Gebelik döneminde bebeğin gelişimini doğru saptamak adına uzmanlar gebeliği haftalara bölmüş ve bebeğin gelişimini hafta hafta takip etmişlerdir.

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Paylaşın:

 

Gebelik döneminde bebeğin gelişimini doğru saptamak adına uzmanlar gebeliği haftalara bölmüş ve bebeğin gelişimini hafta hafta takip etmişlerdir. Buna göre hamile anne adaylarının bebeklerinin gelişimi hakkında gereken bilgiyi düzenli doktor kontrollerinde doktorlarından öğrenmenin dışında, internet ortamında doğru adreslerden de öğrenebilmektedirler.

Uzmanlar gebelik hesaplamayı hafta hafta yaparak ilk haftadan son haftaya kadar 40 hafta geçtiğini ve 40. Haftanın sonunda bebeklerin gelişimini tamamlayıp doğum olayının gerçekleşmesi gerektiğinin üzerinde duruyorlar. Bununla birlikte bebekler 37. Haftadan itibaren doğuma hazır olurlar. Ani bir doğum olayı gelişirse gayet sağlıklı doğmaları mümkündür. Asla eksik değildirler.

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Uzmanlar gebelik hesaplaması yaparken anne adayının son adet tarihinden itibaren gebeliği hafta hafta sayarlar. Annenin son adet tarihine kısaca sat denir. Gebeliğin tam saptanabilmesi ve doğumun ne zaman gerçekleşeceğinin tam anlaşılması bakımından anne adayının son adet tarihini mutlak olarak iyi bilmesi gereklidir. Böylece uzman doktorunuz gebeliğinizi hem ay olarak saptar hem de hafta hafta saptayabilir. Gebelik hesaplamanın en pratik ve kısa yolu şöyledir. Anne adayının son adet tarihine gidip bu tarihten üç ay geriye gidilir ve çıkan tarih üzerine yedi eklenir. Örneğin: son adet tarihiniz 17 eylül ise bu tarihten üç ay öncesi 17 hazirandır. Üzerine 7 eklediğimizde bu rakam 24 dür. İşte sizin doğum tarihiniz 24 hazirandır. Bebeğinizi en fazla bu tarihten ya bir kaç gün öncesi ya da bir kaç gün sonrası kucağınıza alabilirsiniz. Bu hesaplama size tam olarak denk gelmese de çok yakın hissettirecektir. Bknz: http://jinekoloji.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

Gebeliği hem hafta hem ay olarak hesaplama yöntemi

•        Hamileliğin ilk ve 4. Haftaları 1. Ay: bu haftalarda bebeğinizin var olup olmadığı hakkında hiç bir fikriniz yok. Çünkü üzerinizde gebeliğin hiç bir belirtisi yoktur.

•        Hamileliğin 5. Ve 8. Haftaları 2. Ay: bu haftalarda bebeğiniz embriyo görümlü olsa da kafası yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Aşerme dönemi yaklaşıyor dikkat!

•        Hamileliğin 9. Ve 13. Haftaları 3. Ay: bu haftalar bebeğin organları şekillenir ve bebeğiniz artık embriyo değil fetüstür. Çalışma olmasa da organları şekillenmiştir.

•        Hamileliğin 14. Ve 17. Haftaları 4. Ay: bu haftalar bebeğinizin kaşları oluşur, saçları oluşur, kemikleri etkinleşir. Bebek kollarını hareketlenir.

•        Hamileliğin 18. Ve 21. Haftaları 5. Ay: bu haftalarda organlar yerine tamamen oturmuş ve gelişmeye başlamıştır.

•        Hamileliğin 22. Ve 26. Haftaları 6. Ay: bu haftalarda iç organlar gelişimini bu ayda tamamlar.

•        Hamileliğin 27. Ve 30. Haftaları 7. Ay: bu haftalarda bebeğin bedeni tüyler oluşmaya başlar.

•        Hamileliğin 31. Ve 35. Haftaları 8. Ay: bu haftalarda artık bebeğinizi elinize almaya çok yaklaştınız demektir. Bebeğinizin henüz akciğerleri çok güçlü değil ancak yinede her hangi bir ani doğum gelişmesinde yaşamını sürdürebilecek kadar büyümüş ve gelişmiştir.

•        Hamileliğin 36. Ve 40. Haftaları 9. Ay: bebeğiniz anne karnındaki gelişim sürecini doldurmuştur. Doğuma hazır olunmalıdır.

 

 

 

Diğer Haberler