İnsani Değerler Platformu, yaptığı 5 maddelik açıklamayla her zaman devlet ve milletinin yanında yer almaya devam edeceklerini bildirirken, bazı konularla ilgili de sitemlerini dile getirdi.

İDP’den sitem

Paylaşın:

 

Çorum'da yürüttükleri insani faaliyetler ve 15 Temmuz hainlerine karşı dik duruşlarıyla tanınan İnsani Değerler Platformu (İDP), yaptığı 5 maddelik açıklamayla her zaman devlet ve milletinin yanında yer almaya devam edeceklerini bildirirken, bazı konularla ilgili de sitemlerini dile getirdi. 60 STK'nın oluşturduğu birliktelikle Çorum'da 2012'den beri hizmet yürüten platform, Başbakan Binali Yıldırım'ın toplantısına davet edilmemekten duyduğu üzüntüyü dile getirirken, Spor Toto tarafından yaptırılan İmam Hatip binasının, genel bütçeden yaptırılmasını istediklerini açıkladı.

Eğitim Bir Sen lokalinde buluşan İDP üyesi STK'ların yaptığı ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;  "İlimizde faaliyet gösteren atmış STK'nın bir araya gelmesiyle oluşan ve kurulduğu 2012 yılından bugüne kadar yurtiçi ve yurt dışı birçok insani yardım organizasyonları ve 15 Temmuz şanlı direnişi ve sonrasındaki demokrasi nöbetleri başta olmak üzere birçok güzel ve hayri faaliyete imza atan, toplumda farkındalık oluşturan, insanlara maddi ve manevi  rehberlik yapan "İnsani Değerler Platformu"muz 07.10.2017 Cumartesi günü Çorum Eğitim-Bir-Sen Lokalinde bir araya gelerek aylık mutat toplantısını yapmış ve aşağıdaki kararları almıştır.

1- Ana gündem maddesi olarak ilimizdeki yardım ve eğitim faaliyetleri ele alınarak değerlendirilmiş, Platformumuzun bu alanlardaki faaliyetlerinin artarak devam etmesine karar verilmiştir.

2- Platform bünyemizde çocuk ve gençlerimizin okul dışı eğitim, kültür ve spor faaliyetleri ile ilgili bir komisyon oluşturularak, bu alanda faaliyetleri bulunan STK'ların birlikte ortak çalışmalar gerçekleştirmeleri kararlaştırılmıştır.

3- Bugünlerde maalesef kan ve gözyaşının egemen olduğu gönül coğrafyalarımızdaki tüm mazlum ve mustazaflar için yapılan, özellikle cumhurbaşkanlığı ve devlet politikası haline gelen yardım kampanyalarına Platform olarak destek olunmasına, bu bağlamda özellikle son zamanlarda büyük bir zulüm altında yaşayan Arakan için Kızılay Çorum Şubesi ile yürütülen yardım kampanyasının genişletilerek daha da kapsayıcı çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. 

4- İlimiz merkezinde Hz. Ömer Camii civarında Spor Toto Teşkilatının sponsorluğunda yapımı devam eden imam hatip ortaokulu binası inşaatının, İslam'ın haram saydığı talih oyunlarını oynatan bir kurum olan Spor Toto tarafından değil de, diğer bir çok okulumuzda olduğu gibi devletin genel bütçesinden yapılmasının daha uygun olacağı kanaatimizin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir.

5- 28 Eylül 2017 tarihinde Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın ilimize yaptığı ziyaret de özel gündem maddesi olarak değerlendirilerek, STK temsilcilerin görüşlerine başvurulmuştur. Bu kapsamda, Sayın Başbakanımızın katılımlarıyla beş yüz civarında kişinin iştirakiyle Anitta Otel'de gerçekleştirilen ve medyaya "Kanaat Önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı" olarak yansıyan toplantıya platformumuzun davet edilmemesi ve bireysel olarak da, platformumuzu oluşturan altmış STK'mızdan sadece birkaçının davet edilmiş olmasını doğru bulmadığımızın kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir. Beş yüz civarında STK ve kanaat önderi temsilcisinin katıldığı söylenilen ve ilimiz ve STK'larımız açısından son derece önemli olan böyle bir toplantıda bugüne kadar milli iradeye her türlü saldırının karşısında durmuş, 15 Temmuz ihanet gecesi ve sonrasında milli iradenin en güçlü sesi olmuş, Çorum'da 15 Temmuz sonrasındaki nöbetleri bizzat organize etmiş bir sivil platform olan İnsani Değerler Platformu ve üye STK'larından çok büyük bir kısmının davet edilmemesinin değerlendirilmesini Çorum kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Bununla birlikte şu da bilinmelidir ki, İnsani değerler platformu olarak bedeli ne olursa olsun her zaman İslam'ın izzetine talip olan bizler her zaman devletimizin, milletimizin ve milli iradenin yanında olmaya devam edeceğiz." (HABER MERKEZİ)

KARDEŞİN KARDEŞE SİTEMİ

HABER YORUM/EROL TAŞKAN

Çorum’un dinamik yapısında sayısız emeği bulunan Sivil Toplum Kuruluşları’nın bu sitemi, muhatapları tarafından dikkatle okunmalı, siteme ve eleştiriye konu olan meseleler bir kez daha gözden geçirilmeli.

Hani olmaz ama “ya olursa” diyerek şunu hatırlatmakta fayda var, ola ki bu açıklama karşısında alıngan davranılıp soruşturma zincirleri ya da farklı baskılar harekete geçirilirse, en başta gönlünü milletine adamış bu samimi yapı zarar görür ardından da Çorum zarar görür.

Oldukça kibar bir dille hazırlandığı görülen bu açıklamaların dikkate alınması, bizzat Çorum halkının dikkate alınması anlamına gelir ki yakışan da budur.

Ben şahsen bu yapıyı çok değerli bir birliktelik olarak görüyor ve bu zamana kadar yaptıkları samimi çalışmaları imrenerek takip ediyorum.

Bir memlekette STK’lar ne kadar hareketliyse, samimiyse ve memleket meselelerine duyarlılık gösteriyorsa, o memleketin geleceğine, halkın sahip çıktığı anlamına gelir.

Farklı alanlarda hizmet ediyor olsalar da, STK’larımız Çorum’un ortak paydası ve memleketin istikbali söz konusu olduğunda bir araya gelme kabiliyetini ortaya sermiş, pek çok kimsenin paralel yapı lafını telaffuz etmeye çekindiği bir dönemde, kendi içinde oluşturduğu Milli İrade Platformu ile yiğit bir duruş sergilemiştir.

Öte yandan 15 Temmuz’da yaşadığımız o kara geceyi, Çorum’da sabahın ışıklarına taşıyanlar arasında en önde olan STK’larımız, tüm nöbet gecelerini, sabah namazıyla tamamlamıştır.

Bu açıklamalar, bir kardeşin diğer bir kardeşe doğruyu ifadesi ve gönül kırgınlığını tarifinden başka bir anlam taşımıyor.

 

Diğer Haberler