Aybüke Topcubaşı Ekici ismini MHP ve ülke siyasetinde daha çok duyacağız.

Siyasette iddialı bir isim, Aybüke Topçubaşı Ekici

Paylaşın:

 

Aybüke Topçubaşı Ekici MHP vekil listesinin 2. sıra adayı. Çocukken koridorlarında koşturduğu partinin MYK’sında görevli genç siyasetçi. Söylediği gibi ‘her siyasetçinin bir iddiası olmalı’, onun da siyasette bir iddiası var;  MHP iktidarında ülkenin yönetim kadrosunda olmak. Aybüke Topçubaşı Ekici, aday listesinde yer almasa bile partisinin bir neferi olarak yine sahada olacağını söyleyecek kadar da davasına ve ülküsüne bağlı. 7 Haziran’da yapılacak seçimde Çorum’u temsil hakkı kazanır mı bilemeyiz, ancak şunu rahatlıkla söylemek mümkün; Aybüke Topcubaşı Ekici ismini MHP ve ülke siyasetinde daha çok duyacağız.

GÜLESİN AĞBAL DEMİRER

Siyasetçi bir aileden geliyorsunuz. Siyasetin içine doğdunuz diyebilir miyiz sizin için?

Benim en büyük şansım gerçekten Türklük gurur ve şuuru, İslam’ın ahlâk ve faziletiyle mücehhez, milliyetçi, ülkücü fikriyata mensup bir ailede yetişmek oldu. Bu herkese  nasip olmaz, o yüzden kendimi çok şanslı buluyorum. Bu itibarla Allah annemden de babamdan da razı olsun.

Siyaset sizin için ne ifade ediyor, bir hayat tarzı mıdır, amaçlarınızı gerçekleştirmek için bir yol mudur meselâ?

Benim siyaset anlayışımda ahlâk vardır. Ortasına onu oturtuyorum. Siz hangi işi yapıyorsanız yapın, ahlâklı yapıyorsanız güzeldir, doğru olan da odur. Ben de siyasetin ahlâklı yapılması taraftarıyım. Siyaset benim için doğruluktur, dürüstlüktür, iyiyi söylemektir, kandırmak asla değildir. İnandığın yerde durmaktır, dik durmaktır ve samimiyettir, muhabbettir. Siyaset benim için budur.

Günümüz siyasetinde bu vasıfları görebiliyor musunuz?

Tabii biz hep şunu söyledik; MHP olarak hep halkımızı temsil ediyoruz dedik. Bu noktada samimi olduğumuzu ifade ediyoruz halkımıza. Nitelikli temsil çok önemli. Yani siz vekil olarak vekalet verdiğiniz insanları seçerken buna bakmanız gerekiyor. Tabi siyasi parti de önemlidir, ama nitelikli temsil çok daha önemlidir.

Genç bir siyasetçisiniz, buna rağmen büyük yol katettiniz. MHP MYK’da görevlisiniz. Bunu neye borçlusunuz, aileden mi geliyor bu başarı?

Siyasette, en azından bizim partimizde kimse kimseye kırmızı halılar sermez. Siz çalışırsınız, kendinizi ifade edersiniz. Ben hukukçuyum. Benim ülküm kendi alanımda en iyisini yapmak. En iyisi olamayabilirim, ama o yolda katettiğim mücadele beni bir  yere mutlaka taşıyacaktır. Demokratik ve rasyonel söylemleriyle, milli şuuruyla ve temsil ettiği siyasi fikriyatla MHP’nde kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Onun değerlerine inanıyorum ve kendimi ait hissediyorum. Dolayısıyla MHP’nde siyaset yapıyorum. Tabi tekrar ifade ediyorum, siyasette kimse kimseye kırmızı halılar sermiyor. Bana da böyle oldu. Siyasetçi bir aileden geliyor olmam beni diğer arkadaşlarımdan daha şanslı konuma getirmedi. Elbette ailemden edindiğim tecrübeler benim şansımdır. Onlar benim birikimimdir.

Anneniz size yol gösterir mi veya siz siyasî konularda danışır mısınız kendisine?

Tabi kendisi fikrini söyler, ama netice itibariyle benim kendi şahsiyetim doğrultusunda en iyi, en doğru şekilde hareket edeceğimi kendisi bilir ve güvenir. Tabi ben de fikrini sorarım, o da fikrini söyler.

Siyasette hedefiniz nedir? Kafanızda kendinizle ilgili bir çizginiz var mı?

Bence bir siyasetçi iddialı olmalı. İddiasız bir siyasetçi olmaz. Çünkü ne kadar iddialıysanız, o kadar umut vadedersiniz. Ne kadar umut vadederseniz de o kadar uzun soluklu hizmet edebilirsiniz.

Sizin iddianız ne?

Benim iddiam şu; değerlerine inandığım güvendiğim bir siyasi parti olan Milliyetçi Hareket Partisi iktidarında güzel ülkemizin yönetim kadrosunda olmak. Benim muradım budur.

Ülkenin geleceği ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Şimdi buna siyasetçi kimliğimle mi cevap vereyim, yoksa hukukçu olarak mı, anne olarak mı?(Gülüyor)

Bütün kimliklerinizle cevap verebilirsiniz.

Her şeyden önce ben bir anneyim. Her anne gibi evladımın huzurlu bir ortamda yaşamasını arzu ediyorum. Biz büyük bir milletiz. Osmanlı İmparatorluğunun torunlarıyız. Tabi küreselleşiyoruz. Cumhuriyetimizin değerlerine de sahip insanlarız. Ben evladımın milli şuur sahibi, vatanını, milletini, tarihini, kültürünü, geçmişini, örf ve adetlerini bilen bir insan olarak huzurlu bir ülkede eşit politikalar, adaletli bir ekonomik dağılımın olduğu, özgür ve özgüven sahibi bir ülkede yaşamasını arzu ediyorum. Esasen, siyaset anlayışımın da içindeki unsurlar bunlardır.

Partinizin vekil adayı listesinde 2. sıradasınız. 7 Nisan öncesi kendinizle ilgili bir tahmininiz var mıydı?

Şimdi şöyle söyleyim, aday adaylığı süresinde ve adaylıklar belirlenene kadar ‘acaba nerde olacağım’ diye bir düşünceye hiç sahip olmadım. Zira aday listesinde olmasam da ben yine sahada olacaktım. Zaten aktif siyasetin içerisindeyim. Ben partimin neferiyim netice itibariyle. Bir zamanlar koridorlarında koşuşturduğum partimin şimdi yönetim kurulu üyesiyim. Bu benim için çok onur verici bir görev. Dolayısıyla sıralama benim için önemli değildi. Zannediyorum Milliyetçi Hareket Partisi mensubu olan diğer arkadaşlarım için de böyledir. Çünkü bizimki sıradan bir siyasi hareket ya da MHP sıradan bir siyasi parti değildir. Teşkilatlanmasını dün tamamlamış bir siyasi parti de değil. Yarım asırlık bir partidir. Ve bu bir davadır. Dolayısıyla çok basit bakmamak lâzım buna. Bizler milliyetçi ülkücüler, egolarımızdan âri siyaset yaparız. Kişisel beklentilerimiz ve hırslarımızı dava uğruna çok rahat yok edebiliriz.

Partilerin listelerine bakıp tahminler yapılıyor. Meselâ AK Parti 2, CHP 1, MHP 1 gibi. Ne diyorsunuz bu tahmine?

Analistler, bu işin erbapları, takipçileri, basın mensupları bazı tahminler yapıyor. Bu benim görevim değil. Ben kafamda tahminler yürütmüyorum açıkçası. Matematiksel hesaplar da yapmıyorum. Ben şu an sadece 7 Haziran’a kilitlenmiş vaziyetteyim. Çünkü Allah nasip eder de biz vekaleti boynumuza asarsak asıl 7 Haziran’dan sonrası önem arzedecek, parti olarak da, büyük bir sorumluluk. Tabi biz Türkiye genelinde de Çorum’da da birinci parti olmak istiyoruz. Rabbim nasip ettikten sonra da kimse önünde duramaz. Rakamlarla değil de ben siyasetçi kimliğimle çalışarak, bildiğim doğruları halkımıza aktararak, gönül köprüsü kurarak, ikna etmeye çalışarak, kendimizi anlatarak, başkalarını kötülemekten ziyade kendi projelerimizi anlatarak 7 Haziran’ı tamamlamak istiyoruz.

Seçim kampanyanız böyle olacak yani.

MHP son derece  pozitif bir seçim kampanyası yürütecektir. Kendi doğrularını, kendi projelerini kendi siyaset anlayışı içerisinde  halkımıza anlatarak son derece pozitif bir seçim kampanyası geçireceğiz. Şu an en çok ihtiyacımız olan şey huzurumuz. Yani hep deriz ya, Allah ağız tadıyla nasip etsin. Bu da böyle.

Diğer partilerin listeleriyle ilgili bir düşünceniz var mı? ‘Diğer partilerin iç işleri’ gibi diplomatik cevap istemiyorum ama.

Doğru söylüyorsunuz. Şimdi toplumumuzun bir kesimi adaylara dikkat etmeden sadece siyasi partiye oy verebilir. Kimisi de adaya oy verebilir. Dolayısıyla bu soruya cevap verirken sanki insanlarımızın yerine kendimizi ikame edip de yanıt veriyormuş gibi olur, bu da doğru olmaz. Çünkü ben adayım. Şöyle de söyleyim, diğer partilerin adaylarını da çok iyi tanımıyorum.

İktidar partisinin ilk ikisi önceki dönemden. CHP’nin ilk sırası önceki dönemden.

Şimdi bunu Çorum halkı takdir edecektir. Ben ne dersem diyeyim eminim Çorum halkı bizden çok iyi değerlendirecektir. Takdir milletin. Çünkü ‘A’ şahsı ya da ‘B’ şahsı kimin kendisini daha iyi temsil edeceğine inanıyorsa Çorum halkı onu destekleyecektir. Netice itibariyle demokrasinin gereği de budur. Neticeyi sandıkta göreceğiz. Ama şuna da ben inanıyorum ki, giden bazı tersliklerin halkımız farkındadır. 7 Haziran’da MHP olarak bize teveccüh göstereceklerine inanıyorum. Şu anda MHP dediğim gibi, demokratik veya rasyonel söylemleriyle, ekonomik söylemleriyle, sosyal projeleriyle ve herşeyden önemlisi milli politikalarıyla bugün halkımıza umut vadeden bir siyasi partidir.

Son sorum size neden oy versinler olacaktı, siz giriş yaptınız zaten.

(Gülüyor) Milliyetçi Hareket Partimiz halkımıza umut vadetmektedir. Ve tek alternatif MHP’dir. Tekrar ediyorum, evet küreselleşiyoruz, ancak bizim kendi ananelerimize, örf-adetlerimize bağlanmamız, sevgi köprümüzü yıkmamamız, iç huzurumuzun bozulmasına müsaade etmememiz gerekiyor. MHP tüm bu saydığım şeylerin teminatı olan bir siyasi harekettir. Kuruluşu itibariyle de böyledir. Davasının özünde de bu vardır. İnsan sevgisi vardır. Ülkücülüğün temelinde insan sevgisi var.

 

 

 

Diğer Haberler