Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Azimli, Kerbela olayının İslam tarihinin en çok istismar edilen konusu olduğunu söyledi.

'Kerbela, İslam tarihinde  en fazla istismar edilen konudur'

Paylaşın:

 

M.BURAK YALÇIN

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Azimli, Kerbela olayının İslam tarihinin en çok istismar edilen konusu olduğunu söyledi.

Cihannüma Çorum İl Temsilciliği ile Ensar Vakfı Çorum Şubesi tarafından ‘Kerbela, Ümmetin Bitmeyen İmtihanı’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Kulaksız 1. Sokak’ta bulunan Ensar Vakfı Özel Akşemseddin Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleşen söyleşiye Ensar Vakfı Çorum Şubesi Başkanı, YURTKUR Müdürü Erol Kavuncu, Cihannüma Çorum İl Temsilcisi Halil İbrahim Aşgın ve öğrenciler katıldı.

Mustafa Işık’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program açış konuşmaları ile devam etti.

AŞGIN: GENÇLER DOĞRU BİR TERCİH YAPMIŞ

İlk olarak konuşan Cihannüma Çorum İl Temsilcisi Halil İbrahim Aşgın, Ensar Vakfı’nı tercih eden gençlerin çok doğru bir karar verdiğini belirterek, “Burada kalmanın onların hayatında çok önemli bir değeri olduğunu daha sonra anlayacaklar. Üniversitede öğrendiklerimin çok daha fazlasını İlim Yayma Cemiyeti(İYC) bana öğretti. İnsan olmayı, müslüman olmayı, sorumluluk sahibi olmayı, cihad etmeyi İlim Yayma Cemiyeti’nde öğrendik. Çorum’da da bunun adresi Ensar Vakfıdır, İYC’dir, benzer kuruluşlardır” dedi.

KAVUNCU: AMACIMIZ BURALARI HAYIRLI İŞLERLE DONATMAK

Aşgın’dan sonra kürsüye gelen Ensar Vakfı Çorum Şubesi Başkanı ve YURTKUR Müdürü Erol Kavuncu ise amaçlarının yurtlarını hayırlı işlerle donatmak ve güzel şeyler yapmak olduğunu vurgulayarak, “Bunun tek başına olma şansı yok. Burada hep birlikte ortak akılla, güç birliği yaparak hayırlı işler yapacağız. İsimler, kişiler, mekanlar ölür ama davalar ölmez. Davanın ruhu ölmez. Allah rızasını kazanan, kazanan kullardan olmak adına İnşallah buralarda güzel şeyler yapacağız” diye konuştu.

AZİMLİ: KERBELA, İSLAM TARİHİNİN EN ÇOK SÖMÜRÜLEN KONUSU

Programa konuşmacı olarak katılan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Azimli de, Kerbela’nın İslam tarihinin en dramatik ve en çok sömürülen konusu olduğunu ifade ederek, bu olayın sadece belli bir grubun meselesi olmadığını söyledi.

Hz. Hüseyin’in Kerbela’da oğlu ve 70 erkekle şehit olduğunu kaydeden Azimli, “Hz. Hüseyin’i bir Yahudi, Hristiyan katletmedi. Peygamberlerinin torununa bunu yapmak Müslümanlar için çok acı bir şey. Bu bizim ayıplarımızdan bir tanesidir” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR MÜSLÜMAN BU OLAYI TASVİP ETMEZ’

Hiçbir müslümanın Kerbela olayını tasvip etmediğini de dile getiren Azimli, konuşmasına şöyle devam etti: “Kerbela hadisesi İslam tarihinin müslümanların birbirlerinin ilişkilerine büyük bir sıkıntı yaratan bir konusudur. Dünyadaki hiçbir müslüman bu olayı tasvip etmez. Bugün Suriye’de sunni köylere saldırı var. Kerbela’nın intikamını alıyoruz diyerek kadın, çoluk çocuk katlediliyor. Kerbela bize yeterken başka dramlar oluşturulması kabul edilebilecek bir şey değil. Kerbela, İslam tarihinin en problemli konusu olarak kalmıştır. Bunun üzerine yığınlarca isyanlar meydana gelmiştir. Hz. Hüseyin’e yapılan zulmün intikamını alma adına yığınlarca mücadeleler olmuştur. Bunu dini boyutundan değil hep siyasi boyutundan kullanarak başka dramlara çeviriyoruz. Bu da kabul edilecek bir şey değil.”

‘KERBELA HEPİMİZİN DRAMIDIR’

“Birbirimizi katletmenin, hakaret etmenin, kâfir görmenin bir manası, İslam’i yönü, dini yönü, insani yönü yok” diyen Azimli sözlerini “Ne yazık ki İslam tarihinde en fazla istismar edilen konu Kerbela olmuştur. Kerbela olayı hepimizin dramıdır. Hz. Hüseyin’in şehadeti bizim için büyük üzüntü vesilesidir” diyerek tamamladı.

Program sonunda Muharrem ayı nedeniyle katılımcılara aşure ikram edildi.

 

 

Diğer Haberler