Türkiye’de satışı yasak olan ‘elektronik sigara’ piyasası her geçen gün daha çok büyüyor.

Elektronik sigara masum değil

Paylaşın:

 

MUSTAFA BURAK YALÇIN

Türkiye’de satışı yasak olan ‘elektronik sigara’ piyasası her geçen gün daha çok büyüyor. Kullanıcılar, ‘Sigaradan daha az zararsız’ derken, uzmanlar ise elektronik sigaranın masum olmadığını söylüyor.

2004 YILINDA PİYASAYA SÜRÜLDÜ

Günden güne birçok kişinin kronik rahatsızlıklara yakalanmasına ve ölümüne sebep olan sigarayı bırakma yöntemlerine bir yenisi olarak eklenmiş olan elektronik sigara, sıvıyı buharlaştıran bir mekanizmaya sahip olup sigara içme benzeri kullanıma sahiptir. Elektronik sigaranın icadı 1963 yılına dayanmakta olup, cihaz 2004 yılında İlk kez Çin’de piyasaya sürülmüştür.

NORMAL SİGARA KADAR ZARARLI

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan elektronik sigaraların normal sigaralar kadar zararlı olduğu belirtildi.

Elektronik sigaranın masum olmadığı dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dirençli kuru öksürük ve daha da ilerlerse ciddi solunum yetersizliği ve hatta akciğer nakli bile gereken obliteratif bronşiolite yol açabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Sağlık ile ilgili endişelerin oluşmasına yol açan kısım sıvı içerikleridir. Cihazın içindeki sıvı propylene glycol  veya bitkisel gliserin veya polyetilenglicol, konsantre aroma ile nikotin konsantresi içermektedir. İçerisindeki bu sıvıların kanserojen madde içerdiği, sıvılardan alınan çoğu örnekte, tütünde olduğu gibi insan sağlığını tehlikeye atabilecek ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddeleri tespit edilmiştir. Anabasine tütün bitkisinde bulunan ve böcek öldürücü etkinliğe sahip alkoloid yapısında bir bileşik maddedir.

ELEKTRONİK SİGARA NİKOTİN BAĞIMLILIĞINI TETİKLİYOR

Aynı zamanda, elektronik sigaraların nikotin bağımlılığını tetikleme ve nikotin zehirlenmesine yol açma gibi risklerinin de yüksek olduğu açıklanmıştır.

Elektronik sigarayla ilgili üreticiler “daha sağlıklı” algısı oluşturarak, gelecekte sigaranın yerini almasını ve sigara bırakma aracı olarak kullanılmasını hedeflemektedirler. Ancak Türk Toraks Derneği elektronik sigaranın, sigara bırakma aracı olmadığı ve sağlığa zarar verdiği şeklinde uyarıda bulunmuştur.

İNSAN BEDENİ İÇİN CİDDİ BİR TEHLİKE

Bunun yanında izmarit ve kül kokusunun olmaması da kişiler tarafından tercih edilen, elektronik sigara kullanımını cezbeden sebeplerden olabiliyor. Bu durum son derece yanlış olup, sigara kullanımı her ne şekilde olursa olsun insan bedeni için ciddi bir tehlike taşımaktadır.

ZARARLI OLMADIĞI İDDİASI TAMAMEN GERÇEK DIŞIDIR

Elektronik sigaranın bir tedavi aracı ya da ilaç olarak tasarlanmadığı, diğer tütün (sigara, puro, nargile vs.) ürünlerinden farksız olduğu uzmanlarca belirtilmiştir. Artık günümüzde herkes sigaranın zararını biliyor. Sigarayı, elektronik sigarayla değiştirmek istiyorlar ancak içinde sadece nikotin bulunduğu ve zararlı olmadığı iddiası tamamen gerçek dışı olup, içindeki sıvılaştırılmış nikotinin başta kalp-damar sistemini olmak üzere vücudumuzdaki hemen hemen tüm sistemleri etkileyip ölümcül zararlar vermektedir.

Ayrıca elektronik sigaraların bazılarının nikotinin yanı sıra meyve aroması ve şeker içerdiğini, bunların nikotin bağımlığını daha da artırdığı uzmanlarca belirtilmektedir. Bunun yanı sıra elektronik sigaralarda irritan ve alerjenler de yer almakta olup, zannedildiğinin aksine, pasif etkilenim de söz konusudur. Yani sadece sigara içen değil, yanındakiler de aynı sigara içenlerde olduğu gibi zarar görmektedir.

TÜRKİYE’DE SATIŞI VE KULLANIMI YASAK

Türkiye’de satışı ve kullanımı yasak olan elektronik sigaranın serbest olması için firmalar büyük uğraş içerisindeler ve yasağa rağmen kaçak yollarda elde ediliyor ve kullanılabiliyor. Sonuç olarak elektronik sigaranın diğer tütün ürünlerinden hiçbir farkı yok. Sigarayı da bıraktırmaz. En az sigara ve diğer tütün ürünleri kadar vücudumuza zararları bulunmaktadır.”

 

 

Diğer Haberler