Maliye Bakanı Naci Ağbal, finans sistemi içinde vatandaşlara ait yurt dışında önemli miktarda varlık bulunduğunu ...

‘Parasını getirenden  hiçbir vergi almayacağız’

Paylaşın:

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, finans sistemi içinde vatandaşlara ait yurt dışında önemli miktarda varlık bulunduğunu ve vatandaşların da paralarını Türkiye'ye getirmek istediklerini belirterek, "Varlık Barışı bir tarihi fırsattır. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, şirketlerimize sesleniyorum, yurt dışında bu şekilde olan varlıklarını Türkiye'ye getirenlerden hiçbir şekilde, hiçbir vergi almayacağız." dedi.

Varlık Barışı uygulamasının, vatandaşların yurt dışında sahip oldukları varlıkları Türkiye'ye avantajlı şekilde getirmelerini sağladığını belirten Ağbal, bunun büyük bir imkan olduğunun altını çizdi.

Sadece Türkiye'de değil, her ülkede vatandaşların değişik nedenlerle varlıklarını yurt dışında tutmayı tercih edebildiğine işaret eden Ağbal, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki yıldan itibaren artık ülkeler birbirleriyle bilgi paylaşmaya başlayacaklar. Biz de ülke olarak bu bilgi paylaşımıyla ilgili uluslararası platformun bir parçasıyız. Hem G20 hem de OECD, uluslararası toplum… Ülkeler arası kaynakların transferinde karşılıklı bilgi paylaşmaya başlayacak. Onun için birçok ülke şu anda ardı ardına bizim yaptığımız gibi düzenlemeleri yapıyorlar ve vatandaşlarına çağrıda bulunuyorlar. Biz diyoruz ki gelin bu süreci kaçırmayın. Bu, köprüden önceki son çıkış noktası. Kendi vatandaşlarımızın varlıklarını Türkiye'ye getirmelerini bu nedenle de önemsiyoruz."

VARLIĞINI GETİRENLERE BÜYÜK İMKANLAR SUNUYORUZ

Türkiye'ye varlığını getiren vatandaşlara büyük imkanlar sunacaklarını vurgulayan Ağbal, söz konusu kişilere geçmişe yönelik bir soru sorulmayacağını belirtti.

Ağbal, "Hiçbir soruşturma yok, araştırma yok. Hatta diyoruz ki bu parayı ister bankaya yatırın, ister bir şirkete koyun, isterseniz kayda girdikten sonra tekrar yurt dışına çıkarın, yeter ki bunu kayda alın. Bu, vatandaş için son derece büyük bir kolaylık." ifadelerini kullandı.

Bu konuda kanun hükmünün çok açık olduğuna dikkati çeken Ağbal, bir kişi yurt dışından varlığını getirdi diye, sırf getirmiş olmasından dolayı hiçbir soruşturma, kovuşturma, araştırma, inceleme yapılamayacağının altını çizdi.

Kanunun açık hükmünü tebliğ düzenlemesiyle daha net bir şekilde açıkladıklarını hatırlatan Ağbal, "Sadece vergi kanunları açısından değil, kambiyo gümrük, sermaye piyasası, bankacılık ve diğer tüm mevzuatlar açısından devletin güvencesi ve koruması altındasınız." dedi.

"VERGİ DAİRESİNE GELMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ"

Düzenlemenin uluslararası hukuk normlarına tamamen uygun olduğunu belirten Ağbal, şöyle devam etti:

"Mali Eylem Görev Gücü (FATF), bu konuyu değerlendirdi ve bir rapor düzenledi. Dedi ki 'Türkiye'nin yapmış olduğu yasal düzenleme FATF tarafından özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesiyle ilgili mevzuatın getirdiği normlara uygundur. 4 tane parametre vardır, bunlara da uygundur.' Biz ülke olarak her zaman için suç gelirleriyle mücadelede, terörizmin finansmanıyla mücadelede hep ön sıralarda yer aldık. Bakın Trump ne dedi? 'Amerikan şirketleri eğer yurt dışındaki vergilendirmemiş kazançlarını Amerika'ya getirirlerse, yüzde 10 vergi öderlerse gerisini sormayacağım' dedi. Dolayısıyla Trump bunu yaparken, Amerikan şirketlerinin kazançları meşru oluyor da Türk şirketleri veya şahıslar yurt dışından para getirdikleri zaman neden şu para, bu para deniyor?"

Konuyla ilgili bazı yanlış değerlendirmelerin yapıldığına işaret eden Ağbal, "Paranız varsa getirin bankaya transfer edin, dekontu alın. Dekontun yanında bir de bankaya bildirim verin, cebinize koyun onları yeter. Herhangi bir şekilde vergi dairesine gelmek zorunda değilsiniz, devletin başka bir birimine gelmek zorunda değilsiniz." dedi.

"BİZ VATANDAŞIMIZA GÜVENİYORUZ"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşlara güvendiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Biz vatandaşımıza güveniyoruz, hayatın gerçeklerini biliyoruz. Şu anda finans sistemi içerisinde vatandaşlarımıza ait yurt dışında önemli miktarda varlık var ve gerçekten vatandaşlarımız da aslında şu konjonktür içerisinde paralarını Türkiye'ye getirmek istiyorlar. Sadece bu konuda devletin güvencesini görmek istiyorlar. Devletin verdiği sözleri düzenleme olarak da bilmek istiyorlar ve biz bu tebliği düzenledik.

"HİÇBİR VERGİ ALMAYACAĞIZ"

Bundan önceki Varlık Barışı kanunlarındaki çerçeveye uygun olarak bir tebliğ düzenlemesi yaptık. Vatandaşlarımız çok rahat olsunlar. Uygulaması son derece basit ve tebliğde yapmış olduğumuz düzenlemeler de tamamen kanunun içeriğine uygun. Bu, büyük bir tarihi fırsattır. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, şirketlerimize sesleniyorum, yurt dışında bu şekilde olan varlıklarını Türkiye'ye getirenlerden herhangi bir süreye bağlı olmaksızın, hiçbir şekilde, hiçbir vergi almayacağız. 'Sen bu parayı getirdin mi? Bana bilgi ver' diye soru dahi sorulamayacak."

 

 

Diğer Haberler