Kaleli Kız Öğrenci Yurdu’nda ‘Kutlu Doğum Haftası’ nedeniyle düzenlenen program da ‘İnsan Davranışları ve Müslümanlık’ konu başlığı altında katılımcılara konferans veren ...

‘Müslüman, yaşantısıyla  hayranlık uyandıran kimsedir’

Paylaşın:

 

M.BURAK YALÇIN

Yrd. Doç. Dr. İsmet Altıkardeş, “Müslüman örnek davranış ve yaşantısıyla hayranlık uyandıran kimse demektir. Dolayısıyla duruşuyla, konuşmasıyla, kişiliğiyle, davranışıyla, nezaket ve saygısıyla fark edilmeli.” dedi.

‘İNSANI MEDENİ YAPAN ELDE ETTİĞİ EĞİTİMDİR’

Kaleli Kız Öğrenci Yurdu’nda ‘Kutlu Doğum Haftası’ nedeniyle düzenlenen program da ‘İnsan Davranışları ve Müslümanlık’ konu başlığı altında katılımcılara konferans veren Altıkardeş, insanı medeni yapan şeyin elde ettiği eğitim olduğunu belirterek, “İnsanlar ancak elde ettiği değerler sistemi ile medeni bir varlık haline gelebilir. Peki değerler sistemi nedir? İnsanların birbirleri arasındaki saygı, sevgi, ilgi, ilişki, nezaket, zarafet, anlayış, adalet, hak ve hakkaniyet üzere olmaktır. İnsanın aldığı iyi bir eğitim sebebiyle davranışlarını, akıl ve kabiliyetlerini, fert ve toplum lehine daha iyi kullanabilme özelliğine kavuşmuş olacaktır. Zira eğitim insana vizyon, misyon, nosyon ve aksiyon kazandırır. Şüphesiz insan ideali inandığı, benimsediği toplumun yararına düşünceler üreten iradeli harekettir. Bundan dolayı eğitimli insan toplumun düzelmesine ve gelişmesine lokomotif olur.” dedi.

‘ALLAH, YERYÜZÜNÜ İNSANIN EMRİNE VERDİ’

Allah’ın  yeryüzünü insanın emrine verdiğini dile getiren Altıkardeş, “İnsan çeviresini şekillendiren, imar ve inşa eden tek başına bir varlık olarak kendini gösterir. Fakat en önemlisi şüphesiz, insanın ahlaki ve sorumluluk yönü olan bir varlık olmasıdır. İnsanın gelişmişliği geniş çapta onun sosyalleşme seviyesine bağlıdır. İşte mesele bu. Bütün müslümanlarda eksik olan da bu.” ifadelerini kullandı.

Altıkardeş, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “İnsan her şeyden önce akıldır, hikmet ve tefekkürdür. Bunun için insanın cevap araması gereken şu dört hususu iyi bilmesi önem arz ediyor.

Birincisi, kişi hakikati , hakikat olanı şeyi önce zihninde kabul etmeli. İkincisi, bu kabul ettiği hakikati sürekli zihinde taşımalı, tartışmalı. Üçüncüsü, hakikatin doğruluğunu kabul etmeli. Hakikat bilincine aykırı zıt ne varsa terk etmeli. Üçüncüsü; Doğruluğunu tespit ettiği hakikatin gerçekliğini bilimle, hikmetle, irfanla , adaletle ve bilhassa basiretle derinden gözlemle kabul etmelidir. O halde sevgili öğrenciler, bilgi ve öğrenmeden başka hiç bir kuvvete heves etmeyiniz. Müslüman örnek davranış ve yaşantısıyla hayranlık uyandıran kimse demektir. Dolayısıyla duruşuyla, konuşmasıyla, kişiliğiyle, davranışıyla, nezaket ve saygısıyla fark edilmeli, bir cazibe merkezi olarak hüsnü kabul görmeli ve beğenilmelidir.” 

 

 

Diğer Haberler