Çorum Ahçılar ve Pastacılar Derneği 12-13 Ağustos'ta Mengen'de düzenlenecek Ahçılık ve Turizm Fuarı'na katılacak.

Hititlerin şölen yemeğini Mengen'de tanıtacaklar

Paylaşın:

FATİH BATTAR
Çorum Ahçılar ve Pastacılar Derneği 12-13 Ağustos'ta Mengen'de düzenlenecek Ahçılık ve Turizm Fuarı'na katılacak.
 
Fuar öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Çorum Ahçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Rasim Çakıcı, bu yıl Mengen'de 32.si düzenlenen Ahçılık ve Turizm Fuarı'na Kız Meslek Lisesi öğrencileri ile birlikte katılacaklarını açıkladı.
Fuarda Hitit dönemine ait bir yemek olan Dusgarati Ninda (Koyun Etli Dürüm) yapacaklarını belirten Çakıcı, geçtiğimiz yıl da dernek olarak fuara katıldıklarını ve büyük ilgi gördüklerini söyledi.
Geçen sene fuara İskilip Dolması ile katıldıklarını dile getiren Çakıcı bu yıl Hitit dönemine ait     Dusgarati Ninda (Koyun Etli Dürüm) ile katılacaklarını ifade etti.
 
HİTİTLERİN ŞÖLEN YEMEĞİ
Dusgarati Ninda'nın Hitit'lerde bir şölen yemeği olduğunu ve özel günlerde yapılan bir yemek olduğunu belirten Çakıcı, bereketli geçen hasat sonrası krallar tarafından yaptırılıp halka dağıtıldığını söyledi.
Dusgarati Ninda'nın tarihte yapılan ilk dürüm olduğunu belirten Çakıcı; "Tarihte yapılan ilk dürüm bugün yapılan dürümlerin atası sayılacak bir yemek. 4000 yıl önce Hitit uygarlığı yemek mutfak alanında diğer uygarlıkların önüne geçmiş ve tahıl ürünleri ve et işlemede bir çok ilki yapmışlardır." dedi
Fuarın önemine değinen Çakıcı, hem Çorum'u hem de Hititlerin yemeğini gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.
 
'ÇORUM'U ÇOK GÜZEL TANITACAĞIZ'
Kız Meslek Lisesi öğretmeni Sultan Örten ise Mengene'de Çorum güzel tanıtacaklarını belirterek; "Çorum'u, Çorum'un kültürünü ön plana çıkarmayı düşünüyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da inanıyorum ki Çorum'u çok güzel tanıtacağız. Çünkü Çorum'un Anadolu'nun merkezi ve aynı zamanda dünyanın merkezi. Dünyanın merkezinin de biz buğdayını Mengen'e taşıyacağız. Bir anlamda da turizm elçiliği yapmış olacağız. Gençlerimizi bu festivallere götürerek onların bu mesleği sevmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." diye konuştu.

Diğer Haberler