Çorum’da şehir içi trafiği rahatlatması planlanan yeni uygulama hayata geçti.

Şehir içi trafikte  yeni uygulama

Paylaşın:

 
Çorum’da şehir içi trafiği rahatlatması planlanan yeni uygulama hayata geçti.
 
Çorum Belediyesi’nin gerçekleştirdiği kamuoyu yoklaması sonucunda, Gazi ve İnönü Caddeleri’ne park yasağı getirildi. Düzenlenen ankette oy kullanan vatandaşların taleplerini dikkate alan İl Trafik Komisyonu da aldığı kararla yeni bir dönem başlattı.
 
YASAĞA UYMAYAN YANDI
 
Şehrin ana arterleri arasında yer alan Gazi ve İnönü Caddeleri’ndeki trafik sıkışıklığı problemine çözüm getirmesi amaçlanan uygulama resmen yürürlüğe girdi.
Geçtiğimiz Cuma günü başlayan ve haftasonu da devam eden uyarıların ardından başlayan yeni uygulama kapsamında, söz konusu iki caddede her gün 08.00-20.00 saatleri arasında park yasağı uygulanacak. Flaşörleri yakılmak kaydıyla araçların azami 10 dakika duraklamasına müsaade edilecek. Ancak yasağa uymayan sürücülerin araçları ise çekilecek.
 
UYGULAMANIN DETAYLARI
 
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, uygulama hakkında şu detaylara yer verildi:
“Çorum Belediye Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda İl Trafik Komisyonu toplantısında yapılan görüşmede; Anitta Otel kavşağından Saat Kulesi meydanına kadar İnönü Caddesi’nin her iki yönü ile Saat Kulesi meydanından iti Stadyum kavşağına kadar Gazi Caddesi’nin her iki yönünde her gün 08.00-20.00 saatleri arasında park yasağı uygulanacak.
 
Vatandaşların bu caddeler üzerinde kısa süreli işlerini görebilmesi amacıyla karayolunun gidişe ayrılmış en sağ şeridi üzerinde dörtlü flaşör lambalarını yakmak suretiyle azami 10 dakika süreli duraklama yapabilmelerine karar verildi.
 
TRAFİK EKİPLERİ DENETLEYECEK
 
Alınan karar doğrultusunda, Gazi ve İnönü Caddeleri’nin Stadyum kavşağı ile Anitta Otel kavşağı arasında kalan her iki kesimi üzerine park yasağı tabelası yerleştiriliyor.
 
Çorum Belediyesi tarafından dikilen tabelalarda '08.00-20.00 arası azami duraklama 10 dakika flaşörlerinizi yakınız' şeklinde uyarıcı ifadelere yer veriliyor. Uygulamanın denetleme görevini ise Emniyet Müdürlüğü ekipleri üstleniyor.
 
Araç sürücülerinin cezai müeyyide ile karşılaşmaması için trafik işaretleri ve denetim yapan trafik görevlilerinin ikazlarına uygun hareket etmesi gerekiyor.”
 
Aksi takdirde araçların çekici ile otoparka çekilerek trafikten men edileceğini hatırlatan yetkililer, uzun süreli park ihtiyacı duyan sürücülerin söz konusu güzergâha yakın uygun otopark alanlarını kullanabileceklerini ifade ettiler. 
 
 
 

Diğer Haberler