Sorularımızı cevaplandıran Bekir Çetin, daha önceki seçimlerde başka partilere giden oyları bu seçimde geri alabilecekleri inancında.

‘Bu liste her görüşten oy alır’

Paylaşın:

 

Partisinin vekil listesi ile ilgili sorularımızı cevaplandıran MHP İl Başkanı Bekir Çetin, daha önceki seçimlerde başka partilere giden oyları bu seçimde geri alabilecekleri inancında. Çetin, “Adaylarımıza her siyasi görüşten vatandaşımız oy verebilir. Çünkü bizim adaylarımız Çorum’a 4 yıldan 4 yıla uğramayacaklar, mutlu gününde de üzüntüsünde de hemşehrilerinin yanında olacaklar” diyor.

GÜLESİN AĞBAL DEMİRER

MHP listesi öngördüğünüz şekilde mi?

4 milletvekili adayımızın hepsi de milletvekili adayı olma ihtimali verdiğimiz isimlerdi. 18 milletvekili adayamızın hepsi birbirinden değerli. 4 adayımız da listeye girme ihtimali yüksek isimlerdi. O yüzden liste bizim için sürpriz değil. Teşkilatımıza, tabanımıza yabancı isimler değil. Vahit Kayrıcı daha önce 1999-2002 yılları arasında milletvekilliği yaptı. Teşkilatımızın her kademesinde görev yapmış isim. Aybüke Hanım, MYK üyemiz. 3. sırada Sami Çam yıllarca Ülkü Ocaklarında görev yaptı, daha sonra Türk Büro Sen Şube Başkanlığı yaptı. Yıllardır teşkilatlarımızın içinde. 4. sıra Ali Akcan hakeza yine öyle; Türk Haber-İş Sendikası’nın genel başkanlığını yapmış bir insan. Bu isim neden, nasıl listede olur diyebileceğimiz bir isim yok.

Vahit Kayrıcı’nın vekillik tecrübesi sizin için bir avantaj mı?

Vahit Beyin daha önce vekilliği yapmasından ziyade milletvekilliğin hakkını vererek yapmış olması bizim için avantaj. 2.5 aydır kongreden bu yana sürekli sahadayız. Mahalle ve köylerde teşkilat çalışmaları düzenliyoruz. İnsanlardan hep ‘Vahit Bey gibi milletvekili istiyoruz. Kapısını çaldığımızda bize yardımcı olacak vekil istiyoruz.’ sözleri duyuyoruz. Ondan dolayı 1.sıra olması bizim için büyük avantaj oldu. Meclis tecrübesi var. 8 Haziran sabahı onu meclise gönderdiğimizde acemilik yaşamadan direkt Çorum’un sorunlarını çözecek projeler getirebilecek bir isim.

Kayrıcı parti tabanından tam anlamıyla kabul görür diyorsunuz...

Milletvekili adayı belirleme sürecinde hep söylediğimiz şuydu; artık isimlerin hiç önemi yok. İnsanlar arasında kişisel husumet ve kırgınlıklar olabilir. Beni sevmeyen olabilir, Vahit Beyle eskiden sorun yaşamış olanlar olabilir. Ama bu saatten sonra memleketin içinde bulunduğu durumdan ötürü insanlar kesinlikle partimize oy vermemezlik yapmaz. Ülkücü taban yekvücut olarak bütün adaylarımızı meclise göndermek için canla başla çalışacaktır.

Ortada bir de realite var. MHP daha önceki seçimde yaklaşık 40 bin oy aldı. Bir vekil çıkarabilmek için 60 bin oy almanız gerekiyor. Bu rakamı yakalayabilecek misiniz?

Tabiki.

Size kimler oy verecektir?

Her basın toplantımızda, her organizasyonumuzda üstüne basa basa ‘biz Türkiye’nin partisiyiz. Herkesin partisiyiz. Kimlerin değil, vatanımızla, bayrağımızla, kitabımızla, bu ülkenin bölünmez bütünlüğüyle kavgası olanların partisi olamayız’ diyoruz. Onun dışında MHP, AK Partili’nin de, CHPli’nin de, Saadet Partili’nin de, Büyük Birlik Partili’nin de oy verebileceği yegâne partidir. Bugün bir AK Partili seçmen MHP’ye oy verdiği zaman kimse şaşırmaz. Hakeza CHP’li bir seçmen de MHP’ye oy verebilir.

Daha önce başka partilere kayan  MHPliler’in oyunu alabileceksiniz yani.

Mutlaka. AK Parti 2002 yılında ilk seçimine girdi. 2002’den önce AK Parti yoktu. Şu anda bir AK Parti seçmeni varsa bu insanlar MHP’nin, ANAP’ın, DYP’nin seçmeniydi. AK Parti’nin içinde de geçmişte bize oy vermiş çok sayıda insan var. Biz şuna inanıyoruz; bu dönemde özellikle AKP’nin terör politikaları, Güneydoğu politikaları, ekonomi politikaları, insanımızı darboğaza sokan politikalar nedeniyle, 3 dönemdir AKP’ye oy vermiş vatandaşımız bize teveccüh gösterecek inşaallah.

Bu seçimle ilgili ‘AK Parti ve HDP arasında geçecek’ yorumları yapılıyor. Ne diyorsunuz buna?

Ben HDP’nin barajı geçme ihtimalini çok zayıf görüyorum. Özellikle cmuhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’ın aldığı oy yüzde 9 civarındaydı. Bu ümit verdi HDP seçmenine, ama orada şöyle bir şey vardı; Ekmeleddinİhsanoğlu’na tepki gösteren bazı kesimler Demirtaş’ı desteklediler. Ona rağmen alınan yüzde 9 oy var. Ben HDP’nin o yüzden bu seçimde barajı geçebileceğine inanmıyorum.

AK Parti’nin listesini nasıl buldunuz?

AK Parti’nin listesinde iki eski vekil var. Ben özellikle diğer partilerin kendi iç işleri ile yorum yapmaktan kaçınıyorum. İnşallah şehrimiz için, kendileri için hayırlı olur. Biz kendi listemize odaklıyız. Bu konuda da Allah’a şükür yüzümüzün akıyla çıktık. Kendi doğrularımızı ortaya koyarak seçim faaliyeti yürüteceğiz.

Siz yumuşak bir dil kullanıyorsunuz ancak biz Vahit Bey’i daha önceden tanıyoruz. Agresif bir dili vardı siyasette. Nasıl bir seçim ortamı bizi bekliyor dersiniz?

Her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır. Ama bütün adaylarımız meclise gittiği takdirde, 4  yıldan 4 yıla buraya gelecek isimler değil. En güzel tarafı bu. Bizim insanımız hep bundan dertleniyor; “biz Salim Uslu’yu burada görmüyoruz, Cahit Bağcı’yı kahvede aramızda otururken görmüyoruz’ diyor. İnsanımız bundan dert yanıyordu. Ama bizim milletvekili adaylarımız görev yapacakları 4 yıl içinde Çorumlu’nun düğününde de olacak, cenazesinde de olacak. İyi gününde de kötü gününde de yanında olacak. Sadece 4 yıldan 4 yıla gelmeyecek buraya. Bizim aday listemiz açısından en büyük şansımız bu. İnşaallahhemşehrilerimiz de teveccüh gösterir. Köylere gittiğimizde insanlar, “99 yılında sizin iktidarınızda gördüğümüz desteği hiçbir dönemde görmedik” diyorlar. Vahit Bey’in o dönemki vekilliği de biliniyor. Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde inşaallah 7 Haziran akşamında sandıktan MHP gülen taraf olarak çıkacak.

 

 

CHP İL BAŞKANI GÜRSEL YILDIRIM'IN DEĞERLENDİRMESİ PAZARTESİ GÜNÜ HAKİMİYET'TE

 

 

 

 

Diğer Haberler