Osmanlı'nın günlük yaşantısında, sultanın sofrasından en fakirinin sofrasına kadar eksik tutulmayan Osmanlı Şerbeti, hastalıklara karşı korunmakta büyük fayda sağlıyor.

Osmanlı Şerbeti,  birçok derde deva

Paylaşın:

 

MUSTAFA BURAK YALÇIN

Osmanlı'nın günlük yaşantısında, sultanın sofrasından en fakirinin sofrasına kadar eksik tutulmayan Osmanlı Şerbeti, hastalıklara karşı korunmakta büyük fayda sağlıyor.

VATANDAŞLARI İPEK YOLU'NA DAVET ETTİ

Eski Emniyet Müdürlüğü Çakır Cami karşısında hizmet veren  İpek Yolu Çay Evi'nin sahibi Rafet Soyacak, sağlıklı içecek içmek isteyen vatandaşları İpek Yolu Çay Evi'nde Osmanlı Şerbeti içmeye davet etti.

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir içecek olduğunu aktaran Rafet Soyocak, Osmanlı Şerbetinin yararlarından bahsetti.

16 ÇEŞİT BAHARATTAN YAPILIYOR

16 çeşit baharattan yapıldığını belirten Soyocak, "Yüzde yüz doğal olan Osmanlı Şerbeti, şeker hastalığına, tansiyona, sindirim sistemine, ailzemere çok iyi geliyor. Şerbetin içerisinde bulunan nar çiçeği vücudun dengesini sağladığı için vücutta susuzluk giderme etkisi yapmaktadır. Son derece sağlıklı ve besleyici olmasının yanı sıra lezzeti de damaklarda eşsiz bir tat bırakmaktadır. Lezzetin şifa ile buluştuğu Osmanlı şerbetinin içeriğinde Demir Hindi(serinletir, susuzluğu giderir), Hibiskus Mekke Gülü(C vitamini deposu, kan yapar, şekeri düşürür), dut pestili, kakule(zihni açar, iştah açar), tarçın(mideyi rahatlatır), karanfil, zencefil(mideyi rahatlatır), yaban mersini, keçiboynuzu, karadut, hurma karışımı ve baharat karışımından olup 16 çeşit hastalığa iyi geliyor. Ayrıca Osmanlı Şerbeti'nin yanı sıra bir diğer seçenek olarak da vatandaşlarımıza portakal ile limon karışımı 'Saray Limonatısını' sunuyoruz" diye konuştu.

SOFRALARIN BAŞ TACI

Toplumsal hayatta önemli bir yeri bulunan ve Osmanlı'da sofraların baş tacı olan şerbet geleneğinin modern hayatla birlikte unutulmaya başlandığını da belirten Soyocak, Çorum'da bu şerbeti yapan ilk ve tek işletme olduklarını da söyledi.

 

 

Diğer Haberler