Histerosalpingorafi yani (HSG) adet kanaması bittikten kısa süre sonra geçilmektedir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Paylaşın:

 

Histerosalpingorafi yani (HSG) adet kanaması bittikten kısa süre sonra geçilmektedir. Adet döneminde çekilen rahim filminin sonuçları yanıltıcı olabilir. Bu sebeple de bu dönemlerde rahim filmi çekilmesi önerilmez. Gebelik döneminde de rahim filmi çekilmez. Bu sebeple kadının hamile olmadığına emin olunan dönemde yani adet bitimini takiben hemen rahim filmi çekilmektedir.

Rahim filmi (HSG) çekilmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Rahim filmi çekilirken, hasta aç ya da tok olabilir. Anestezi uygulanmasına gerek yoktur ancak çeşitli durumlarda genel anestezi yapılması gerekebilir. Bu sebeple de hastaların her ihtimale karşı işlemden 6 saat önce bir şey yememesi ve içmemesi önerilir. 

HSG (ilaçlı rahim filmi) nasıl çekilir?

•        Rahim filmi, röntgen odasında çekilmektedir. Hasta, sırt üstü masanın üzerine yatırılır. Ardından jinekolojik muayenelerde olduğu gibi bacaklar açılır. Ancak hastanın bacaklarının düz olarak yatırılması istenir.  Röntgen odasında, işlem sırasında kadın doğum uzmanı, röntgen teknisyeni bulunmaktadır.

•        Şayet kadın sakin kalamıyorsa, işlemden önce sakinleştirici uygulanabilir.

•        Kadın doğum uzmanı tarafından hastaya aynı jinekolojik muayenede olduğu gibi muayene aleti (spekulum) takılır.

•        Spekulum takıldıktan sonra hastanın rahim ağzı (serviks) antiseptik solüsyon ile temizlenir.

•        Bu işlemden sonra rahim ağzından kanül uygulanır.

•        Rahim içerisine filmin çekilmesini sağlayan bir ilaç uygulanır. Uygulanan bu sıvı ilaç röntgen ışığını geçirmediği için kullanılmaktadır. Kullanılan sıvı, tüplere doğru gider. Bu aşamada hasta kısmi rahatsızlık duyabilir. Rahim içerisine ilaç verilirken, röntgen filmi çekilir.

•        Röntgen çekimleri sırasında çeşitli merkezlerde skopi adı verilen alet sayesinde ekrandan işem görüntülenebilir. Ancak rutin olarak uygulanması gerekmez.

•        Rahim filmi çekildikten sonra ise rahim içine uygulanan spekulum gibi aletler alınır. Ardından sonra kontroller yapılır.

•        Rahim filmi çekilmesi 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Rahim filmi (HSG) sonuçları ne zaman alınır?

Rahim filmi sonuçları, işlemden yarım saat sonra alınabilmektedir. Sonuçlar, diğer röntgen işlemlerinde olduğu gibi siyah röntgen kağıtlarına basılmaktadır. Radyoloji uzmanı röntgenleri inceleyip yorumladıktan sonra bir rapor yazar. Bu durumda da hastanenin yoğunluk durumuna göre sonuçlar çıkar.

Kaynak:  Rahim filmi nasıl çekilir - Bülent Tıraş

 

 

Diğer Haberler