Zorunlu Trafik Sigortası’nda12 Nisan’da başlayan ve 31 Aralık 2017 tarihinde sona ermesi planlanan tavan uygulamasında süre uzatımı isteniyor.

Trafik sigortası  için çözüm önerisi

Paylaşın:

 

Zorunlu Trafik Sigortası’nda12 Nisan’da başlayan ve 31 Aralık 2017 tarihinde sona ermesi planlanan tavan uygulamasında süre uzatımı isteniyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mevcut uygulamaya ilişkin yeni bir öneri dile getirdi.

“Tavan fiyat uygulaması en erken 12 Nisan 2018'e kadar sürdürülmeli” diyen Bendevi Palandöken, böylelikle tüm sürücülerin düşük fiyattan yararlanmış olacağına işaret etti.

Yaptığı yazılı açıklamada, Zorunlu Trafik Sigortası’yla ilgili düzenlemeleri hatırlatan Palandöken, “Bu konuda artık bir orta yol bulunmalı veya sigortayı devlet yapmalı” görüşünü savundu.

Trafik sigortası poliçelerinin 1 yıl için düzenlendiğini, 1 Ocak-11 Nisan 2017 arasında poliçesi düzenlenen yüzbinlerce esnafın, yüksek fiyattan prim ödemek zorunda kaldığını ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, “12 Nisan'dan sonra poliçesi yenilenenler ise çok daha ucuz fiyattan yararlandı. Bu 3,5 aylık sürede mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilmesi için mevcut tavan fiyat uygulaması en erken 12 Nisan 2018'e kadar sürdürülmeli. Böylelikle tüm sürücüler, düşük fiyattan yararlanmış ve haksızlığın önüne geçilmiş olur” diye konuştu.

Zorunlu Trafik Sigortası ödemelerinin kaç taksitle yapabileceğinin de Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Palandöken, söz konusu uygulamadaki sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini belirterek açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Tavan fiyat uygulaması sona erdiğinde sigorta şirketlerinin, bu dönemdeki zararlarını telafi etmeye çalışacaklarından ve fiyatlarda astronomik bir artış yapacaklarından endişe ediyoruz. Sorunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulması için tüm taraflar bir araya gelmeli ve ülkemiz için en uygun sistemin kurulması için uygun zemin hazırlanmalı. Zorunlu Trafik Sigortası ve kaskoda artık bir orta yol bulunmalı veya sigortayı devlet yapmalı. Bu hususta gereken adımlar acilen atılmalı.”

 

 

Diğer Haberler