Dünyanın öbür ucunda da olsa, mazluma sırt dönmeyen Çorumlu, hemen yanı başımızda yaşanan ...

Hayırda yarışıyoruz

Paylaşın:

 

EROL TAŞKAN

Dünyanın öbür ucunda da olsa, mazluma sırt dönmeyen Çorumlu, hemen yanı başımızda yaşanan Halep katliamına da sessiz kalmadı. Bombalar altında can veren insanların feryadına, bombalardan kurtulup soğuk ve açlığın pençesinde hayatta kalmaya tutunan çocuklara el uzatan Çorum'da, adedini bile tespit edemeyeceğimiz sayıda yardım tırı yola çıkarıldı.

Halep'ten yükselen yardım çığlıklarına sessiz kalmayan Çorumlular'ın coşan gönlü, Halep'e uzanan merhamet eli oldu. Tek gayesi duaya mazhar olup, insanlığın ve Müslümanlığın gereğini yerine getirmek olan Çorumlular, başlatılan seferberlikte bir an olsun geri durmadı.

Adeta sağanak yağmur gibi yağan yardım çalışmaları, toplumun tüm kesimlerince desteklendi. Kızılay, İHH, İnsani Değerler Platformu, STK'ların her biri, okullar, öğrenciler, kamu kurumları gecesini gündüze katıp, seferber oldu. Dualarla yola çıkan yardım malzemeleri, tırlarla birlikte Cilvegözü Sınır Kapısı'na ulaştırılarak, Halep'teki kardeşlerimize teslim edildi.

Geriye yansıyan mutluluk fotoğrafları yanan gönlümüze su serperken, özellikle çocukların kurban gittiği bu zulmün son bulması için ellerimizi semaya kaldırıp Allah'tan yardım diliyoruz.

Son 3 ay içinde 42 tır yardım malzemesi gitti

Son üç ay içerisinde Çorum'dan Halep'e gönderilen yardım malzemeleri, 42 Tır'a ulaştı. Türkiye genelinde rekor sayılacak bir miktara imza atan hayırsever Çorumlular, gururun da duanın da en büyüğünü haketti.

Zalimlerin kurşunlarından korunabilmiş masum çocukların, açlıktan ve soğuktan donarak ölmesinin önüne geçebilmek için, onların acısını yüreğinde hisseden hayır sahipleri, sofralarından paylaştıkları lokmaları, seferberliğe dönüşen yardım çalışmalarına teslim etti.

Her bir STK'nın, her bir bireyin kendisini sorumlu saydığı yardım çalışmaları, kar tanelerinin bir araya gelerek oluşturduğu çığlar gibi çağlayıp aktı.

Çığ gibi büyüyen bu yardım çalışmalarında, 7'den 70'e herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirken, yola uğurladığımız tırların sayısını sayamaz olduk.

Bir lokma ekmekle yüzü gülen yavruların görüntüleri, yapılan yardımların manevi boyutunun simgesi oldu.

Soğuktan donan bebeklerine göz yaşı döken annelerin yüreği, açlıktan ölen bebeklerin geride bıraktığı hüzün, yardım sahiplerine dua olarak döndü.

Tarih boyunca mazlumun yanında durup, adalet için, iyilik için canını ortaya koyan bu milletin evlatları, hayırseverliğinden ödün vermeksizin, mazlumun duasına talip olmaya devam etti.

Şu an için diğer illerle kıyas yapacak bir veri olmaması rağmen, Kızılay Şubesi'nin istatistikleri bile tek başına Çorum'un bu hayırda diğer illerden ne kadar önde olduğunun göstergesi oldu.

Yardımların pek çoğu Kızılay üzerinden gönderildiği için, diğer illerin Kızılay şubelerindeki verilerle kıyas yapıldığında, Çorum açık ara önde gözüküyor.

Ayrıca Kızılay üzerinden yapılmayıp, kendi kurumsal kimliği ile yardımları ulaştıran İHH ve Beşir Derneği'ni de toplama katarsak, Çorum'un Türkiye genelindeki hayır durumu daha net olarak ortaya çıkacaktır.

Bu şehrin insanı, bir kez daha insanlık adına dev bir vefaya imza attı. Hangi söz söylenirse söylensin, bu iyiliğin ve samimiyetin tarifi eksik kalacaktır.

Okulunda başlayan kampanyayı, minicik yüreğiyle evine taşıyıp, annesinden Halep'teki kardeşi için bir paket makarna isteyen çocuktan, emekli parasından kalan üç beş kuruşunu hediye olarak göndermek isteyen yaşlı emeklilerimize kadar, rekor sayıda tır konvoyuna imza atarak, 15 tır gönderen, ardından da ayrıca 6 tır uğurlayan belediyeye kadar, herkesin gönlü insanlık teknesinde hamur olup, tek yumruk olarak Halep'e uzandı.

En az bizim çocuklarımız kadar değerli olan Halepli çocukların yalnız olmadığını cümle aleme ilan ettik. Keşke bu yangın orada olmasaydı da bize de yardım zorunluluğu doğmasaydı. Fakat kader o ki, bugün Halepliler'in muhatap kaldığı insanlık dramı tüm gerçekliği ile devam ediyor.

Onlar zulümle imtihan olurken, bizler de insanlığımızla imtihan oluyoruz.

 

 

Diğer Haberler