Her yıl farklı bir tema ile kutlanan 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nde 2017 yılı için ‘Etkin Sınır Yönetimi İçin Veri Analizi’ teması belirlendi.

İhracatımız 201 milyon dolar

Paylaşın:

 

Her yıl farklı bir tema ile kutlanan 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nde 2017 yılı için ‘Etkin Sınır Yönetimi İçin Veri Analizi’ teması belirlendi.

“Uluslararası ve Avrupa Birliği'ndeki uygulamaları takip eden gümrük idarelerimiz, işlemleri kolay ve güvenilir ticaret için risk esaslı kontrollere önem vererek yasadışı ticareti önlemekte, uyumlu özel ve tüzel kişilerin işlemlerini ise kolaylaştırıp hızlandırmaktadır.” diyen Vali Necmeddin Kılıç, Gümrük Günü nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları dile getirdi:

“Türkiye'nin tüm ithalat, ihracat ve transit işlemleri bu ilkelerle 161 Gümrük İdaresinde gerçekleştirilmektedir. Gümrük İşlemlerinde BİLGE (Bilgisayarlı Gümrük Etkinlikleri), GÜVAS (Gümrük Veri Ambarı Sistemi), NCTS (Ortak Transit) ve yazışmalarda (EBYS) Elektronik Belge Yönetim Sistemi kullanılmaktadır. Gümrük işlemleri ve yazışmaların bilgisayar sistemleri üzerinden yapılması, risk analizlerinin daha etkin ve hızlı kullanımını sağlamaktadır.

İlimiz Çorum Gümrük Müdürlüğü, Organize Sanayi Bölgesinde hizmet vermekte olup, ihracat yoğunluklu çalışmakla birlikte ithalat ve ayrıca gurbetçi vatandaşların taşıt süre uzatımı vb. işlemleri de yerine getirmektedir.

2016 yılında Çorum'da yerleşik ihracatçıların tüm gümrük idarelerinden yaptıkları ihracat toplamı 201 milyon dolar olup, bunun 47 milyon dolarlık kısmı Çorum Gümrük Müdürlüğünden gerçekleştirilmiş, yine Müdürlüğün 2016 yılı ithalat işlemleri tutarı ise 8 milyon dolar seviyesindedir.

Ülkemizin 2016 yılı toplam ihracat tutarının 143 milyar dolar, ithalat tutarının 198 milyar dolar, toplam dış ticaret hacmimizin 341 milyar dolar seviyesinde olduğu dikkate alındığında ilimizden yapılan dış ticaret hacmimizin istenen düzeyde olmadığı açıktır.

2017 ve müteakip yıllardaki hedefimiz; ilimizin özellikle ihracat boyutu ile ülke dış ticaretinde daha önemli miktarlarla yer almasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır.”

 

 

 

Diğer Haberler