‘Hikayemizin Yarım Asırlık Sesi Mustafa Kutlu’ Çorum'da panellerle tanıtılacak.

Gençler, Mustafa Kutlu’yu anlatacak

Paylaşın:

 

‘Hikayemizin Yarım Asırlık Sesi Mustafa Kutlu’ Çorum'da panellerle tanıtılacak.

10-11-12 Ekim tarihlerinde Çorum'da gerçekleştirilecek bir dizi panelle, ödüllü yazar Mustafa Kutlu her yönüyle sevenlerine anlatılacak.

Anadolu Mektebi’nin organize ettiği ‘Hikâyemizin Yarım Asırlık Sesi Mustafa Kutlu’ programına Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliği yapıyor.

Açılış töreni ve ilk panel Vali Necmeddin Kılıç’ın katılımıyla Çorum Devlet Tiyatro Salonunda saat 09.30’da başlayacak. Üç gün boyunca Çorum Devlet Tiyatrosu, Buhara Kültür Merkezi ve çeşitli okullarda düzenlenecek 10 ayrı panelle, Yazar Mustafa Kutlu Çorum'dan tüm Türkiye’ye anlatılacak.

Farklı illerden gelen öğrencilerin gerçekleştireceği 10 ayrı panelde, gençler Mustafa Kutlu’nun üslubu, topluma bakışı ve modernleşme ilişkisi gibi yönlerini ele alacak. Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Devlet Sanatçısı Bayram Bilge Toker, yazarlar Prof. Dr. Durmuş Günay, Ali Ayçil, Mehmet Çetin de katılacak.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Yürütme Kurulu Başkanı ve  Tarım eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu panelistlerin, bu toprakların yetiştirdiği en önemli yazarlardan olan Mustafa Kutlu’yu bütün yönleri ile ele alacaklarını ve program boyunca gençlerin Çorum'da bir Mustafa Kutlu rüzgârı estireceklerini söyledi. Bugüne kadar 15 ayrı şehirde Mustafa Kutlu panelleri düzenlendiğini belirten Güçlü, Anadolu Mektebi Projesi ile tarih ve millet şuuru gelişmiş, donanımlı ve erdemli gençler yetişmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Güçlü, "Projemizde yer alan lise ve üniversite öğrencisi arkadaşlarımız Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülünün sahibi hikâye yazarı Mustafa Kutlu’nun kitaplarını okuyup, birikimlerini bu paneller kanalıyla toplumla paylaşacaklar ve Mustafa Kutlu’nun eserlerinden aldıkları lezzetleri topluma aktarma imkânı bulacaklar. Böylece Çorum’da Mustafa Kutlu'nun ismini duymayan öğrencimiz kalmayacaktır.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının destek verdiği Anadolu Mektebi, her geçen gün yeni iller ve kitap okumayı seven lise ve üniversite öğrencisi gençlerin katılımı ile büyüyen bir proje olarak dikkat çekiyor.

 

 

Diğer Haberler