Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi şair ve yazar Abdurrahim Karakoç’u andı.

‘Karakoç, sevda, dava ve   hiciv şiirlerinde zirvedir’

Paylaşın:

 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi şair ve yazar Abdurrahim Karakoç’u andı.

DED çok amaçlı salonda gerçekleşen programın açış konuşmasını yapan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi Başkanı Kazım Sekili, Abdurrahim Karakoç’un kültür ve gönül dünyasında silinmez izler bıraktığını belirterek, “Onu unutmak mümkün değil, o şiirleriyle ve fikirleriyle her zaman aramızda yaşayacak müstesna edebiyatçılarımızdan ve aydınlarımızdandır. Herkes onun şiirinde kendisinden bir parça bulmuştur. Milletimizi birleştiren çok önemli bir ses olmuştur.” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan Dr. Oğuz Karakuş ise Karakoç’un vefatına kadar hiçbir siyasi iktidarın emrine girmediğini söyledi.

Abdurrahim Karakoç’un sevda, dava ve hicivde zirve bir şair olduğunu ifade eden Karakuş, merhum Karakoç’u şu sözlerle anlattı:

“Abdurrahim Karakoç’un keskin bir siyasî taraftarlığı hiçbir zaman olmamıştır. Fakat kendisine düşman ideolojilerin kol gezdiği o dönemde mukaddesata sahip çıkan siyasî grupları şiir ve yazılarıyla destekler, yanlışlarını da açıktan söyler ve tenkit ederdi. Vefatına kadar hiçbir siyasî iktidarın emrine girmedi. Otuza yakın mahkemeye verildi ve hepsinden beraat etti. Avukat tutmadı, savunmasını hep kendi yaptı. Sivil fikrî ve edebî kuruluşlara da bağnazca bağlılığı yoktu. Kuruluşların ve hiziplerin üstünde kalmaya çalışan ve mukaddesatçı herkesin, üzerinde ittifak ettiği ve sevdiği bir şairdi.

Abdurrahim Karakoç hiçbir zaman rahat bir hayat yaşamamıştır. Kendi ifadesiyle de ‘ Her zaman kolayı yazmaktansa zoru yazmayı tercih ettim. Zorlukların kolayıma geldiğini söyleyebilirim’ demiştir.

Abdurrahim Karakoç şimdiye kadar hiçbir yarışmaya katılmamış ve şimdiye kadar hiçbir ödülü kabul etmemiştir. Beni yalnızca halkım değerlendirir ve ödülü de Rabbimden bekliyorum demiştir.

Karakoç dalkavuk tiplerden nefret eder. Ucunun nereye dokunacağına bakmaz ve hicveder. Aynı zamanda düşüncesizce bir yerlere bağlananları da çok eleştirir. Karakoç, okuyan, sorgulayan, hesap veren, muhasebe eden bir insan ister.” 

 

Diğer Haberler