Leipzig Saxonya federal bölgesinin en büyük şehridir.

Leipzig

Paylaşın:

 

Leipzig Saxonya federal bölgesinin en büyük şehridir. 570.087 kişilik nüfusuyla Almanya’nın en büyük kenti olma özelliğini taşır. Berlin’in 160 kilometre güneybatısında bulunur.

Etimoloji

Leipzig Slavca’daki Lipsk kelimesinden türemiştir.  Limon ağaçları etrafındaki yerleşke anlamına gelir. Eski İngilizce’de Leipsic olarak hecelenmektedir. Latince’de Lipsia olarak anılır.

1937 Nazi Almanyasında Reichsmessestadt Leipzig ismi verilmiştir.

 1989’dan bu yana “Kahraman Şehir” olarak süregelen ismi, Doğu Almanya rejiminin çökmesi sırasında sunulan Pazartesi Gösterileri’nden ortaya çıkmıştır. Bu gösterilein amacı Alman Demokrat Partisi’ne karşı barışçıl protestolar yapmaktır ve her Pazartesi akşamı periyodik olarak gerçekleştirimiştir. Kilisenin de büyük rolü itibariyle Pazartesi Gösterileri aynı zamanda dinsel protestolarak olarak da görülmüştür. 1989 ve 91 yılları arasında yaşanmıştır. Leipzig’deki gösteriler spontane ve plansız olmuştur.

Köken ve Tarih

 Leipzig’in dökümante edildiği ilk yıl 1015’e tekabul eder ve Bishop Thietmar of Merseburg tarafından kaleme alınmıştır. Leipzig Ticaret Panayır’ı Orta Çağ’da başlamıştır ve ticari panayırların en eskilerinden biri olarak dünya çapında uluslararası bir öneme sahiptir.

 1305 yılına kadar dayanan bazı balıkçılık kayıtları Pleisse Nehri ve çevresini anlatmaktadır.

 1409 yılında kurulan Leipzig Üniversitesi, şehrin gelişimini ve Alman Hukuku’nu temsil edici siyasal altyapısının oluşumunu hızlandırmıştır.

 30 Yıl Savaşları’ndan da nasibini alan Leipzig, şehrin 8 kilometre dışındaki duvarlarda vuku bulmuştur. 24 Aralık 1701 yılında, petrol ile çalışan sokak aydınlatma sistemi hayata geçmiş ve şehir aynı anda 700 fenerin yakılmasından sorumlu kişilerle ilk belediyesel yapıları oluşturmuştur.

 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın savaşı kaybetmesi sonrasında şehir Kızıl Ordu’ya bırakılmış fakat sonradan özgürlüğünü geri kazanmıştır. Leipzig Alman Demokrat Partisi için en önemli şehirlerden biri olmuştur. Almanya’nın birleşmesinden sonraki yıllarda Leipzig önemli değişikliklere ve tarihi restorasyonlara tanık olmuştur. Günümüzde Doğu Almanya için ekonomik br merkez olma özelliğini taşır. 2012 Olimpiyatları için bir aday olarak sunulmuş fakat kazanamamıştır. 2010’dan bu yana hip şehir merkezi ve yüksek kaliteli yaşamın bir simgesi olarak Almanya’nın en hızlı büyüyen kentlerinden biri sayılmıştır.

 İklim ve Demografi

 Leipzig okyanus iklimine sahiptir ve kışlar serin ve soğuk geçer. Yazlar genellikle sıcak olarak 19 derece ve etrafında seyreder. Yağışlar kışa göre yaz aylarında iki kat artar.

 İşsizlik oranı 2003 yılında %18.2’den 2014 yılında %9.82’e ve 2016 itibariyle %8.6’ya düşmüştü.

 Göçmen nüfusu Almanya’nın diğer kentlerine göre oldukça düşük seviyededir ve nüfusund yalnıca %5.6’sı yabancıdır.

 Mimari

Leipzig’s tarihi şehir merkezi, 16. yüzyıldan kalan rönesans stili binalarıyla göz doldurmaktadır. Barok döneme ait ticaret merkezleri ve zengin tüccarların yaşadığı evler dikkat çekmektedir.  Leipzig’in 19. yüzyıldaki ekonomik patlama sonucu büyüyüşü, Grunderzeit dönemine ait tarihi stilin bir temsilcisi olarak yer edinmesini sağlamıştır. Leipzig’deki evlerin neredeyse %35’i bu stili yansıtır. 1905’te tamamlanan şehir merkezi de bu akımın bir göstergesi niteliğindedir.

 Leipzig’in tarihi dokusu ve eşsiz güzelliklerinin tadını çıkarmak için Sunexpress’in direkt uçuşlarına göz atmayı unutmayın.http://www.sunexpress.com/tr )

Diğer Haberler