Otomotiv sektöründe yaşanan son gelişmelere baktığımızda en çok dikkat çeken başlık, Zorunlu Trafik Sigortası’nda yapılan değişiklik.

Otomotivde  yeni gelişmeler

Paylaşın:

 

Otomotiv sektöründe yaşanan son gelişmelere baktığımızda en çok dikkat çeken başlık, Zorunlu Trafik Sigortası’nda yapılan değişiklik.

Araç sahiplerinin tepkisini toplayan mevcut uygulamayı gözden geçiren yetkililer, Zorunlu Trafik Sigortası’nda tavan fiyat uygulamasını devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni uygulamaya göre isteyen araç sahipleri, tavan fiyatın üzerindeki tutarları iade alabilecek.

Yapılan araştırmaya göre söz konusu iadenin sigortacılara maliyeti 3 milyar lira olacak. Sigortacılar bu maliyeti düşürmek için girişimlere başladı bile.

SİGORTA FİYATLARI DÜŞECEK

Son yıllarda hızla yükselen Zorunlu Trafik Sigortası fiyatlarına itiraz eden araç sahipleri, önü bir türlü alınamayan artışla ilgili hükûmeti şikayet yağmuruna tutmuştu. Gelen şikayetleri dikkate alan yetkililer, sigorta şirketlerinin maliyetlerini azaltarak fiyatların düşürülmesini kararlaştırdı. Bu kapsamda son 1 yılda birçok düzenleme yapıldı. Sigorta sektörü lehine atılan bütün bu adımlara rağmen poliçe fiyatlarında bir türlü istenen indirim sağlanamadı.

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre sigortacıların maliyet artışlarını gerekçe gösterip indirim konusunda isteksiz davranması üzerine geçen ay açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, araç sahibinin riskine göre 1 ila 7 arasında değişen tüm basamaklarda tavan fiyata geçileceğini, böylece fiyatların yüzde 30 düşeceğini duyurmuştu Böylece sigortacılar, belirlenecek tavan fiyatın üzerine çıkamayacak, hatta tavanın üstünde kalan farkları iade edecek.

KUR FARKI FİYATLARA YANSIYACAK

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile birlikte yüzde 5-15 fiyat artışı yaşayan sıfır kilometre otomobillere bu kez de yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor.

Piyasaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan otomotiv sektörü temsilcileri, geçen yıl Kasım ayı sonunda yapılan ÖTV zammı ile yüzde 5-15 arasında fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillerin, 2017 modellerle birlikte kur farkı zammı ile karşı karşıya kalacağını ifade ettiler.

Distribütörlerin ve yetkili satıcıların kar marjlarının son derece daraldığını belirten yetkililer, ÖTV ve kur artışı etkisiyle artan sıfır araç fiyatları yüzünden talebin ikinci ele kayacağını öne sürdüler. Sektör temsilcileri, yaşanan gelişmeler nedeniyle 2017 yılının ikinci el otomobil yılı olacağı görüşünü savundular.

Sıfır otomobil piyasasında yaşanacak daralmanın, ikinci el otomobil piyasasına canlanma olarak yansıyacağını dile getiren satıcılar, kredi koşullarının mevcut düzeyde seyretmesinin sektör için faydalı olacağı fikrinde olduklarını sözlerine eklediler.

OTOMOTİVDE İHRACAT BAŞARISI

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörü geçen ay 2,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı.

OİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv endüstrisi, mart ayında tarihi başarı elde etti. Son 11 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan sektörden, şimdi de aylık bazda tüm zamanların rekoru gelmiş oldu.

Alınan kararlar ve hayata geçirilen düzenlemeler sayesinde otomotiv sektörünün, gelişimini sürdürmeye devam etmesi bekleniyor.

 

 

Diğer Haberler