Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi Diyetisyeni Elif Tomuk, sağlıklı bir Ramazan geçirmek için uyarılarda bulundu.

Uzmanından Ramazan'da  sağlıklı beslenme önerileri

Paylaşın:

 

MUSTAFA BURAK YALÇIN

Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi Diyetisyeni Elif Tomuk, sağlıklı bir Ramazan geçirmek için uyarılarda bulundu.

Ramazan ayında açlığa bağlı olarak kan şekerinin düşmesi, beslenme düzenindeki değişiklikler sebebiyle kilo artışının yaşanması en sık görülen sorunlardan bazıları.

'BESLENMEYİ TEK BİR ÖĞÜNE SIKIŞTIRMAYIN'

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Diyetisyen Elif Tomuk, ramazan ayında beslenmeyi tek bir öğüne sıkıştırmamak gerektiğini belirterek, "Normal günlerde sık aralıklarla nasıl besleniyorsak ramazan ayında da bu öğün kurallarına dikkat etmemiz gerekir. Ramazanda tek bir öğüne sıkıştırmamak gerekir. Diğer zamanlarda az az sık sık beslenin diyorsak ramazanda da bunu en az iki öğüne denk getirmek gerekiyor. Mide rahatsızlığı, gastrit, reflü şikâyetleri olanların bu öğünleri daha fazlalaştırması gerekir. Mesela iki ana sahur, iftar ve ayriyeten iki ara ekleyerek mide şikâyetlerinin azalmasına katkı sağlayabilir." dedi.

'ÇORBAYI İÇTİKTEN SONRA 10-15 DAKİKA ARA VERELİM'

İftarda nasıl beslenmek gerektiğini de anlatan Diyetisyen Tomuk, şunları söyledi: "Mideye bir anda aşırı yükleme yapmamalıyız. Kan şekerimiz düştüğü için bir anda bütün gıdaları alırsak kan şekerimiz aşırı miktarda yükselecektir ve vücut aşırı miktarda insülin pompalayacaktır. Buda hem metabolizmamızın yavaşlamasına hem de yağ depolamamıza neden olur. Bu yüzden ilk çorbayı içtikten sonra 10-15 dakika ara vererek diğer yemeklere geçmeliyiz. Böylece hem hazımsızlıklara karşı korunmuş oluruz hem de yağlanmaya karşı vücudumuzu korumuş oluruz. Ana yemeğimiz aşırı yağlı, kızartma, hamur işi olmaması gerekiyor. Daha hafif zeytinyağlı, etli sebze yemekleri, yağsız et tüketebiliriz."

'TOK KALMAK İÇİN YUMURTA TÜKETİN'

Sahur içinde tavsiyelerde bulunan Tomuk, uzun süre tok kalmak isteyenler için protein ağırlıklı gıdalar tüketmeyi önerdi.

Sahurda mutlaka yumurta yenilmesi gerektiğini de vurgulayan Tomuk, "8 dakikada kaynayan yumurta bizi daha uzun süre tok tutacaktır. Zeytin, salam türü şarküteri ürünlerini sahurda tüketmemeye çalışalım. Bunlar tuzlu gıdalar olduğu için bizi oruç süresince susatacaktır." diye konuştu.

'SAHURDA MEYVE VE SÜT ÜRÜNLERİ DE TÜKETİLMELİ'

Tomuk, sahurda süt ve meyve ürünlerinin de tüketilmesi gerektiğinin de altını çizerek şu ifadeleri kullandı: "Mutlaka sahurda bir süt grubu bulundurmalıyız. Buda daha uzun süre tok durmalarını sağlayacaktır. Süt, yoğurt, ayranı da sahurda tüketilmesi gereken ürünlere ekleyebiliriz. Kabızlığı önlemek için meyve grubu tüketmelerini de öneriyorum. Hurma da olabilir. Hurma protein içeren bir meyve olduğu için kişinin tokluk süresini uzatabiliyor. Bir dilim karpuz olabilir. Karpuzda bir nebze olsun su ihtiyacını karşılar."

'SU TÜKETİMİNİZİ ZAMANA YAYIN'

Son olarak su tüketiminin önemine de değinen Tomuk, şunları söyledi: "Su tüketimimizi zamanlara yaymalıyız. Üç bardak sahurda, iki bardak iftarda daha sonraki aralarda da tüketerek zamana yaymalıyız. Bir de hareket çok önemli. Metabolizma hızımızı artırmak için hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü metabolizmamız sahurdan iftara kadar yavaşlıyor. Bunu hızlandırmak içinde hareket etmeliyiz.

 

 

Diğer Haberler