENİ ŞEKİP ŞAHADOĞRULAR YETİŞMİYOR'

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu ise konuşmasında Türkiye'de yeni Şekip Şahadoğru'ların yetişmediğine dikkat çekerek; "Bu ülkede yeni Şekip Şahadoğrular yetişmiyor. Herkes yapacağı işin kaç para olacağı derdine düşmüş.  Oysa ben tarihe bir isim, eser bırakacağım diyen yok." şeklinde konuştu.

Aşık Şekip Şahadoğru'nun evliya ve enbiyalarla dolu Çorum'u önce Türkiye'ye sonra dünyaya tanıtmak için yola çıktığını belirten Uslu, düzenlenen program ile vefa borcunu yerine getirdiklerini ifade etti. 

Hitit Üniversitesi'nin unutulmaya yüz tutmuş değerleri ortaya çıkarmasında yapılan çalışmaların takdire şayan olduğunu dile getiren Uslu; "Üniversite bir ildeki ekonomik, sosyal, kültürel kalkınma lokomotifidir. Hitit Üniversitesi eğitimin yanında şehrin kültürel değerlerinin artması konusunda önemli bir çaba içerisindedir. Şekip Şahadoğru da bunlardan birisidir. Hitit Üniversitesi gibi üniversitemiz olmasıydı Şekip Şahadoğru ancak türkülerinden tanıyabilecektik. Şimdi üniversitemiz  unutulmaya yüz tutan değerlerimizi ortaya çıkarıyor." dedi

Uslu ayrıca Şekip Şahadoğru adına kütüphane açılması ile ilgili çalışmaların başladığını söyledi.

Konuşmaların ardından panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü sendikacı yazar Mehmet Çetin yaptı.

Panelde Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali Yakıcı 'Anadolu Aşıklık Geleneğinde Farklılaşan Yönleriyle Çorum ve Şekip Şahadoğru' adlı bir konuşma yaparken, Şekip Şahadoğru'nun oğlu  Seyit Ali Aykaç da babasını anlattı.

Programın sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları Solist Nazlı Öksüz ve Bağlama Erkan Şölen Aşık Şekip Şahadoğru'nun eserlerini seslendirdi.

 

 

Diğer Haberler