Cahit Bağcı ile söyleşimizin bugünkü bölümü Türkiye geneline ilişkin soru ve cevapları içeriyor.

‘Yüzde 60’ın altı sürpriz olur’

Paylaşın:

 

GÜLESİN AĞBAL DEMİRER

HER SEÇİM SÜRPRİZLERE GEBEDİR

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Çorum Milletvekili Cahit Bağcı ile söyleşimizin bugünkü bölümü Türkiye geneline ilişkin soru ve cevapları içeriyor. Yaygın basında sıkça dillendirilen koalisyon hesaplarını “Ana muhalefetle birlikte koalisyonun olabileceğine yönelik kamuoyu ısındırılmaya çalışılır. Bu algı her seçim oluşturulmaya çalışılır” yorumunu yapan Bağcı, seçim sürprizleri ile ilgili olarak da, “Her seçim sürprizlere gebedir. Çorum’da yüzde 60’ın altı bizim için sürprizdir’ diyerek seçim sonuçlarına ilişkin öngörüsünü de ortaya koyuyor.

Son haftadayız. Seçim çalışmalarınız nasıl geçti, geçiyor?

Aslında bu dönem biraz daha farklı bir kampanya tarzı uygulandı. Bu biraz modernleşmeyle, nüfusumuzun yüzde 76’sının kentlerde yaşıyor olmasıyla da alakalı. Kampanyaların şekli nüfusun ve şehirlerin talebine göre farklılaştı.

Mesela?

Biz konvoy denilen o rahatsız edici şeyden vazgeçtik. Daha az araçlarımız mahallelerde dolaşıyor. Araçlarımız ağırlıklı olarak ya anons amaçlı ya da ekibi bir yere taşımak için  kullanılıyor. Nadiren de müzik yayını yapıyoruz. Bir şekli bu. Bir diğer şekli bu seçim kampanyasında AK Parti daha ağırlıklı tarama dediğimiz tarzda evlere, yeni seçmenlere bir veyahutta iki kişinin bir milletvekili adayının ya da il başkanının beraberinde o mahalleden birisiyle bir apartmanda ya da bir mahallede çalışma yapması tarzında gidiyor. Televizyon programı ve mitingler kampanyanın şeklini değiştiriyor. O açıdan biz de bu forma uygun hareket etmeye çalıştık. Ben bütün ilçelerimizi 2 kez dolaştım, şimdi 3. turdayım. 

Cumhurbaşkanı ‘seçim sonuçları sürpriz olabilir’ dedi. Ne demek istedi sizce?

Açıkçası o sözün geçtiği konuşmayı dinlemedim. Geç saatlere kadar vatandaşla birlikteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği sözün öncesi ve sonrasını görmeden bir şey söyleyemem. Ama her seçim kuşkusuz sürprizlere gebedir. Halkın reflekslerini, beklentilerini, siyasetin ortaya koyduğu seçim beyannamelerinin karşılık görüp görmediği, kampanyadaki dilleri, sloganları 7’de 1 olan kararsızları kanalize etmekte bana göre. Ve her seçimde de 7 seçmenden 1’si kararsız, 1’si de yeni seçmen. Dolayısıyla bunların nerelere kanalize olacakları öngörü mahiyetinde söylenmiş olabilir. Çok da zorlayarak bir yorum yapmak istemiyorum.

Çorum’da nasıl bir sonuç sizin için sürpriz olur?

Yüzde 60’ın altı Çorum’da bizim için sürpriz olur.

Öyle bir sonuç öngörmüyorsunuz herhalde?

Öngörmüyoruz. Hedefimiz yüzde 62’nin üzerine çıkmaktır. Cunhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 64’ün üzerinde oy aldık. Hedefimiz cumhurbaşkanlığı oyunu korumak ve bir bakıma yukarı çıkmaktır. Cumhurbaşkanımıza oy verenler Tayyip Erdoğan’a karşı oluşan bloğa karşı Tayyip Erdoğan’ı tercih edenlerdir. Kuşkusuz içerisinde AK Partili olmayan seçmenler de vardır. Biz bu seçmenleri de AK Parti’ye oy verebilecek konuma getirmenin çalışmasını yapıyoruz. Yüzde 60’ın altı bizim için sürpriz olur. Öyle bir şey de öngörmüyoruz.

Bu dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan da meydanlarda. Diyelim ki cumhurbaşkanı başka bir partiden seçilseydi ve bugün karşınızda Tayyip Erdoğan gibi alanlarda olsaydı ne düşünürdünüz?

Şimdi aslında sayın cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, Türkiye’ye karşı hamleleri ve bu hamlelere karşı duyarsız olan, kulaklarını tıkayan, Türkiye’ye diz çöktürmek isteyenlere karşı halkı bilgilendiriyor. Bir Pensilvanya ve dışardan işbirliği söz konusu. Bunların şantajlarına boyun eğen bir siyaset, muhalefet var. Cumhurbaşkanının dikkat çekmek istediği bu. AK Partiye oy verin demiyor. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı somut sorunlara dikkat çekiyor. Ben kendi ülkemin geleceğini düşünmek durumdayım misyonuyla hareket ediyor. Derdi odur sayın cumhurbaşkanımızın. Yüzde 52 Mursi’yi göstererek cumhurbaşkanımızı tehdit eden bir kampanya var. Buna karşı duyarsız kalmıyor. Bedeli neyse ödemeye hazırım diye de yola çıkmıştır. Sonu Mursi gibi olacaktır diye medyanın açıkça tehdidiyle karşı karşıya.

Yaygın basında koalisyon hesapları yapılıyor. Nerden çıkıyor bu koalisyon hesapları?

Koalisyona ısındırılmaya çalışılıyor toplum. Bu her zaman olduğu gibi bir imaj üretme çabası. Muhalif partiler kendi imajını üretmeye çalışırken bir de iktidardan rahatsız olanların taşeronlukları var.

Gerçekliği var mı bunun?

Bakın, ben 2007’de milletvekili aday adayı olduğumda çalıştığım kurumda CHP-MHP koalisyonu kurulacak diye orada bir takım arkadaşlar çetele tutmaya başlamıştı. AK Parti’ye karşı bir takım hamleler var, Balyoz, Ergenekon’un konuşulduğu bir dönem, kapatma davası gündeme gelmişti. Bürokraside olanlar o zaman fotoğrafı şöyle algıladı: AK Parti’ye ikinci bir iktidarı müsaade etmeyecekler, MHP-CHP koalisyonu kurulacak. Herkes kendine rol çıkartıyor; koalisyon hükûmetinde müsteşar kim olacak, müsteşar yardımcısı kim olacak, genel müdürler kim olacak, şube müdürleri, daire müdürleri kim olacak? Yetmedi hangi genel müdür bodrumdaki odaya, kim güneş gören odaya gönderilecek, büyük odaya kim taşınacağının çetelesini tuttular. Bu algı her zaman vardır. Ana muhalefetle birlikte koalisyonun olabileceğine yönelik kamuoyu ısındırılmaya çalışılır. Aydın Doğan’ın ve taşeronların yaptığı bu. Zaman zaman hangi köşe yazarı, genel yayın yönetmeninin nerden ne kadar para aldığı yayınlanmıştı. Ben bir yerde sivil toplum üzerine tebliğ verirken yabancı sivil toplum kuruluşlarının gelişmekte olan sivil toplum kuruluşlarını nasıl kanalize ettiklerinin analizini yapmıştım. En büyük kanal hükûmetlere karşıdır, dindarlığa karşıdır, bir de medya aracılığıyla toplumu manipüle etmeye yöneliktir. Bu her zaman vardır. Türkiye’deki basını da bu anlamda yönlendirmek için bir koalisyonu şirin, sempatik göstermek için çabalayanlar var. Bu uzun zamandır yapılıyor. Bugünün meselesi değil.

HDP barajı aşarsa ne olur, aşmazsa ne olur? Türkiye’yi ne bekliyor?

HDP barajı aşarsa yürüttükleri siyasetin benzerini parlamentoda devam ettirirler. Bölgesel olmayın, Türkiye’nin sorunlarına kafa yorun, Türkiye’nin partisi olun diye her konuşmamızda söylüyorduk. HDP kendini Türkiye’nin partisi konumuna taşımak durumunda. Çabaları da, aydınların açıklamaları, bazı gösterdikleri adaylarda da toplumun tamamına sempatik gelecek hamleleri yapmaya çalışıyorlar. Gördüğüm kadarıyla barajı asma konusu bıçak sırtında. Geçebilir de, geçemeyebilirler de. Geçemezlerse de, şiddete başvuracakları, tekrar silahların patlayacağı gibi bir tehdit algısı yaratmaya çalışıyorlar. Yeni çıkarttığımız, haklı olduğuna inandığımız İç Güvenlik Yasası’yla da buna müsaade edilmeyecektir. Devlet tedbirlerini alacaktır. Siyaset sadece parlamentoda yapılmıyor. Parlamento dışında kaldıysanız, siyasetinizi parlamento dışında da yapabilirsiniz, yapmalısınız da. Eğer bir şiddetin tarafı olurlarsa da hem hukuk devreye girecektir, hem savcılar devreye girecektir. Yasaların öngördüğü yaptırımlar da uygulanacaktır. Ben öyle bir tarza yöneleceklerini açıkçası düşünmek istemiyorum.

Çözüm süreci  kaldığı yerden devam eder mi? Seçim sürecinde üslup bayağı sertleşti çünkü.

Çözüm sürecinde çok büyük mesafe alındı, ama hep görmezden geliniyor. Çözüm süreci, sadece işin müzakere noktasında yapılan hususa indirgenmeye çalışılıyor. İmralı’yla gidip gelen ekiplerin görüştükleri konuya indirgeniyor. Pek çok yasa çıkarıldı. İhmal olarak gördüğümüz özgürlüklerle, insan haklarıyla ilişkili gördüğümüz bütün meseleler çözüldü. Ana dilde eğitim talebi dışında bölgede yaşayan Kürtler için somut atılmamış bir adım kalmadı diye düşünüyorum. Bu insanların kabullenmesiyle, terör örgütüyle kendi aralarına mesafe koymaları ile alakalı. Terör örgütü orada hâlâ silahla, baskıyla, tehditle halkı bezdiriyorsa bunu çözüm sürecinin başarısızlığı gibi görmemek lazım. Orada fiili bir durum var. Bugün sandıkla tehdit ediliyorlar. Seçim sonrası hava daha olumlu olacaktır diye düşünüyorum. Sonuç almak için halk üzerinde baskı kurulmaya çalışılıyor. Seçimden sonra herkes kendi işine gücüne çekilecektir. Bu baskıdan artık insanlar da yıldılar, çok büyük de göç veriyor bölge şu anda.

 

YARIN: ‘Çorum’u büyükşehir olmaya hazırlayacağız’

 

 

 

Diğer Haberler