Yılbaşından itibaren motorlu taşıtlar ve sürücüleri yakından ilgilendiren bazı fiyat değişiklikleri olacak.

Araç muayenesi ve  trafik cezalarına zam

Paylaşın:


Yılbaşından itibaren motorlu taşıtlar ve sürücüleri yakından ilgilendiren bazı fiyat değişiklikleri olacak.

Araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2017'den geçerli olmak üzere artacak. Buna göre yıl başından itibaren otomobil muayene ücretleri 191,16 TL’den 198,24 TL’ye çıkacak.

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, ceza ve muayene ücretleri 2017'de yeniden belirlenecek. Söz konusu ücretlerde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2017 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artış yapılacak.

Böylece yılbaşından itibaren muayene ücretleri, otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 258,42 liradan 267,86 liraya, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 191,16 liradan 198,24 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 97,94 liradan 101,48 liraya yükselecek.

Öte yandan, yılbaşından itibaren araç muayene yetki belgesi ücretleri de artacak. Araç muayene işletme yetki belgesi ile geçici işletme yetki belgesi 120'şer lira, yola elverişlilik muayenesi yetki belgesi de 24 bin 613 lira olacak.

Ayrıca şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere uygulanan 602 liralık ceza, 1 Ocak 2017 itibarıyla 625 lirayı bulacak.

TRAFİK CEZALARI DA ARTTI

2017 yılıyla birlikte trafik cezalarına gelecek zam oranı da açıklandı. Buna göre yeni yılda trafik cezaları yüzde 3,83 artacak. 

En düşük ceza 75 lira ile ‘taşıma sınırı üstünde yolcu alan’ sürücülere, en yüksek ceza 14 bin 908 lira ile ‘geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usül ve esaslara aykırı hareket edenlere’ kesilecek. Alkollü araç kullanmanın cezası 876 liraya yükselecek. Ehliyetsiz araç kullanana 1.763 lira, seyir halinde cep telefonu kullanana 95 lira para cezası verilecek.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar 10 bin 383 lira ile cezalandırılacak. Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası olmadan karayoluna çıkaranlar 2017'de 876 lira ceza ödeyecek.

Ruhsatsız araç kullanan ve tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 95 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 427 lira ceza verilecek.

Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 92 lira, tescilli aracı plakasız kullananlar bin 763 lira ceza ödeyecek. Aracına sahte plaka takan kişilere verilen 5 bin liralık para cezası, 5 bin 191 liraya yükselecek.

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını yüzde 30'dan fazla aşanlar 427 lira, radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara bin 763 liradan 2 bin 658 liraya kadar para cezası verilecek.

Dönüş kurallarına uymayan sürücülere 95 lira, yasak alanda sollama yapanlara 206, önündeki aracı yeterli takip mesafesinde izlemeyen sürülere 95 lira ceza kesilecek.

Engelli park yerlerine aracını park edenlere 109 lira ceza uygulanacak. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 427 lira para cezası uygulanacak.

Kesilen para cezasını 15 gün içerisinde ödeyen kişilere yüzde 25 indirim yapılacak.

YENİ EHLİYET İÇİN ÖNEMLİ UYARI!

Yeni ehliyet için gerekli olan sağlık raporu ücretleriyle ilgili de açıklama geldi.

Son günlerde sosyal medyada, ’2017 Ocak ayından itibaren sürücü sağlık raporlarının devlet hastanelerinden 350-400 TL bedelle alınacağına’ dair iddia ve paylaşımların gerçek solmadığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, sürücü sağlık raporlarının, 'Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine dair Yönetmelik' hükümleri kapsamında, aile hekimliği, devlet hastaneleri veya özel hastanelerden alınmaya devam edeceğini kaydettiler.

Açıklamada ayrıca, sosyal medyadaki gerçek dışı bilgilere itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı.

 

 

 

Diğer Haberler