Çorum’da 150 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi Velipaşa Han’ındaki restorasyon çalışmaları Mayıs ayında başlatılacak.

Çorum'da tarih ayağa kalkıyor

Paylaşın:

 


RECEP MEBET

Çorum Belediyesi, tarihi Velipaşa Hanı restorasyonu için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile işbirliği anlaşması yaptı.

Dün gerçekleşen imza törenine Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Başkan Yardımcısı Alper Zahir, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın, Belediye Etüd Proje Müdürü Köksal Çöldaş ile Engin Türkol katıldı.

Başkanlık makamında düzenlenen törende konuşan Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi olarak şehir merkezindeki tarihi yapıların restorasyonu konusunda ciddi bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

Açıklamalarını 5 ayrı başlıkta toplayan Başkan Külcü, Velipaşa Hanı’nın yanı sıra Eski Polis Karakolu (İmam Hatip Okulu) binası, Çorum Kalesi, Dikiciler Sokağı ve Güpür Hamamı’nın restorasyonu için kolları sıvadıklarını söyledi.

Mayıs ayında restorasyonuna başlanacak olan Velipaşa Hanı’nı 2018 yılı ortalarında hizmete sunmayı planladıklarını anlatan Külcü, diğer restorasyon projelerine ilişkin de önemli bilgiler verdi. Külcü, şöyle konuştu:

‘KEŞKE DAHA ÖNCE SAHİP ÇIKILABİLSEYDİ’

“Hükûmetimiz tarihi eserlerin ayağa kaldırılması ve yeniden kazandırılması hususunda 15 yıldır çok ciddi bir çalışma yürütüyor. Yol kenarlarında yok olmaya yüz tutan ve gördüğümüzde içimizi burkan pek çok eser yeniden hayat buldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu kapsamda yurt çapında binlerce eserin onarım ve restorasyonunu gerçekleştirdi. Tarihi bir geçmişe sahip Çorum’da da sivil mimariye ilişkin pek çok örnek görmek mümkün. Dünle bugün arasında köprü vazifesi gören bu eserleri ayağa kaldırarak gelecekle günümüz arasında da köprü inşaa edebiliriz. Döneminin mimari, sosyal ve kültürel birikimini yansıtan, bulundukları şehre kimlik kazandıran böylesi eserlere sahip çıkılması gerekiyor. Çorum’un bu açıdan çok şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Keşke bu eserlere daha önce sahip çıkılabilseydi.

VELİPAŞA HANI RESTORASYONU MAYIS’TA BAŞLAYACAK

Çorum Belediyesi olarak neyi kurtarabilirsek o kârdır diyerek mevcut eserlerimizi gelecek nesillere taşıma gayreti içindeyiz. Tarihi eserlerin tahribatının önüne geçmek için farklı tedbirler alıyor ve uyguluyoruz. Özel mülkiyete konu yerlerin restorasyonuna ön ayak olmak için relöve planlarının hazırlığından doğan maliyeti Belediye olarak karşılıyoruz. Kamulaştırma, satın alma ve kiralamak suretiyle restorasyon giderlerini de karşılayıp söz konusu eserleri hayata kazandırmaya gayret ediyoruz. Tarihi eserleri önemsediğimiz için bu işleri yapıyoruz, bundan sonra da inşallah yapmaya devam edeceğiz.

‘TARİHİ HANI 2018’DE HİZMETE SUNMAYI PLANLIYORUZ’

Belediye olarak üzerinde çalışma yaptığımız belli başlı 5 konu var. Bunlar Velipaşa Hanı, Eski Polis Karakolu (İmam Hatip Okulu) binası, Çorum Kalesi, Dikiciler Sokağı ve yanı başındaki Güpür Hamamı. İmza attıktan sonra birkaç ay içinde eksikliklerimizi gidererek Velipaşa Hanı restorasyonuna başlayacağız. Hatırlanacağı üzere 2015 yılının 27 Ocak gününde Vakıf yöneticileri ile Çorum Belediyemiz arasında imza atılmıştı. Ondan sonra kurul çalışmalarını Belediye olarak başlatmıştık. 2 yıllık süreci bu çalışmalarla geçirmek zorunda kaldık. 150 yıllık geçmişe sahip olan bu esere en az zarar verilerek bir restorasyon nasıl yapılabilir hassasiyeti uzun bir hazırlık sürecini gerektirdi. Çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte Mayıs ayında restorasyona başlamayı hedefliyoruz. En fazla bir yıl içinde restorasyonu tamamlamayı planlıyoruz. 2018 yılının ortalarına geldiğimizde inşaallah Velipaşa Hanı günlük hayatımızın bir parçası olarak tekrar Çorum’a kazandırılmış olacak. Bu restorasyon için en az 5-6 milyon TL’lik bir kaynak kullanma ihtiyacı doğdu. Bu bütçenin 798 bin 411 TL’sini, yani 6’da birini OKA’nın desteği ile kullanmış olacağız.”

ÇORUM BİR KONAK DAHA KAZANIYOR

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Velipaşa Konağı yanındaki Eski Polis Karakolu ya da İmam Hatip Okulu binasıyla ilgili çalışmamız devam ediyor” dedi.

Külcü, “Burada kamulaştırma işlemlerini tamamladık. Bunun için 2 yıla yakın bir zaman harcadık. Kuruldaki işlemlerin de tamamlanmasıyla onay alındı. Kamulaştırma yapılan çevredeki eski yapıları boşalttık ve geniş bir alan haline getirdik. Velipaşa Konağı yanındaki ikinci konağımızın da Mayıs ayı ortalarında restorasyonuna başlayacağız ve bir yıl gibi bir süre içinde çalışmaları tamamlayarak yeni bir eser daha kazanmış olacağız” diye konuştu.

KALE İÇİN GÜDÜMLÜ PROJE DESTEĞİ

Tarihi sorumluluk projeleri içinde yer alan Çorum Kalesi restorasyonuna ilişkin açıklamalarda da bulunan Başkan Külcü, şunları söyledi:

“Çorum Kalesi için önümüzdeki yıl daha çok gündemde olacak bir işbirliği söz konusu. Hem içinde gerek Çorum halkı gerekse turistler için bir uğrak yeri ve yaşam merkezi teşkil edecek proje çalışması yürütüyoruz. Ayrıca etrafındaki surların restorasyonu meselesi de var. Toplamda 10 milyon civarında bir bütçe söz konusu olacak. OKA ile işbirliği içinde çalışmalarına başladığımız Güdümlü Proje Desteği ile buradaki proje maliyetinin yüzde 75’ini Ajansımızdan karşılamayı hedefliyoruz. Böylece Kale restorasyonunu OKA desteği ile halletmiş olacağız.”

BAŞKAN’DAN GÜPÜR HAMAMI SAHİPLERİNE ÇAĞRI

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, şehrin tarihi değerleri arasında yer alan Güpür Hamamı’nın restorasyonu konusunda mülk sahiplerine çağrıda bulundu.

“Gelin bu tarihi eseri günümüze kazandıralım” diyen Başkan Külcü, yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

“Dikiciler Sokağı ve Güpür Hamamı restorasyonu bütünsel bir çalışma olacak. Sokak restorasyonu maliyeti açısından çok yüksek bir bütçe gerektirmiyor ama burada Güpür Hamamı dahil edilmeden yürütülecek bir proje kadük olur düşüncesindeyiz. Güpür Hamamıyla ilgili mülk sahiplerine çağrı yapıyorum. Daha önce kendileriyle defalarca konuştuk, görüştük, çeşitli vesilelerle irtibat kurduk ama bir netice alamadık. Arzu ederlerse kendileri restore ettirsinler, biz Çorum Belediyesi olarak tüm proje maliyetlerini karşılayalım. Gerek uygulama, gerek relöve projelerinin maliyetinin tamamını biz karşılayalım. İsterlerse gelsinler makul bir bedelle Çorum Belediyesi’ne versinler biz yapalım. Ama o eserin gözümüzün önünde yok olup gitmesine mani olalım. Güpür Hamamı, Paşa Hamamı, Ali Paşa Hamamı bunların hepsi ecdadımızın bize emanetidir. Ecdadımıza haksızlık olmaması için hep birlikte adım atalım diye Güpür Hamamı sahiplerine basınımız aracılığıyla tekrar çağrıda bulunuyorum.”

OKA’YA TEŞEKKÜR

İşbirliği desteğinden dolayı OKA’ya teşekkür eden Muzaffer Külcü, “Çorum’un en büyük restorasyon işi her halde Velipaşa Hanı olacak. Böylece büyük bir eserin restorasyonuna birlikte imza atmış olacağız” diye konuştu.

Külcü, “OKA Başkanı Valimiz Necmeddin Kılıç’a ve tüm Yürütme Kurulu Üyeleri’ne, Genel Sekreter Mevlüt Özen’e ve İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu işbirliğinin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

5 PROJEYE 5 MİLYON DESTEK

Törende konuşan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ise Çorum’un yanı sıra Amasya, Samsun ve Tokat’ta hayata geçirilen projelere destek amacıyla bugüne kadar 100 milyon liralık kaynak kullandıklarını söyledi.

Ajans tarafından uygulanan turizm altyapı programı için 18 milyon liralık kaynak ayrıldığına dikkat çeken Özen, söz konusu bütçenin 5 milyon lirasının Çorum için kullanılacağını açıkladı.

OKA’nın bölgesel faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Özen, şöyle konuştu:

“Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda milli bütçe imkanlarını kullanıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana bölgemizde yaklaşık 100 milyon liralık bir kaynak kullandık. Bu bütçenin 50 milyon lirası KOBİ’lerin geliştirilmesi için kullanıldı. 4 ildeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gelişmesi için 400 bin TL’ye varan hibe destekleri verdik. İnsan kaynaklarının, engelli altyapısının ve turizmin geliştirilmesi amacıyla başka programlar da uyguladık. Turizmin geliştirilmesi alanında 18 milyonluk bir kaynakla 35 projeyi tamamladık. Mecitözü Askerlik Şubesi restorasyonu, İncesu Kanyonu, Boğazkale ve Çocuk Müzesi ve benzeri çalışmalar tamamlanmış projelerimiz arasında yer alıyor. İçinde bulunduğumuz dönemle ilgili olarak da 18 milyonluk bir destek programı uyguluyoruz. Bu kaynağın yaklaşık 5 milyonu Çorum’daki 5 ayrı proje için kullanılacak. Bunlar arasında en çok göze çarpanları Velipaşa Hanı, İskilip Redif Kışlası ve Osmancık Kalesi’nin restorasyonu. Çorum’un sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasında OKA’nın vazife almasını gururla ifade etmek istiyorum.”

Belediye ile işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Özen, “Önümüzdeki dönemde Güdümlü Proje’nin finansmanına destek vermekten de gurur duyacağız” diyerek başarı dileklerini ifade etti.

Program, Velipaşa Hanı restorasyonu için sağlanacak finansman desteği protokolünün imzalanmasıyla sona erdi.

 

Diğer Haberler