Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkılarıyla düzenlenen GENÇDES’in ‘Laçin'de Kültürel Esinti’ projesi hayata geçirildi.

Laçin'de kültürel esinti

Paylaşın:

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkılarıyla düzenlenen GENÇDES’in ‘Laçin'de Kültürel Esinti’ projesi hayata geçirildi. 
 
Laçin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İmam Hatip Lisesi Mezunu Kamu Çalışanları ve Yöneticileri Derneği (İHL KAMU)’nin ortaklaşa yürüttüğü GENÇDES projesinin Hüsn-i Hat ve Ebru Kursu, Laçin Kaymakamı Hasan Taş, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, İHL KAMU Derneği Başkanı Mehmet Bayrak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutu Fırat, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Hasan Algül, İl Tarım Müdür Yardımcısı Muzaffer Ülgün, kurum amirleri, İl Genel Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, İHL KAMU dernek yönetimi, üyeleri tarafından ziyaret edildi.
Yapılan açıklamaya göre, ziyarette konuşan İHL KAMU Derneği Başkanı Mehmet Bayrak, “Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkılarıyla düzenlenen GENÇDES’in ‘Laçin'de Kültürel Esinti’ kaybolmak üzere olan mesleklerin gençlere öğretilmesi amacıyla Laçin HEM ile ortaklaşa yapmış olduğumuz projede 14-29 yaş arası 12 gencimiz ebru sanatı, 14-29 yaş arası 12 gencimiz hüsn-i hat sanatı öğrenecekler. Biri hüsn-i hat diğeri  ebru sanatı eğitimi konusunda 2 adet sergi açılacak. Türk kültürünün tanıtımını yapmak geleneksel Türk el sanatlarının tanıtımını, zengin kültür birikimimizi gençlere tanıtarak nesilden nesile farkındalık oluşturmak, aktarmaktır. Yapılan çalışmalarla ilgili 250 adet katalog basılacak. Proje faaliyetlerin devamını sağlamak için hüsn-i hat sanatı  ve ebru sanatı eğitimi ile ilgili yeterli donanıma sahip 2 adet atölye kurulmuş olacaktır.” dedi.
 
TEKNİK GEZİLER  DÜZENLENECEK
Hüsn-i hat sanatına katılan kursiyerlerle katılımcılardan oluşan 30 kişiyle İstanbul’a, ebru sanatı ile ilgili kursiyerlerle katılımcılardan oluşan 30 kişiyle de Amasya ve Tokat’a teknik eğitim gezileri gerçekleştireceğini kaydeden Bayrak, katılımcılara teşekkür etti.
AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ da, yaptığı konuşmada, “Ebru ve hüsn-i hat sanatı eğitimiyle gençlerin ruhsal dünyalarında ve kişisel gelişimlerinde olumlu etki yapmasından dolayı öğrencileri bu sanatla ilgilenmeye teşvik ediyor. İnsanı psikolojik olarak terapi ediyor. Özellikle günümüzde sinirli, asabi ve sabırsız tutum sergileyen gençlerin bu alana yönlenmesi ile yaşamlarında huzur, güven olacak ve negatif enerjiden kurtulacaklardır.
 
Gençlerimizin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan, sanatın çeşitli dallarında üretecekleri eser ve projeler ile gençlere ve çocuklara yönelik üretilecek eser ve projelerin hayata geçirebilmesini sağlayacak bir program. Laçin HEM'in çalışmaları ve projeleri takdire şayan.” dedi.
Resmi kurumlarla STK’ların ortaklaşa projelerde yer almasının isabetli olduğunu ve her yönden desteklediğini belirten Karadağ, başta İHL KAMU derneğine ve Laçin HEM yönetici ve personeli ile emeği geçenlere teşekkür etti.
 
KARADAĞ’A HAT  YAZILI KUR’AN 
İHL KAMU Derneği Başkanı Mehmet Bayrak, hüsn-i hat sanatı kursiyerlerinin yapmış oldukları ahşap üzerine işlenen hat yazılı Kur’an-ı Kerim’i, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ’a hediye etti.

Diğer Haberler