Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından 'Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi'...

2016’da KKKA’dan Çorum’da ölüm olmadı

Paylaşın:

 

M.BURAK YALÇIN

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından 'Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi' konulu program düzenlendi.

HİTÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen programa HİTÜ Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Barış, Başhekim Sinan Zehir, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

İlk olarak kürsüye gelen  Halk Sağlığı İl Müdürü Ahmet Barış, 850 kadar kene çeşidinin olduğunu belirterek,  "Doğal olarak her ortamda bulunuyorlar. Kene tutulması veya ısırması vakası çok fazla. Bu hastalıkta doğal olarak insanı korkuya sevk ediyor. Çıplak elle keneye dokunmamaları gerektiğini her yerde anlatıyoruz. Yaklaşık 45 ton kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne ilaç verdik. Onlarda hayvanları ilaçlıyorlar. Tedavi konusunda da burada çok ciddi deneyim kazanan bir ekip var." dedi.

Barış'dan sonra kürsüye gelen HİTÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı ise KKKA ile ilgili dördüncü programlarını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Çorum'un KKKA'nın yoğun olarak görüldüğü bir bölge olduğunu da hatırlatan Dolapçı, 2016 yılı içerisinde KKKA'nden ilimizde ölen olmadığını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sırasıyla Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Parazitoloj ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Zati Vatansever, HİTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD öğretim üyesi Nurcan Baykam ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Dr. Hüseyin Moray KKKA ile ilgili katılımcılara sunum yaptı.

Kokteylin ardından program sona erdi.

 

 

Diğer Haberler