CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, AK Parti listesinin kamuoyunda hayal kırıklığı yarattığı görüünde

‘2 milletvekili çıkarmanın yollarını arayacağız’

Paylaşın:

 

CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, vekil aday listelerinin YSK’ya teslim edildiğin gün olan 7 Nisan’ı deyim yerindeyse ayaklarını uzatıp diğer partilerin heyecanını izleyerek geçirdi. Ön  seçimle parti tabanının sesine kulak veren CHP erken başladığı seçim yarışını sürdürme gayretinde. İl Başkanı Gürsel Yıldırım, iktidar partisinin yıprandığını, halkın AK Parti’ye küskün ve kızgın olduğunu savunarak, “AKP’nin bu seçimde 3 milletvekili çıkarması mümkün görünmüyor.” tahmininde bulunuyor.

GÜLESİN AĞBAL DEMİRER

Adaylarınızı ön seçimle belirlediniz. Bu nedenle 7 Nisan’da diğer partiler liste telaşındayken siz rahattınız.

İl Başkanı olarak seçmenlerimizin, üyelerimizin ve aday adayı olmayı düşünen adaylarımızın düşüncelerini aldım, nasıl bir seçim yapalım diye. Onların da tamamı, bütün üyelerin katılımı ile hakim denetiminde bir seçim yapılmasını tercih ettiklerini, özellikle de kontenjan istemediklerini söylediler. Ankara’ya gidecek adayları üyelerin belirlemesi gerektiğini söylediler. Daha sonra il ve diğer ilçe başkanlarımızla birlikte karar aldık. Genel Merkeze ilettik. Onlar da sağolsunlar bizi kırmadılar, hakim denetiminde bütün üyelerin katılımı il ön seçim yaptık. Buradaki üyelerimizin gerçek iradi beyanlarını, tercihlerini büyük bir demokrasi şöleni ile 29 Mart’ta sandığa taşıdık. Türkiye’nin en katılımlı ön seçim yapılan illerinden biri Çorum oldu. Büyük bir coşku ile halkımız geldi, salonu doldurdu ve oylarını verdiler, sıralamayı yaptılar. Sandıktan çıkan neticeye herkes saygı gösterdi. Onun için biz 7 Nisan’ı çok rahat geçirdik. Biliyorsunuz ki Tufan Köse önceki dönemden milletvekilimizdi 1. sıraya geldi. 2. sıraya Muharrem Bozdoğan geldi. 3. sıra Dinçer Solmaz, 4 de Saim Topgül. Bizde, seçmenimizde herhangi bir sıkıntı yok. Seçim startını verip 2 milletvekili çıkarmanın yollarını arayacağız. Büyük bir ihtimalle de 2 milletvekili çıkaracağımızı tahmin ediyoruz.

 

2 milletvekili demek 120 bin oy demek. Oylarınızı nasıl artıracaksınız?

Milliyetçiyim diyen, devrimciyim diyen, sosyalistim diyen, daha önceden diğer partilere oy vermiş olup da memnun olmayan vatandaşlarımızdan oy isteyeceğiz. Bize oy verdiklerinde yaşanabilir bir Türkiye’yi vadediyoruz. Güzel günler vadediyoruz. Herkese eşit davranacağımızı vadediyoruz. Biz iktidar olduğumuzda öğrencilerin, işçilerin, esnafın, sanayicinin, KOBİ’lerin tamamının sorununu çözmeyi vadediyoruz. Karşımızda 12-13 yıldır iktidarda olan bir parti var. Bu iktidar yoruldu, usandı, bir takım yolsuzluklar da var. Halkta bıkkınlık duygusu hakim oldu.  Yıllardır bir bakanımız olsun istedik, ancak iktidar partisi bir bakanlık vermedi Çorum’a. Halkımız buna kızgın ve küskün.

 

Daha önceki seçimlerde kontenjan adayla dengeleme durumuna gidiyordunuz. Mevcut listenizle sağ seçmene hitap edebilecek misiniz?

Listemiz tüm Çorum’a hitap edecek. Önseçimde 12 bin 95 kişi oy kullandı. Adaylarımız da 6 aydır bütün köylerde çalışıyorlar. Biz diğer partilere göre bir adım öndeyiz. 6 ay önceden başladık çalışmaya.

 

CHP  Çorum’dan 1 milletvekili banko çıkarıyor. 1. sıra adayınız önceki dönem de vekildi. Demek ki CHP’li seçmen Tufan Bey’den memnun.

Meclis’te uzun süredir Çorum’dan çıkıpta 136 kez konuşma yapan, Çorum’un sorunlarını dile getiren bir başka vekil çıkmadı. Tufan Bey meclisi biliyor. Çorum’un sorunlarını da biliyor.

 

İktidar partisinin listesinin size avantaj sağlayacak yönü var mı?

Ben ana muhalefet partisinin il başkanıyım. Değerlendirmem ne derece doğru olur bilemiyorum. AKP’nin listesi merkezde hayal kırıklığı yarattı. Özellikle merkezden önceki dönem il başkanlarının aday olmaması bir burukluk yarattı. Diğer adayların Ankara’dan gelmesi ve Çorum’u yeterince tanımaması onlar için dezavantaj. 12-13 yıla yakın bu halk belediye başkanlığı, il geneli, belediye meclis üyeliklerini AKP’ye vermesine rağmen bir yatırımları olmadı. Çorum Yozgat gibi olmadı.  Çorum halkı AKP’ye elinden ne geldiyse verdi. AKP Genel Merkezi de bunu gözardı etti. Önceki dönemlerden Faruk Bey, Ahmet Sami Ceylan’ın ikinci sırada olduğu düşünülüyordu. Ama bu şartlarda AKP’nin 3 milletvekili çıkarması imkansız görünüyor.

 

 

 

 

Diğer Haberler