Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 60 öğrenci ile Çorum'da eğitime başlıyor.

Tıbbiyeliler geliyor

Paylaşın:

 

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 60 öğrenci ile Çorum'da eğitime başlıyor.

Geçtiğimiz hafta Çorum gelen Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyeleri Prof.Dr. Mehmet Şişman ve Doç.Dr. Zeliha Tufan Koçak Hitit Üniversitesi'ni ziyaret etmişti.

Bu ziyaret sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucunda, Tıp Fakültesi'nin eğitim-öğretime başlaması için yeterliliği onaylandı.

Konu hakkında açıklama yapan Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Mete Dolapçı, süreçleri devam edenlerle birlikte şu an itibariyle 96'sı öğretim üyesi olmak üzere toplam 124 öğretim elemanına sahip olduklarını belirterek, her geçen gün kadrolarına yeni öğretim elemanlarını katıp akademik olarak son derece güçlü bir şekilde tıp eğitimine başlayacaklarını söyledi.

TIP FAKÜLTESİ İÇİN FİZİKİ ALT YAPI HAZIR

Hedeflerinin uluslararası standartlarda iyi eğitim almış, ülkesine ve vatandaşlarına hükümetin ortaya koyduğu sağlık hedefleri ve yüksek sağlık standartları kapsamında hizmet verecek kaliteli hekimler yetiştirmek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mete Dolapçı, Tıp Fakültesi'nin hem akademik hem de fiziki alt yapısıyla buna hazır olduğunu belirtti.

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN TIP EĞİTİMİ ÇORUM'DA YAPILACAK

Halen Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi adına Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimlerine devam eden öğrencilerin, eğitim bütünlüğünün değişmemesi amacıyla mezun oluncaya kadar eğitimlerine bulundukları yerde devam edeceklerini kaydeden Prof. Dr. Dolapçı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesine öğrenci göndermeyeceklerini söyledi.

MORFOLOJİ BİNASI TAMAM

Tıp eğitiminin altı yıllık uzun ve zahmetli bir eğitim olduğunun altını çizen Dolapçı, bu eğitimin ilk üç yılının Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirileceğini, bu dönemde öğrencilerin teorik dersler ile birlikte laboratuvar çalışmalarını da yapacaklarını ifade ederek derslik ve laboratuvar ortamlarının mevcut olan en modern şekliyle Tıp Fakültesi Morfoloji binasında tamamlandığını söyledi.

TIP ÖĞRENCİLERİ İÇİN YENİ HASTANE BÜYÜK BİR İMKAN

Öğrencilerin ilk üç yıldan sonra klinik eğitimlerini bölgenin en gelişmiş hastanesi ve sağlık kompleksi olan T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirecek olmalarının, öğrenciler için büyük bir imkan olduğunu dile getiren Dolapçı, fakülte bünyesindeki öğretim üyelerinin, eğitim faaliyetleri yanında Çorum ve bölgeye çok yüksek kalitede, dünya standartlarında sağlık hizmeti sunumunda önemli katkılar yaptığını, hastanenin sevk veren değil, artık sevk alan bir hastane konumuna dönüştüğünü söyledi.

DÖRT YILLIK BİR SÜRECİN EMEĞİ

Tıp eğitiminin başlatılmasının uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu söyleyen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan ise bu sürecin yaklaşık dört yıl süren başarılı ve yoğun, zahmetli bir çalışmanın ürünü olduğunu, bu süreçteki en önemli katkının 2012 yılında Hitit Üniversitesi ile Çorum Valiliği arasında ortak kullanım ve iş birliği protokolünün imzalanması ve bu sürecin sonunda da mevcut Çorum Devlet Hastanesinin, T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülerek ortak kullanıma başlanması olduğunu belirtti.

'AMACIMIZ ÜNİVERSİTE KURMAK DEĞİL, ÜNİVERSİTE OLMAK'

Göreve geldiklerinden itibaren Üniversiteyi sadece binalardan ibaret bir kurum olarak değil, şehre ve bölgeye hizmet edecek bir şekilde, içinde bulunduğu toplumun her türlü gereksinimini giderme, Çorum'da herkesle bir sinerji oluşturma gayesi güttüklerini belirten Rektör Prof. Dr. Alkan, 'üniversite kurmak değil, üniversite olmak' sloganı ile hareket ettiklerini vurguladı.

Rektör Alkan, "Üniversite kurmak için sadece bina, yani para yeterlidir, ama üniversite olmak bir kültürdür, kurumsal ve zihinsel bir dönüşümü gerektirir. Kolay olan ilki yüksek liseleri, zor olan ikincisi ise dünya ölçeğinde bilim ve eğitim kurumu olma sonucunu doğurur. Biz zor olanı, yani üniversite olmayı seçtik. 2011 yılında, 35 yıllık bir kurumda, çok temel dersler için bile Milli Eğitim İl Müdürlüğünden talep edilen öğretmenlerimizle eğitim vermekte olan Hitit Üniversitesi, bugün itibariyle tıp eğitimi verebilecek yetkinliğe erişmiştir" dedi.

'FİZİKİ EKSİKLİKLER GİDERİLECEK'

2011 yılında sadece 70 dönüm arazi varken, 6 yıllık çalışma sonucunda bugün yaklaşık 2,700 dönüm büyüklüğe sahip kampüslere kavuşulduğunu, Meslek Yüksek Okulunda 2 devasa yeni bina yapıldığını, HÜBTUAM ve Teknokent ile Alaca Avni Çelik MYO'in hizmete girdiğini, dile getiren ve Sungurlu Kampüsü ile Kuzey Kampüsünde inşaatı devam eden spor salonu, stadyum, İİBF, İlahiyat Fakültesi ile merkez yemekhanenin çok kısa bir zamanda hizmete gireceğini, 2,000 kişilik yurt, cami, Mühendislik Fakültesi ve 4 katlı yeraltı otoparkı ve kongre merkezinin de bu sene temelinin atılacağını açıklayan Rektör Alkan, Güney Kampüsümüzde master planı yapımına başlandığını, İskilip MYO'da devam eden inşaatlarla birlikte Hitit Üniversitesi'nde yaklaşık 40 yıldır yapılmayı bekleyen hemen hemen tüm fiziki yetersizlikleri gidereceklerini sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Bu başarının, kendilerine inanan ve gönül veren üniversitenin tüm akademik ve idari personeli, Çorum sevdalıları ile birlikte başta Milletvekilleri, Vali ve Belediye Başkanı ile birlikte yapılan ortak çalışmaların sonucu gerçekleştiğine inandığını söyleyen Rektör Alkan, her ilde bir üniversite kurulması politikası ile yükseköğretimin yaygınlaşmasının ve Sağlıkta Dönüşüm Projesinin mimarı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm emeği geçenlere minnettar olduğunu belirtti.

 

 

Diğer Haberler