Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, basının demokrasilerde önemli bir görevi üstlendiğini belirterek ...

‘Basın 15 Temmuz'da asil davrandı'

Paylaşın:

 

FATİH AKBAŞ

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, basının demokrasilerde önemli bir görevi üstlendiğini belirterek 15 Temmuz darbe girişiminde bunun çok net bir şekilde ortaya çıktığını söyledi.

Çorum Belediyesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Sanat Galerisi ve Müzesi'nde açılan 1995 yılında Çorum'da basılan yerel gazetelerin manşetleri sergisinde konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü,  Türkiye'de 1831 yılında başlamış olan bir gazetecilik hayatı olduğunu belirterek, "O günden bugüne kadar sayısız gazeteler geldi geçti halada bir kısmı basılmaya devam ediyor. Tabi işin bir habercilik boyutu var. O mutlaka önemlidir. Gazeteyi gazete televizyonu televizyon yapan yada şimdi internet sitelerini haber portallarını değerli yapan şey o haberleridir.  Onu bizde önemsiyoruz.  Burada bir hususa özellikle dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Burada bizim yapmış olduğumuz bir konuşmayı akşam televizyonda görebiliriz. Ertesi gün gazetelerde okuyabiliriz. Bu bir gazetecilik faaliyetidir. Ama bununla kalmış olan bir çalışma eksik bir çalışmadır. Çünki sadece bununla yetinirsek sadece elçilik aracılık yapmış oluruz. Bu işi yapacak olan gençler eğer ayakta kalmak ve başarılı olmak istiyorlarsa mutlaka başkalarının yaptığından farklı bir şey yapmanız lazım. Araştırmaya dayalı bir gazetecilik, habercilik yapmanız lazım. Takip edeceksiniz, soruşturacaksınız haberin arka planını öğrenmeye çalışacaksınız ve kendi farkınızı da orada ortaya koyacaksınız. Bunu yaptığınız zaman daha başarılı ve önde gidenlerden olursunuz" dedi.

BASIN 4. GÜÇ

Basının demokrasilerde yasama yürütme ve yargının ardından 4'üncü güç olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Burada da basının üzerine özel bir görev düşüyor. En yakın tarihte 15 Temmuz darbe girişimini gördük. Basının adeta toplumun çimentosu mesabesinde bir fonksiyonu var.  Basın isterse birleştiriyor, yanyana getiriyor,  adeta bir milleti yeniden diriltiyor. Ama öbür taraftan da ayrıştırmak istediğinde kavga ve kargaşa istediğinde ise bunu da çok güzel yapabiliyor. 15 Temmuz akşamı biz bir yandan millet olarak 'nasıl millet olunur' bütün dünyaya bunun dersini verirken öbür yandan da o gün bütün gazeteler ve televizyonlar milletle beraber olmanın devlete millete sahip çıkmanın çok asil bir örneğini ortaya koymuşlardır. Cumhurbaşkanımız çağrısını bir televizyon kanalından yapmıştır. O televizyon kanalına da sosyal medya aracılığı ile ulaşmıştır. Bunu elbette ülkenin birliğine bütünlüğüne kastedenlerde bildikleri için ilk olarak Türksat'a TRT'ye ve CNNTürk'e gittiler. Millette gitti ve onlardan buraları geri aldı. İşte bu noktada basın camiamızın bir sorunluluğunun olduğuna inanıyorum" şeklinde belirtti.

SOSYAL MEDYAYA DİKKAT!

Konuşmasına sosyal medyanın kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak devam eden Başkan Külcü,  "Günümüzde herkesin elinde bir gazetesi ve televizyonu var. Evinde otururken okulda tenefüste gezerken yada işyerinde çalışıyorken paylaştığınız bir şeyin anlık bir zaman dilimi içinde onbinlerce insana ulaştığına şahit olabiliyorsunuz. Bu doğru amaçlarla kullanılırsa iyidir. Dikkatli olmamız gereken bir konu daha var. Ülkemizde zaman zaman yaşadığımız özellikle de terör saldırılarına maruz kaldığımız dönemlerde bir bakıyorsunuz belli mihraklardan yönetilen binlerce hesap aynı anda harekete geçiyor. Bunları incelediğinizde terör örgüleri ile ilişkili olduğunu görüyorsunuz. Terör sevici bir karakterlerinin olduğunu görüyorsunuz. Zaman zaman yabancı istihbarat örgütleri ile ilişkili olduklarına şahit oluyorsunuz. Ve onların ülkede meydana getirdiği tahribata da zaman zaman ne yazık ki şahit oluyoruz. Bunlardan da özellikle korunmamız gerekir diye düşünüyorum. Çorum'da ise iki büyük gazetemiz, dünyanın 110 ülkesinde izlenen bir yerel televizyonumuz, çok sayıda internet sitemiz ve bütün bunları yöneten çalışan 200 değerli kardeşimiz basın hayatımızı şekillendirmektedir. Ben onların hepsine teşekkür ediyor, sağlıklı hayırlı uzun ömürler diliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Diğer Haberler