Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacaklar, araçlarına gerekli kontrolleri yaptırmaları konusunda uyarıldı.

Bayram için yola çıkacaklar dikkat!

Paylaşın:

 

Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacaklar, araçlarına gerekli kontrolleri yaptırmaları konusunda uyarıldı.

10 günlük bayram tatilinde yola çıkacak sürücülerin, güven ve konfor içinde seyahat etmeleri için araç bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiği hatırlatıldı.

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, Türkiye’de trafiğe kayıtlı 21 milyonun üzerinde aracın bulunduğunu belirterek Kurban Bayramı tatilinde birçok araç sahibinin yollarda olacağını kaydetti.

Tatil süresince uzun mesafe yolculuklarının artacağına işaret eden Aydın Erkoç, güvenli yolculuk için sürücülere yönelik bazı uyarılarda bulundu.

BU KONTROLLERİ UNUTMAYIN!

Tatilde karayollarındaki hareketliliğin ve trafik yoğunluğunun artacağını ve bu durumun kaza riskini yükselteceğini vurgulayan Erkoç, “Bayram tatilinde seyahata çıkacak sürücüler otomobillerinin lastik, far, silecek, egzoz, fren, akü, klima, amortisör, ön düzen ve diğer kontrollerini yaptırmaları, güven ve konfor içinde yolculuk etmelerini sağlayacaktır” dedi.

Erkoç, “Bu tedbirler, arzu etmediğimiz durumların yaşanmasını önleyecektir. Sürücüler yolculuk öncesi hava ve yol şartları hakkında bilgi edinmeli ve yolculuk sırasında trafik ve emniyet kurallarına azami ölçüde riayet etmelidir. Arabada çocuk varsa onlar için de ayrıca önlemler alınmalı” diye konuştu.

Söz konusu araç bakımlarının maliyetlerinin yapılacak işlem ve değişen parça adedine göre 300 ile bin lira arasında değiştiğini belirten Aydın, “Sürücüler bu masraflardan kaçınmamalı. Bakımlar yapılmadığı zaman, kazalara zemin hazırlanmış oluyor ve daha büyük maliyetler ortaya çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

MOLA VERMEYİ İHMÂL ETMEYİN

Sürücülerin sık sık mola vermelerinin, yolculuk sırasında dikkat dağınıklığını önleyeceği belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün ülke genelinde belirlediği, bayram tatillerinde en çok kazanın yaşandığı, Ankara-Kırıkkale yolu Irmak mevkisi, Adana-Tarsus-Ankara Otoyolu Kadellimevkisi ve Düzce Anadolu Otoyolu Muradiye mevkisinin de aralarında bulunduğu 36 lokasyona dikkati çeken MASFED Başkanı Erkoç, bayram süresince söz konusu yolları kullanacak tatilcilerin, daha da dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

“Bayram tatili zehir olmasın” diyen Erkoç, “Gideceğimiz yere 5-10 dakika erken varmak, hayatımızdan daha önemli değil” şeklinde konuştu.

 

 

Diğer Haberler