2016 yılında yapılan av koruma ve kontrol çalışmaları sırasında 2491 avcı kontrol edilirken...

2016’da 169 avcıya ceza

Paylaşın:

 

2016 yılında yapılan av koruma ve kontrol çalışmaları sırasında 2491 avcı kontrol edilirken, 169 avcıya  102.824 TL idari para cezası, 18.750 TL tazminat cezası uygulandığı, 5 adet av tüfeği ile 6 adet av hayvanına el konularak mülkiyetinin kamuya geçirildiği belirtildi.

Çorum’da 2016-2017 av dönemi 13 Ağustos 2016 tarihinde bıldırcın, üveyik ve yaban domuzu avı ile başlamıştı. Bıldırcın ve üveyik avı 20 Kasım 2016 tarihinde sona erdi. 15 Ekim 2016 tarihinde başlayan kınalı keklik ve yaban tavşanı avı ise 8 Ocak 2017 tarihinde sona erdi. Halen avı devam eden su kuşları (ördek, sakarmeke vb.) ve yaban domuzu avının da 26 Şubat 2017 tarihinde sona ereceği kaydedildi.

2016 yılını av ve yaban hayatı yönünden ele alan Orman ve Su İşleri Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Av koruma ve kontrol çalışmaları sırasında, 2491 avcı kontrol edilmiştir. 169 avcıya 102.824 TL idari para cezası, 18.750 TL tazminat cezası uygulanmıştır. 5 adet av tüfeği ile 6 adet av hayvanına el konularak mülkiyeti kamuya geçirilmiştir.

10 adet avcı eğitim kursu açılmıştır. Kursları 259 avcı adayı başarı ile tamamlayarak sertifikalarını almışlardır. 143 adet avcılık belgesi düzenlenmiştir.

Avcılarımıza 1187 adet avlanma izin kartı (avlanma pulu) satışı yapılarak 124.480 TL gelir elde edilmiştir.

2016 yılı içerisinde ilimize 19 adet yabancı avcı domuz avı yapmak üzere gelmiştir. 16 adet azılı (erkek) yaban domuzu avlandırılmış olup, 12.200 TL gelir elde edilmiştir. Elde edilen gelirin 6.100 TL’si avın vurulmuş olduğu köy tüzel kişiliklerinin hesaplarına aktarılmıştır.”

DOĞAYA 4176 KG YEM BIRAKILDI

Çorum’da kış mevsiminin ağır ve karlı geçmesinden dolayı doğal hayatta bulunan yaban hayvanlarının yemlenmesi çalışmalarına başlanmış olup, 4176 kg yem doğaya bırakıldığı ve halen devam ettiği belirtildi.

500 KINALI KEKLİK DOĞADA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ilimize tahsisi yapılan 350 adet beç tavuğu kene vakası görülen köylerimizde ücretsiz olarak hane başı 2 adet olacak şekilde dağıtımı yapıldı. Ayrıca tahsisi yapılan 500 adet kınalı keklik doğaya yerleştiridi.

BAĞ VE BAHÇELERİ İLE ÜRÜNLERİNİ, SÜRÜLERİNİ, KENDİLERİNİ KORUMAK DURUMUNDA OLANLARIN UYMASI GEREKEN ESASLAR

Ürünlerini ve hayvanlarını korumak için tarla, bağ ve bahçelerinde, arı kovanlarının bulunduğu yerde ve ormanda çalıştıkları için çadır ve barınaklarında, kendilerini korumak amacıyla ruhsatlı yivli veya yivsiz tüfeklerini yanlarında bulundurabilecekleri belirtilirken, bu kişilerin yanlarında tek kurşun fişek dışındaki diğer fişekleri bulunduramayacakları da vurgulandı.

Açıklamanın devamında; "Bu kişiler; ürünlerini koruyanların, korudukları tarla, bağ ve bahçelerinin mülkiyet belgeleri veya kira sözleşmelerini; arıcılık yapanların, arıcılar birliğinden alacakları arıcılık yaptıklarına ilişkin arıcılık kimlik belgesini; çobanların, sürü sahibi çoban veya ücretli çoban olduklarına ilişkin muhtarlıklarından alacakları yazıyı; ormanda istihsal ve/veya bakım çalışmaları işlerinde çalışanların, orman işletmelerinden alacakları yazıyı, gerektiğinde ibraz etmek zorundadır.

Yukarıda belirtilen kişiler;

Tarla, bağ ve bahçelerinin ekili veya dikili olduğu tarihlerde olmak üzere tarla, bağ, bahçeleri içinde; arı kovanı sahipleri arılarının yanı başındayken; ormanda istihsal yapanlar, ormandaki geceleme yerinde (barınak ve çadırlarında) istihsal ve/veya bakım sahasına gidip-gelirken ruhsatlı tüfeklerini yanlarında bulundurabilirler. Ancak yanlarında ve /veya tüfeklerinde tek kurşun fişek dışında fişeklerin bulundurulması yasaktır. Bu kişilerde, avcılık belgesi ve avlanma izni aranmaz. Tüfekler ürünün bulunduğu bahçe, bağ, tarla ve arı kovanlarının bulunduğu yere gidinceye kadar kılıfında ve boş olarak taşınacaktır.

Sadece ürünlerine, arılarına veya kendilerine zarar veren veya vermek üzere tarlaya, kovanların bulunduğu alana giren veya kendilerine saldırma ihtimali olan av ve yaban hayvanlarını; ürünlerinden, bağ ve bahçelerinden, arılarından ve kendilerinden ürküterek uzak tutmak için tüfeklerini kullanabilirler. Bu kişiler av ve yaban hayvanlarının zararlarından korunmak için bağ, bahçe ve tarlalarına veya civarına hiçbir surette yakalama tuzakları kuramazlar.

Tarla, bağ ve bahçelerine, arılarına, kendilerine zarar verme ihtimali olmadığı halde av ve yaban hayvanlarının avlanması durumunda Kanun gereğince haklarında yasal işlem yapılır.”

 

 

Diğer Haberler