İLKE-DER ve Çorum Genç İHH tarafından ‘Benim Adım Kudüs’ adlı program düzenlendi.

‘Kudüs’ün öyküsü geleceğimizin öyküsüdür’

Paylaşın:

 

İLKE-DER ve Çorum Genç İHH tarafından ‘Benim Adım Kudüs’ adlı program düzenlendi.

Geçtiğimiz Perşembe günü Çorum İHH Mavi Marmara Konferans Salonunda gerçekleşen programa Yolcu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer İdris Akdin konuk oldu. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın tanıtımını Çorum Genç İHH Başkanı Umut Ekrem Yazıcı yaptı.

Yapılan açıklamaya göre, çok sayıda kadın ve erkek izleyicinin katıldığı programın açış konuşmasını Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı yaptı. Kudüs’e bir başka açıdan bakmayı önceleyen program, ‘Mekke ve Medine ümmetin kalbidir, Kudüs ise ümmetin aklını oluşturur. Aklı işgal edilen bir topluluk için gelecek nasıl olur?’ teması üzerinden oluşturuldu.

Birinci bölümde Kudüs’ü anlatan nitelikli bir sinevizyon çalışması ile bildiğimiz Kudüs’ün ötesine bakma denemesi yapıldı. İkinci bölümde, Yolcu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer İdris Akdin tarafından yine görsellere dayanarak, interaktif biçimde ‘Kudüs Bize Neyi Anlatır?’ başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.

Yaklaşık iki saat süren program konuklara çav ikramı ile sona erdi.

Yolcu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer İdris Akdin sunumunda şunları söyledi:

“Kudüs bilincinin propaganda dilinin ötesinde sahici bir dil ile ele alınması, gelecek kuşaklara aktarılması önemlidir. Binlerce yıllık sürgün ve diaspora yaşamında Yahudileri idealize eden bir gün Kudüs’te buluşma arzusu olduğunu göz önünde bulundurursak; bu ideali en iyi kullanan Siyonist yapı sonunda amacına ulaşmış gibi görünmektedir.

1917 yılı İngilizler’in Kudüs’ü ele geçirmesiyle birlikte, 400 yıllık bir tarih yok edilmeye çalışılmaktadır ki Kudüs’te bulunan tarihi yapılar ve eserlerin %70’den fazlası Osmanlı’ya aittir. Bu durum özellikle bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir.

Coğrafyamızda yaşanan gelişmeler Siyonist rejimin Kudüs’e daha fazla oranda hakim olmasını ve özellikle yeni yerleşim bölgeleri açarak Yahudi nüfusunun Kudüs’te hakim nüfus haline getirilmesinin önünü açmıştır. Bölgede İslam izlerinin silinmesine yönelik faaliyetlere karşı en duyarlı olması gereken kesim, yüzyıllar boyunca bölgeyi barış ve adalet içinde yönetmiş olan Türkiye halkıdır. Kudüs’ün öyküsü geleceğimizin öyküsü olacaktır.

 

 

Diğer Haberler