Ceviziyle meşhur Oğuzlar ilçesinde bu yıl üretimde rekor yaşandığı bildirildi.

Oğuzlar’da ceviz bereketi

Paylaşın:

 

RECEP MEBET

Ceviziyle meşhur Oğuzlar ilçesinde bu yıl üretimde rekor yaşandığı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Oğuzlarlı üretici Necati Pelteci, “Ceviz üretimi bu yıl yüzleri güldürdü” dedi.

Son yıllarda meydana gelen don olayları nedeniyle rekoltenin düştüğü Oğuzlar’da bu sene ceviz üretiminde yeni bir rekor kırıldığını anlatan Necati Pelteci, bereketli bir sezon geçirdiklerini söyledi.

OĞUZLAR 77 KALİTESİYLE LİDER

Tat ve aromasıyla dünyaca üne sahip Oğuzlar 77 cevizinin kalitesiyle dikkat çektiğini anlatan Pelteci, “Gümüş iyonu içeren tek besin olan ceviz, çocuklarda zeka gelişimini desteklerken yetişkinleri kalp, tansiyon ve kolestrol gibi hastalıklara karşı koruyor” diye konuştu.

CEVİZ ÜRETİCİLERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

“Her Oğuzlarlı doğuştan cevizcidir” diyen Pelteci, ceviz üreticilerinin yaşadığı sıkıntılardan bahsederek çözüm önerilerini de paylaştı. Pelteci, şöyle konuştu:

“Cevizi kabuğundan ayırmada kullanılan mevcut makineler sulu sistemle çalıştığı için kabuk içine sızıntıya sebep oluyor ve ürün kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle cevizi kabuğundan ayırmak için kuru sistem makinelere ihtiyaç var. Yurtdışında bulunduğu söylenen bu makinelerin yerli imkanlarla yapılarak ceviz üreticilerinin istifadesine sunulmasını bekliyoruz. Bu hususta üreticiler olarak devlet desteği bekliyoruz.

Son üç yıldır don olayları nedeniyle ceviz üretimi olumsuz etkilenmişti. Bu problemin çözümünde de uçakla iklimlendirme veya üreticilerin toplu halde ateşle ısıtma yapması yöntemleri uygulanabilir.

Öte yandan her yıl onlarca üretici ceviz hasadı sırasında ağaçtan düşerek sakatlanıyor ya da yaşamını yitiriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce üreticilere iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimler verilmesinin uygun olacağını düşünüyorum.

 

 

Diğer Haberler