Tadı, lezzeti ve kalitesi ile Çorum'un dünyaya açılan markası olan Yakamoz Turşu, her yıl büyüyen ve gelişen fabrikası ile dünyanın turşunu Çorum'da üretiyor.

Çorum'un dünyaya açılan markası YAKAMOZ TURŞU

Paylaşın:

 

FATİH BATTAR/M.BURAK YALÇIN

Tadı, lezzeti ve kalitesi ile Çorum'un dünyaya açılan markası olan Yakamoz Turşu, her yıl büyüyen ve gelişen fabrikası ile dünyanın turşunu Çorum'da üretiyor.

Türkiye'de 30 ilde bayisi bulunan ve dünyada 15 ülkeye ihracat yapan Yakamoz Turşuları, dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor.

ÇORUM'UN PARLAYAN YILDIZI

Türkiye pazarının yanında dünyanın bir çok ülkesine de turşu ihracatı yapan Yakamoz Turşu, 2002 yılında 5 kişi ile başladığı turşu üretiminde Çorum'un parlayan yıldızı oldu.

Turşu üretiminde Anadolu'nun en verimli topraklarında yetişen sebzeleri kullanan Yakamoz Turşu, Türkiye'de ve dünyada turşu sektöründe adından sıkça söz ettiren marka oldu.

75 BİN METREKARE ALANDA HİZMET VERİYOR

Her geçen yıl büyüyen ve gelişen Yakamoz Gıda, Çorum'da yerleşik 75.000 m2 açık, 4.000 m2 kapalı alana sahip tesisi ve ileri teknoloji ile üretim yapmakta.

Özenle ve en taze şekilde tarladan fabrikaya ulaşan sebzeler modern makinelerde, hijyenik şartlardan taviz verilmeden işlenmekte ve ürünler ambalajlanmasından, dağıtımına kadar adım adım takip edilmektedir.

KALİTE VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ HER ZAMAN ÖN PLANDA

Yüksek kalitesi ve üstün lezzetiyle hem Türkiye pazarında hem de dünyadaki birçok ülkede aranan, gözde bir marka haline gelen Yakamoz Turşuları, yükselen kalite ve müşteri memnuniyeti ilkelerinden ödün vermeden üretimine devam ediyor.

GÜNDE 2 TIR ÜRETİM YAPILIYOR

100 çalışanı ile günde 52 ton turşu üretimi yapan fabrika yılda ise 600 tır üretim yaparak yurt içine ve yurt dışına satış yapıyor.

2002 yılında Kalaycıoğlu adı altında Gıda Toptancılığı yaparken yurt içinde ve yurt dışında kaliteli turşu açığını gördüklerini ve bu şekilde turşu üretimine başladıklarını anlatan Yakamoz Turşu Yönetim Kurulu üyesi Onur Kalaycı, 5 kişi ile başladıkları bu yolda şimdi 100 çalışan ile yola devam ettiklerini söyledi.

Gıda sektöründeki farklı alanlara yönelik girişimleri, ilkeli dürüst ve başarılı çalışmalar ile 2002 yılında "Yakamoz" markası ile turşu ve salamura ürünler üzerine yaptıkları yatırımlarla devam ettiklerini belirten Kalaycı, çok zor şartlar altında başladıkları bu işte çok çalışarak geliştiklerini ve büyüdüklerini anlattı.

2006 yılında Cezayir'de düzenlenen Gıda Fuarı ile dünyaya açılmaya başladıklarını belirten Kalaycı, Fransa ve Almanya'da düzenlenen Gıda Fuarlarına her yıl katılarak hem Yakamoz turşularını dünyaya tanıttıklarını hem de müşteri portföyünü genişlettiklerini kaydetti. 

'5 KİŞİ İLE ÇIKTIĞIMIZ YOLDA 15 ÜLKEYE İHRACAT YAPAN FİRMA OLDUK'

Yakamoz Turşuları olarak 15 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Kalaycı; "1981 yılında Kalaycıoğlu A.Ş olarak Gıda Toptancılığı yaparak çıktığımız yolda 2002 yılında Türkiye'de ve dünyada kaliteli turşu açığını gördük ve Çorum'da turşu üretimi yapmaya karar verdik. 2002 yılında turşu üretimine 5 kişi ile başladık. Şimdi fabrikamızda 3 ü gıda mühendisi olmak üzere 100 çalışanımız var. Ürün izlenebilirliği  tarladan itibaren başlamakta ve güvenli ve sağlıklı sebzeler ziraat mühendislerimizin gözetimi altında temin edilmektedir. Yakamoz Turşuları olarak yurt dışına ilk olarak Cezayir'de düzenlenen Gıda Fuarı ile başladık. Daha sonra Almanya ve Fransa'da düzenlenen fuarlara katılarak hem Yakamoz Turşuları'nı dünyaya tanıttık hem de müşteri potansiyelimizi artırdık. Hemen hemen her yıl bu fuarlara katılmaya çalışıyoruz. Şu anda dünyada 15 ülkeye ihracat yapıyoruz. Almanya, İngiltere, İsveç, Norveç, Finlandiya, Hollanda, ABD, Ürdün, Panama, Hong-Kong, Tacikistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Irak gibi ülkelere ihracat yapıyoruz.  Hedefimiz 50 ülkeye ihracat yapmak. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor." dedi

Türkiye'de ise 30 ilde bayileri olduğunu aktaran Kalaycı, çalışanlarının üstün gayreti ile üretilen turşuları Avrupa'dan Amerika'ya dünyada ki bir çok ülkeye pazarladıklarını kaydetti.

SEBZELER ÇORUM, AFYON, MERZİFON, KONYA , BİGA VE GAZİANTEP'TEN

Fabrikada çalışan 100 işçinin yanı sıra sebzelerin yetiştirilmesi ve tarlalardan toplanması için tarım çalışanlarına her yıl 100 bin yevmiyelik istihdam sağladıklarının bilgisini veren Kalaycı, Yakamoz markası ile 15 yıllık tecrübelerini klasik ev turşusu metodunu sanayiye kazandırmak amacıyla, sebzelere 30 ila 40 gün doğal fermantasyon yaptırılarak turşu ürettiklerini aktardı. Sebzeleri başta Çanakkale'nin Biga ve diğer ilçeleri, Çorum, Merzifon, Afyon, Gaziantep ve Konya'nın köylerinden temin ettikleri dile getiren                                         Kalaycı, Çorumlu çalışanlarının titizliği ve üstün gayreti ile hazırlanan ürünlerin yurt içi ve yurt dışında bulunan bayileri kanalıyla nihai tüketiciyle buluştuğunu aktararak; "Lahana turşusu, salatalık turşusu, sarımsak turşusu, kapari turşusu, karışık turşu, jalapeno biber turşusu, biberiye turşusu, acı biber turşusu, havuç turşusu, acur turşusu, kelek turşusu, domates turşusu, pancar turşusu, acı biber sosu ve salamura yaprak ürettiklerini ifade etti.

'2 BİN METREKARELİK YENİ BİR FABRİKA KURACAĞIZ'

Bu yıl sonunda 2 bin metrekarelik bir alanda yeni fabrika kuracaklarını aktaran Kalaycı, yeni üretim hatları kurarak daha fazla üretim yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Çorum'da yerleşik 75 bin metrekare açık, 4 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerinde ileri teknoloji ile turşu üretimini gerçekleştirdiklerini ifade eden Kalaycı, Yakamoz markasına yaptıkları yatımlarla sürekli yeni pazar arayışları sonucu 2017 yılında büyümeyi sürdürdüklerini aktardı. Sürdürülebilir kalite yönetimi ve dünya çapında gerçekleşen fuarlara katılmaları sayesinde, toplam satışlarında ihracat oranlarını yüzde 50'ye çıkarmayı başardıklarını dile getiren Kalaycı, Arap ülkeleri ve İskandinav ülkelerinin de Çorum'da yapılan turşuya ilgi duyduklarını söyledi. 2016 yılını yüzde 20 büyüme ile kapattıklarını, 2017 yılında ise büyüme hedeflerinin yüzde 30 olduğunu açıklayan Kalaycı, "Büyümeyi sağlayabilmek için her yıl ortalama 1 milyon lira yatırım yapıyoruz. 2018 yılında da üretim kapasitemizi artırmak için en az 2 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi.

ÇİFTÇİMİZİ TEŞVİK EDİYORUZ

Bu yıl, lahana ve domates gibi turşuluk sebzeleri Çorum'daki bazı çiftçiler ile işbirliği içinde çalışarak sağlamaya başladıklarını dile getiren Kalaycı, Çorum iklimine uyan lahana, havuç, domates, kırmızı pancar gibi sebzelerin Çorum'daki köylerden temin ederek şehir ekonomisine fayda sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin bu konuda motive edici ve teşvik edici yaklaşımlarının olduğunu belirten Kalaycı, "Hali hazırdaki çiftçilerimizle yaptığımız alım garantili sözleşmeli tarımın, şehrimizdeki diğer çiftçi ve müteşebbislere de örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

'YEREL YÖNETİCİLERDEN TEŞVİK EDİCİ DESTEK BEKLİYORUZ'

Türkiye'nin kalkınma planında yaş meyve - sebze işlenmesinin lokomotif sektörler arasında yer aldığını ifade eden Kalaycı, Çorum'da yok denecek kadar az meyve - sebze işleme tesisi bulunduğunu paylaştı. Kentin coğrafi konumu ve pazar açısından büyük avantajlara sahip olduğunun altını çizen Kalaycı, meyve -  sebze işleme tesislerine yapılacak yatırımlarla bölgedeki tarımın canlandırılması gerektiğini söyledi.

'EKİP OLARAK SEZON BOYUNCA YOĞUN BİR TEMPODA ÇALIŞIYORUZ'

Yakamoz Turşuları olarak başarılarının sırrının çok çalışmaktan geçtiğinin altını çizen Kalaycı; "Anadolu insanı çok çalışkandır. Bizim buralarda insanlar sabah ezanı ile kalkar doğru tarlaya koşar. Anadolu'da hep böyledir. Bizim başarımızın sırrı da buradan geliyor. Fabrikadaki çalışanlarımız çok iyi niyetli ve çalışkanlar insanlar. Yönetici ekibimiz de kaliteli ve sorumluluk sahibi kişilerden oluşuyor. Ben yaz sezonu boyunca fabrikada yatıp kalkarım. Detaylara çok önem veririz.  Kaliteden asla ödün vermeyiz ve müşteri isteklerini önemseriz." diye konuştu.

'ÜRÜNLERİMİZİN DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA

TÜKETİLDİĞİNİ GÖRMEK GURUR VERİCİ'

Yaptıkları işten zevk aldıklarını ve severek yaptıklarını açıklayan Kalaycı, dünyanın dört bir yanında Yakamoz Turşuları'nın tüketildiğini görmelerinin gurur verici olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Diğer Haberler