Çorum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ömer Okçu, Çorum'da ev dükkan kiralarının başını alıp gittiğini söyledi.

‘Kiralar aldı başını gitti'

Paylaşın:

 

FATİH BATTTAR

Çorum'da son 5 yılda ev ve dükkan kira fiyatları ile ilgili gazetemize değerlendirmede bulunan Çorum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ömer Okçu, Çorum'da ev dükkan kiralarının başını alıp gittiğini söyledi.

Okcu, Çorum'da arsa payının yanı sıra inşaat yapımında maliyet artışı yaşandığını dile getirerek, ayrıca üniversite öğrencilerinin sayısında ki artış nedeniyle de kiraların yükseldiğine işaret etti.

Konut fiyatlarında ki artışın kira fiyatlarını en çok etkileyen etkenlerden biri olduğunu ifade eden Okçu, son zamanlarda yapılan lüks villa ve sitelerin de konut fiyatlarında ki artışın en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydetti.

'BAHABEY, TAVUKLUK VE BUHARA 5.CADDE'DE KİRA FİYATLARI EL YAKIYOR'

Mahalle mahalle kira fiyatlarını değerlendiren Okçu, Bahçelievler'de, Bahabey Caddesi'nde Tavukluk'ta ve Buharaevler 5.Cadde'de kira fiyatlarının %150 ile %200 arasında arttığını belirtti.

Çorum'da en çok kira artışının Bahçelievler'de, en az ise Mimar Sinan'da yaşandığını kaydeden Okçu; "Şehir giderek büyüyor ama sağlıksız büyüyor. Örneğin şehrin büyümesinden Osmancık Caddesi etkilenmedi. Orta ve yüksek gelirli kesimin buralarda dükkan ve konut almamasından dolayı konut ve dükkan fiyatları etkilenmedi. Bahçelievler'de 3 yıl önce ortalama kira fiyatları 750 lira iken, bugün 2000 lira civarında. Zira Tavukluk'ta, Buharaevler 5.Cadde'de aynı durum geçerli. Buralarda konut fiyatları %150-200 civarında arttı. Yeni yapıların yapılması Bahabey Caddesi ve Bahçelievler'de kira fiyatları el yakıyor." şeklinde konuştu

'BUHARAEVLER CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ'

Buharaevler'de 5.Cadde hariç kira fiyatlarının normal olduğunu vurgulayan Okçu, 17 yıldır Buharaevler'de oturduğunu ve 17 yıl önce Buhara'da kira fiyatlarının 200-300 TL arasında iken bugün fiyatların 500-600 TL civarında olduğunu söyledi. Buhara'da 17 yılda sadece %100'lük bir artış gerçekleştiğini belirten Okçu, Buhara'da konut satışlarında ve kira fiyatlarında sıkıntı olmadığını kaydetti.

Okçu, Buharaevler'de yol, ulaşım ve otopark gibi sıkıntıların olmamasının ve hastane, kültür merkezi, park, bağ ve bahçelerin olmasının Buharaevleri cazibe merkezi haline getirdiğini ifade etti.

EN UYGUN KİRALAR AKKENT VE MİMAR SİNAN'DA

Şu anda en uygun kira fiyatlarının Mimar Sinan ve Akkent'te olduğunu belirten Okçu, Akkent'te sorunlar olduğunu ve kira fiyatlarının etkilenmediğini söyledi. 3 yıl önce Akkent'te kira fiyatlarının 250-300 TL arasında olduğunu dile getiren Okçu, bugün ise 350-400 TL arasında değiştiğini vurguladı.

Mimar Sinan'da da yeni yapıların yapılmasına rağmen kira fiyatlarının fazla etkilenmediğine dikkat çeken Okçu, 3 yıl önce Mimar Sinan'da kira fiyatlarının 300-350 TL arasında iken bugün ortalama kira fiyatlarının 400-500 TL arasında odluğunu sözlerine ekledi.

Gazi ve İnönü Caddesi'nde ki dükkanların kira fiyatlarında ki artışa da dikkat çeken Okçu, Gazi Caddesi'nde dükkanların ortalama metrekare fiyatının 1000 TL olduğunu söyledi. Gazi Caddesi'nde dükkanların metrekaresine göre en düşük 15 bin TL'den başladığını kaydeden Okçu, fiyatların 50-60 bin TL'ye kadar çıkabildiğini belirtti.

'AVM, KİRA FİYATLARINI %25-30 ETKİLEDİ'

İnönü Caddesi'nde de alışveriş merkezinin yapılması ile birlikte hareketlendiğini belirten Okçu, İnönü Caddesi'nde kira fiyatlarının %25 ile %30 civarında arttığını açıkladı.

 

Diğer Haberler