7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası nedeniyle Altı Nokta Körler Derneği ve Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü tarafından...

‘Beyaz baston, özgürlüğümüzün   ve güvenliğimizin sembolüdür'

Paylaşın:

 

FATİH BATTAR

7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası nedeniyle Altı Nokta Körler Derneği ve Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü tarafından 'Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent' konulu panelde konuşan Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Av Süha Sağlam; "Beyaz baston, özgürlüğümüzün ve güvenliğimizin sembolüdür" dedi

 Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panele Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam,  Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şube Başkanı Cuma Aykaç ve STK temsilcileri katıldı.

Saygı Duruşu'nda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Av. Süha Sağlam yaptı.

Sağlam, görme engelli vatandaşların günlük hayatta yaşadığı sıkıntılara değinerek, görme engelli ve engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalarda engelli vatandaşların görüşlerinin alınmasının sıkıntılar yaşattığını söyledi.

Engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalarda engelli vatandaşların duygu ve düşüncelerinin alınmaması sonucu çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Sağlam, bu konuda yerel yönetimlerin biraz daha engellileri dinlemesi gerektiğini ifade etti. Beyaz baston görme engelliler için önemine değinen Sağlam; "Beyaz baston, özgürlüğümüzün ve güvenliğimizin sembolüdür. Özgürlük, bağımsızlık bize göre, herhangi bir kişiye ihtiyaç duymadan evden işe, okula, tiyatroya, maça, havuza, parka tek başımıza gidebilmemizin adı. Eğer beyaz bastonu, kuralına uygun öğrenir ve kullanırsanız sizi herhangi bir ağaca duvara direğe çarptırmadan, herhangi bir çukura düşmeden gitmek istediğiniz mekâna tehlikeleri tespit edip onu savuşturup ulaşmanıza hizmet ediyor. Bu bizim açımızdan çok önemli. Bu, başkalarına muhtaçlığımızı ortadan kaldırıyor, güvenli bir biçimde, yara bere almadan düşmeden çarpmadan oraya gitmemizi sağlıyor. O açıdan beyaz bastonu biz tüm görme engellilerin daha çocukluk yaşında, okul öncesinde eline alarak tanışmasını istiyoruz ki ömür boyu yanlarından hiç ayırmasınlar." dedi. Programın devamında Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Selen Akça ve Trafik Şube Müdürü Dursun Demirer görme engelli vatandaşların durumuna dikkat çekmek için engellilerle ilgili bir sunum yaptı.

 

 

Diğer Haberler