Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, il merkezi ve ilçelerde yer alan Meslek Yüksekokul Müdürleri ile toplantıda bir araya geldi.

Üniversite-özel sektör işbirliği  çalışmalarına hız verilecek

Paylaşın:

 

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, il merkezi ve ilçelerde yer alan Meslek Yüksekokul Müdürleri ile toplantıda bir araya geldi.

Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Menderes Suiçmez, İskilip Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muammer Cengil, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sinan Çalışkan, Sungurlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Işık ve Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Erol katıldı.

Toplantıda öğrencilerin 'iş başı eğitimi' konsepti çerçevesinde mesleki bilgilerini arttırması, mesleğine dayalı pratik eğitim almaları yönünde staj yapmaları ve istihdam edilmeleri konuları görüşüldü.

Üniversite-sektör işbirliğine ve öğrencilerin mezun olmadan iş hayatına hazırlanmaları için teorik eğitimleri beraberinde yerinde eğitim almalarına da büyük önem verdiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Akademik Yılı Açılış Töreni'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite-sektör işbirliğine ve iş yeri eğitimlerinin teşviki konusunda önemli açıklamalar yaptığını belirterek üniversitenin en başından bu yana üzerinde yoğun çaba serf ettiği üniversite-sektör ve işbaşı eğitim konsepti konularındaki çalışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemlerinden de yola çıkarak daha da hız verileceğini vurguladı.

Oluşturulması zor bir süreç olan üniversite-sektör işbirliği çerçevesinde sektörün ilgili pek çok firmasıyla işbirliği ve yakın diyalog içerisinde hareket ettiklerini söyleyen Rektör Alkan, öğrencilerin teorik bilginin yanı sıra reel sektörle iç içe girerek pratik anlamda da kendilerini geliştirmeye büyük olanaklar sağlayan 3+1 formülü üzerinde çalışmaların yoğunlaştırılarak gerekeli somut adımların atılacağının altını çizdi. 

Meslek Yüksekokullarının ülkemizde büyük bir boşluğu doldurduğunu ifade eden Rektör Alkan, göreve geldiği günden bu yana MYO'ların doğru konuşlandırıldığı zaman ülkemizin gelişimine büyük katkılar sağlayacağına ve üniversitenin bünyesinde barındırdığı 7 Meslek Yüksekokulu ile sürdürülebilir kalkınmada büyük önem arz eden nitelikli ara eleman yetiştirme konusunda başarılı çalışmalara imza atacağına yürekten inandığını belirterek gayretli ve başarılı çalışmalarından dolayı MYO Müdürlerine teşekkür etti.

 

 

Diğer Haberler