Eğitim Bir Sen Çorum 1 Nolu Şube Başkanı Tahir Eşkil, öğretmen açığının kapatılması amacıyla uygulanan sözleşmeli öğretmenliğin soruna çözüm getiremediği gibi yeni sorunlara yol açtığını ifade etti.

'Öğretmen açığı kadrolu öğretmenlerle kapatılmalı'

Paylaşın:

 

Eğitim Bir Sen Çorum 1 Nolu Şube Başkanı Tahir Eşkil, öğretmen açığının kapatılması amacıyla uygulanan sözleşmeli öğretmenliğin soruna çözüm getiremediği gibi yeni sorunlara yol açtığını ifade etti.

Eşkil, "Öğretmenleri işi ile eşi arasında tercih yapmaya zorlayan ve yeni sorunlar üreten sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, öğretmen açığı kadrolu öğretmenlerle kapatılmalıdır" dedi.

Yaptığı açıklamada, eğitimin sorunlu alanlarına ve eğitim çalışanlarının gündemindeki konulara değinen Eşkil, 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 4. maddesinin altıncı fıkrasıyla sözleşmeli öğretmenliğin tekrar uygulamaya konulduğuna dikkat çekerek, "Yakın zamanda tecrübe edilen ve sürdürülebilirliği olmadığı için vazgeçilen sözleşmeli öğretmenlik istihdamının tekrar hayata geçirilmesi büyük sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Yeni sorunlara yol açan, ailelerin parçalanmasına neden olan sözleşmeli öğretmenlik istihdamı uygulamasına da, adalet duygusunu zedeleyen mülakatla öğretmen alımına da karşıyız. Öğretmen istihdamında güçlük çekilen bölgelerdeki sorunun çözümü; sözleşmeli öğretmenlik, yer değiştirme yasağı gibi geçici tedbirlerle değil, söz konusu bölgelerde öğretmenlerin kalıcı olarak görev yapmalarını teşvik edecek katkılarla mümkündür" ifadelerini kullandı.

Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere, istihdamda güçlük çekilen yerlerde eğitimin en büyük sorununun kalıcı öğretmen istihdamının sağlanamaması olduğunu vurgulayan Eşkil, "Bugün söz konusu bölgelerde bir öğretmenin görevde kalma süresi ortalama 1,5 yıldır. Bu durum, eğitim-öğretimde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Eğitim çalışanlarına, zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaları halinde illerin mahrumiyet durumlarına göre ilave özel hizmet tazminatı ödenmesi, hem bölgenin eğitim çalışanı açığının kapatılması hem de bölgenin zorluğuna göre eğitim çalışanının yaşadığı mağduriyetin giderilmesi bakımından gereklidir. Bu konuda ivedilikle adım atılmalıdır" şeklinde kaydetti.

Kurulduklarından beri vesayetin sona ermesi, yasakların kaldırılması için mücadele verdiklerini kaydeden Eşkil, "Eğitim çalışanlarının haklarını korumak ve geliştirmek, onlar adına kazanımlar temin etmek öncelikli hedefimizdir. Bunu yaparken, diğer sorumluluklarımızı da ihmal etmedik, etmiyoruz. Hak ve özgürlük mücadelemizle birçok yasağın kaldırılmasını sağladık. Kimsenin dinine, ırkına, rengine bakmadan her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz" dedi.

"Bizim, çocuklarımız, geleceğimiz, devletimiz, milletimiz ve tüm coğrafyamız için hayallerimiz, hedeflerimiz, amaçlarımız var" diyen Eşkil, "Bu hedef ve amaçlarımızı gerçekleştirmek için öncelikle birlik ve beraberliğimizi daha da sağlamlaştırmalıyız. Ülkemiz ve bölgemiz üzerinde oynanan oyunları boşa çıkarmak için el birliği etmeliyiz" diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

Diğer Haberler