Teknokent için şahsi olarak borçlanmış.

Rektör haczi göze aldı

Paylaşın:

 

Erol TAŞKAN

Organize Sanayi Bölgesi’nde teknokent için düzenlenen temel atma törende, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan'ın ibretlik özverisi ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Rektör Alkan, bütçe ödeneği olmamasına karşın üniversite payına düşen 750 bin TL’yi şahsen borçlanarak, maaşına gelecek haczi göze aldı.

Büyük bir heyecan ve mutlulukla teknokentin ülke için, Çorum ve Hitit Üniversitesi için ne anlam ifade ettiğini aktaran Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, teknokent hayalinin ortaya çıkış sürecini anlattı.

5 milyon TL’lik projenin yaklaşık 4 milyon TL’sinin OKA’nın karşılayacağı sözünü aldıktan sonra geri kalan kısmın ödeneği için çare aradıklarını aktaran Alkan, bütçeden böyle bir kalem ayrılamayacağı gerçeği ile yüzyüze kaldıklarını, ancak tek çarenin şahsi borçlanma olabileceğini öğrendiklerini ifade etti.

“En fazla maaşımın dörte birine haciz gönderirler” diyerek 750 bin TL’ye şahsi borç olarak imza attığını ve bunu da ilk kez paylaştığını söyleyen Rektör Alkan, “Bu memleket bizim. Bu memleketin efendisi çok, biz hizmetkâr olmaya geldik. Biz bu imzayı attıktan yaklaşık bir yıl sonra kanun değişti, teknokentlere harcanmak üzere bütçeye para geldi.” diye konuştu. 

Açılış törenine katılan davetliler bu özveri karşısındaki duygularını alkışlarına yansıtırken, bunu takdir almak için değil, inandığı için yaptığını bildiren Rektör Alkan, herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini, binanın tamamlanmasının ardından sıranın şirket bulup teknokenti şahlandırmaya geleceğini duyurdu. 

Diğer Haberler