Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde düzenlenen ‘Neden Satranç Oynuyorum?’ konulu yarışma sonuçlandı.

Satrancı şiirle anlattı  Türkiye birincisi oldu

Paylaşın:

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde düzenlenen ‘Neden Satranç Oynuyorum?’ konulu yarışma sonuçlandı. Satrancı resim, şiir ve kompozisyon becerileri ile anlatan İskilip Ebussuud Efendi İlkokulu öğrencisi Taha Bircan ilkokullar arası şiir yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Stratejik düşünebilen nesiller yetişmesi için satranç sporunun önemini vurgulamak ve gençlere satranç sevgisini aşılamak amacıyla başlatılan yarışma, Türkiye'nin her köşesindeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti. Gençler, kendilerini en iyi ifade edebildikleri resim, kompozisyon ve şiir kategorilerinde bin 962 eser ortaya koydu.

Yapılan açıklamaya göre öğrenciler, ‘Neden Satranç Oynuyorum?’ sorusuna 1119 resim, 588 şiir, 255 kompozisyon ile cevap verdi. Yarışmaya katılan bin 962 eserden 90'ı seçilirken ilk 10'u dereceye girenlerin isimleri Türkiye Satranç Federasyonunun resmi internet sayfasında yayınlandı.

Satranç İl Temsilcisi Hasan Özer Gökmen, "İskilip Ebussuud Efendi İlkokulundan ‘Neden Satranç Oynuyorum?’ yarışmasına katılan Taha Bircan'ın ilkokullar arası şiir yarışmasında birinci olması bizleri sevindirmiştir. Taha'nın birinciliğinin diğer satranç sporcularına da örnek olmasını temenni ediyorum. Çorum, Türkiye Şampiyonalarının, uluslararası düzeyde ve yerel düzeyde düzenlenen turnuvaların güzelliği ile anılmakta idi, şimdi ise Türkiye çapında düzenlenen yarışmalarla alınan bu başarı ile Çorum ismi daha fazla nüksedilmeye başlanmıştır. Taha'yı elde ettiği dereceden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz." dedi.

 

 

Diğer Haberler