Mecitözü Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından merkez olarak tespit edilen ...

Mecitözü yangına karşı tedbirli

Paylaşın:

 

Mecitözü Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından merkez olarak tespit edilen 10 köye alınan çok amaçlı yangın söndürme tankerlerini düzenlenen bir törenle köy muhtarlarına teslim etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan İlçe Kaymakamı Coşkun Doğan, “Bugünden itibaren bir anlamda köylü vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak, bir anlamda da hayatını kurtaracak bir hizmeti kendilerine sunuyoruz. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki; Sayın Valimiz Necmeddin Kılıç beyefendinin talimatları doğrultusunda tüm Çorum sınırlarında her türlü yangınla mücadele kararlılıkla devam etmektedir.

‘TEDBİRSİZ TEVEKKÜL OLMAZ’

İçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında ne yazık ki; orman ve anız yangınlarının yaşanma sıklığı artmaktadır. Ev yangınları ise her mevsimde görülebilmektedir. Muhtarlarımızla yapmış olduğumuz toplantılarda orman ve anız yangınlarına karşı dikkatli olunmasını ve mümkün olduğu kadar önlenmesi konusunda gerekli uyarılarımızı yapıyoruz. Ancak tedbirsiz tevekkül olmaz. Merkeze uzak olan köylerimizde herhangi bir orman ya da ev yangını çıktığında ilk müdahalenin yeterli seviyede yapılamaması halinde Çorum'dan ya da Mecitözü'nden bir itfaiye ya da arazöz gelene kadar yangının etkisi, çevresi ve bıraktığı zarar büyümektedir. Yangın anında ilk müdahalenin çok önemli olduğunu akılda tutarak yapmış olduğumuz bu uygulama ile köylerimizi çıkabilecek yangınlara karşı daha donanımlı hale getirmekteyiz.

Mecitözü'müzün toplam 54 köyü bulunmaktadır. Bu 54 köyün sadece iki tanesinde yangın söndürme tankeri vardı. Biri belde belediyesi iken kapanan Elvançelebi köyünde, diğeri ise Öz Bölgesi diye tabir ettiğimiz yörede bulunmaktadır. Şimdi Çorum'da Kaymakamlık imkanları ile alınmış olması hasebiyle bir ilk olma özelliği taşıyan uygulamayı başlatıyoruz. Mecitözü köylerini toplam 12 gruba ayırdık. Her gruba ortalama 5-6 köy düşecek şekilde ayarladık. Bu ayarlamayı yaparken köylerimizin birbirine olan yakınlığını göz önünde bulundurduk. Her grupta bir köyü merkez olarak belirleyip, bu merkez köylere birer adet 2,5 ton su kapasiteli ve toplam 100 metre hortumu bulunan çok amaçlı yangın söndürme tankerleri satın aldık. Ve şimdi bu tankerlerimizi köylerimizin ortak kullanımına sunuyoruz. Köy muhtarlarımız birbirleri ile iletişime geçerek tankerlerimizden ortaklaşa istifade edebileceklerdir.

ÇOK AMAÇLI TANKERLERİN KULLANIM ALANI GENİŞ

Peki adına niçin çok amaçlı yangın söndürme tankeri diyoruz? Çünkü bu tankerler sadece yangına müdahalede kullanılmayacak. Nerelerde kullanılabilir?

Çok amaçlı yangın söndürme tankerlerimiz galvanizlidir. Dolayısıyla içme suyu ihtiyacının karşılanması için kullanılabilirler. Şöyle ki; köylerimizde düzenlenecek etkinliklerde, festivallerde özellikle içme suyuna ihtiyaç duyulduğundan tankerlerimiz vatandaşlarımıza bu anlamda kolaylık sağlayacaktır.

Köylerimizin çoğunda köy içi yollar ve köy meydanları kilit parkedir. Tankerlerimizin sahip olduğu özellikler kapsamında muhtarlarımız kilit parke olan köy yollarını ve köy meydanlarını toz kalkmaması için sulayabilecek ya da hayvanlarımızın bırakmış olduğu pisliklerden temizleyebileceklerdir. Böylece köy yollarımız ve köy meydanlarımız daha temiz bir görünüme kavuşacaktır.

Tankerlerimizin etkin bir basınç sistemi bulunmaktadır. Küçük kanalizasyon tıkanıklıklarının olduğu durumlarda tankerden çıkan basınçlı su ile bu tür tıkanıklıklar da giderilebilecektir.

Çok amaçlı yangın söndürme tankerlerimizin köylerimize, vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu vesile ile orman ve anız yangınlarına karşı tüm vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum." dedi.

 

 

Diğer Haberler