Çorum’un en köklü halk pazarı olan ‘Çarşamba Pazarı’ mevcut yerine veda etti.

Bir devir kapandı

Paylaşın:

 

RECEP MEBET

Çorum’un en köklü halk pazarı olan ‘Çarşamba Pazarı’ mevcut yerine veda etti.

Bölgedeki tadilat ve dönüşüm çalışmaları nedeniyle taşınması gündeme gelen Çarşamba Pazarı, İdare Mahkemesi’nin aldığı son kararla dün ticarete kapatıldı.

Hatırlanacağı üzere pazar esnafının başvurusu üzerine geçtiğimiz aylarda yürütmeyi durdurma kararı alan Mahkeme, Çorum Belediyesi’nin sunduğu belge ve gerekçelere dayanarak yeni bir karar verdi.

Mahkeme kararının ardından mevcut pazar yerinde zabıta ve polis ekiplerince tedbir alındı. Pazar yerine gelen esnafın tezgah açmasına izin verilmezken süt ürünleri pazarlayan bazı vatandaşlarınsa Hürriyet Parkı arkasındaki eski Katık Pazarı’nda satış yaptıkları gözlendi.

ÇARŞAMBA PAZARI’NIN YENİ YERİ NERESİ OLACAK?

Kerebigazi Oto Parkı yanındaki mevcut alandan kaldırılan Çarşamba Pazarı’nın yeni yerinin neresi olacağı merak konusu.

Edinilen bilgilere göre, Belediye tarafından pazar esnafına gösterilen alternatif yerler arasında Akşemseddin Caddesi Devane TOKİ Blokları karşısı, Sanayi Caddesi Çorum Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (ÇESOB) yanı gibi alanlar yer alıyor.

Pazar esnafına, Çarşamba günü kurulmak kaydıyla mevcut semt pazarlarından birinde tezgah açabilecekleri önerisinde bulunulduğu da belirtildi.

Önerilen yerlerle ilgili olarak pazarcı esnafından cevap beklenirken Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün ilgili birimlere muntazam bir pazar yeri yapımı için hızlı bir şekilde hareket edilmesi talimatını verdiği öğrenildi.

Tüm bu alternatiflerin değerlendirilmesinin ardından Çarşamba Pazarı’nın yeni yerinin ilerleyen günlerde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

 

 

Diğer Haberler