Çorum Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Piramit Kazan, ‘Pelet Yakıtlı Kat Kaloriferi Kazanı’ üretimine başladı.

Piramit Kazan’dan Çorum’da bir ilk

Paylaşın:

Recep Mebet

 

Çorum Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Piramit Kazan, ‘Pelet Yakıtlı Kat Kaloriferi Kazanı’ üretimine başladı.

 

Kömürden daha ekonomik ısınma imkanı sağlayan yeni sistemi tanıtan Piramit Kazan sahibi Murat Dinçer, “Pelet yakıcılı kat kaloriferi kazanları ile Çorum’da bir ilke imza atıyoruz” dedi.

 

Sıkıştırılmış ahşap, talaş ve ağaç parçalarından elde edilen peletin çevreci ve ekonomik bir yakıt olduğunu vurgulayan Murat Dinçer, atık miktarı ve kül oranının da oldukça düşük olduğunu söyledi.

 

Ürettikleri kazanın deposundaki yakıtı otomatik olarak yanma haznesine alıp ateşlediğini anlatan Dinçer, geliştirdikleri sistemin büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

 

Hermetik kombi gibi de kullanılabilen sistemin ısınmanın yanı sıra sıcak su ihtiyacına da cevap verebildiğini belirten Dinçer, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“2000 yılından bu yana kaliteli imalat ve hizmet anlayışı ile katı yakıt kazanları üretimi yapıyoruz. Kazan üretiminde verimlilik, estetik ve kolay kullanımı hedefleyen ürünler geliştiriyoruz. Üretimini yaptığımız kazanlar Türkiye’nin bir çok noktasında kullanılıyor.

 

Yeni geliştirdiğimiz ‘Pelet Yakıtlı Kat Kaloriferi Kazanı’ ile Çorum’un da içerisinde bulunduğu bölgede bir ilke imza attık. Yüksek verim, otomatik kontrol, düşük yakıt sarfiyatı ve montaj kolaylığı gibi avantajlara sahip olan bu yeni sistemi, ‘Hayal ettiğiniz konfor artık evinizde’ sloganıyla piyasaya sunduk.

 

PELET YAKIT NEDİR?

 

Günümüzde yüksek enerji maliyetleri ve küresel ısınma dünya çapında bir sorun haline geldi. Buna karşın yinelenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi için yeni teknolojiler geliştirildi ve var olan metotlar çeşitlendirildi. Orman artıkları, ahşap toz ve talaşları ve üretim artığı olan masif artıkların değerlendirilmesi bu kapsamda yinelenebilir enerji kaynakları çevriminde yer alıyor.

 

Bu noktada en mükemmel örnek, ısı enerjisi üretimi için yüksek kaliteli pellet üretim teknolojisi. Ahşap pelletleri, metan gazı emisyonuna sebep olan fosil yakıtların aksine küresel ısınmayı önleme konusunda 2 kat fazla pozitif etkiye sahip.

 

Gelişmekte olan pek çok ülkede küçük ve orta ölçekli hızar tozu veya üretim noktalarında toplamda kayda değer miktarlarda yaş toz talaş ve benzeri ahşap atıklar oluşuyor ve bunların etkin bir şekilde değerlendirilememesi hatta değersiz olduğunun düşünülmesi sonucu büyük kayıplar oluşuyor. Aynı şekilde çevreyi de olumsuz anlamda etkiliyor.

 

Öyle ki değerlendirilemeyen bu yaş talaşların uzun süre bekletilmesi yine metan gazı oluşumuna sebebiyet veriyor. Metan gazının kirletici etkisi karbondioksit gazının kirletici etkisinden 21 kat daha fazla. Ayrıca orman atıklarının da toplanarak değerlendirilememesi sebebiyle, kendiliğinden alev alarak yangına sebebiyet vermesi de yine göz ardı edilen ve kaynaklarımızın kontrolsüz şekilde kaybolmasına sebep olan önemli bir durum.

 

Ahşap pelletler, kuru ve homojen partikül büyüklüğüne sahip ağaç talaşlarının, yüksek yoğunlukta sıkıştırılarak, yüksek kalorifik değere, kolay taşınabilirliğe sahip ve otomatik yakmaya uygun formda küçük silindirik granül yakıtlara çevrilmiş yinelenebilir, temiz bir alternatif yakıt.

 

Evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, otellerde, pansiyonlarda, sitelerdeki toplu kalorifer sistemlerinde, apartmanlarda, müstakil yerleşim alanlarında bioyakıt pellet kullanabilir.

 

Üretimini yaptığımız kazanlar hakkında detaylı bilgi almak isteyenleri www.piramitkazan.com adlı internet sitemize ve Küçük Sanayi Sitesi 21. Cadde numara 50’deki atölyemize bekliyoruz.”

 

Diğer Haberler