Çorum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 13'ü tutuklu 32 sanığın yargılanmasına devam edildi.

FETÖ davasında tahliye talebine ret

Paylaşın:

 

Çorum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 13'ü tutuklu 32 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, örgütün Çorum'daki mütevelli heyeti üyeleri ve üst yöneticileri olduğu iddia edilen tutuklu sanıklar ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada mahkeme başkanı, savunma yapan sanık ve avukatlara ara karar için son kez söz verdi.

Tutuklu sanıklar, yaklaşık 350 gündür cezaevinde olduklarını belirterek, tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından duruşmaya ara verdi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tahliye taleplerinin reddedilmesine ve tüm sanıkların örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanımıyla ilgili durumlarının güncellenmesi için İl Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

- İddianame

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalar kapsamında, örgütün sözde "il imamı" G.D. ve mütevelli heyeti üyeleri ile örgüte finans desteği sağlayan iş adamlarının yer aldığı 32 sanık hakkında hazırlanan 574 sayfalık iddianamede, sanıklar için "silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından hapis cezası isteniyor.

İddianamede sanıklardan 29'u hakkında 15 yıldan 22,5 yıla kadar, 3'ü hakkında da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.(AA)

 

 

Diğer Haberler