Çorum Hakimiyet muhabiri Erol Taşkan’ın Kıyı-Köşe sayfası aracılığıyla sosyal paylaşım sitesinden ürettiği akülü araç...

Kıyı-Köşe’nin akülü araç kampanyası yaygın basında

Paylaşın:

 

Çorum Hakimiyet muhabiri Erol Taşkan’ın Kıyı-Köşe sayfası aracılığıyla sosyal paylaşım sitesinden ürettiği akülü araç kampanyası çerçevesinde son yaptığı etkinlik yaygın basına konu oldu. ‘Engelli çocukların akülü araç sevinci’ başlıklı haberde, Adana’da yaşayan Saide Baysal’ın engelli 3 çcocuğuna yardım elinin arkadaşımız Erol Taşkan’ın yürüttüğü akülü araç kampanyası kapsamında uzatıldığı bildirildi.

 

Haber şöyle: “Kas erimesi hastalığından yürüme fonksiyonlarını kaybederek, dört duvar arasına mahkûm olan üç erkek çocuğuna ‘özveriyle’ bakan Saide Baysal’ın öyküsünün Anneler Günü’nde “Engelli evlatlara adanan bir hayat” başlığıyla basına yansıması, hayırsever kişi ve kuruluşları harekete geçirdi.

Kas erimesi hastalığından yürüme fonksiyonlarını kaybederek, dört duvar arasına mahkûm olan üç erkek çocuğuna ‘özveriyle’ bakan Saide Baysal’ın öyküsünün Anneler Günü’nde “Engelli evlatlara adanan bir hayat” başlığıyla basına yansıması, hayırsever kişi ve kuruluşları harekete geçirdi.

 

Çorum Hâkimiyet Gazetesi Muhabiri Erol Taşkan da Baysal ve üç engelli çocuğu için sosyal paylaşım sitesi üzerinde seferber oldu. Taşkan, bir yıldır facebook üzerinden yürüttüğü ve bugüne kadar çok sayıda engelliye akülü araç temin ettiği kampanyasını bu kez Adana’ya yönlendirdi. Çorum’dan başlayıp, Türkiye’nin her yerine yayılarak önemli bir organizasyon haline gelen “Kıyı Köşe” adlı kampanyanın 50. akülü aracı Baysal’ın çocuklarına alındı.

 

Avusturalya’da yaşayan ve Çorum’a gelen hayırsever gurbetçi Tamtürk ailesi, Erol Taşkan’ın aracılığıyla temin ettiği akülü aracı kargo ile Saide Hanım’ın Adana’daki evine gönderdi. Akülü tekerlekli sandalyeye kavuşan Baysal’ın engelli çocukları büyük bir mutluluk yaşadı. Çocuklarının çok sevindiğini belirten Saide Baysal, akülü aracın hayatlarını kolaylaştıracağını söyledi. Engelli yavrularını daha rahat bir şekilde dışarıya çıkartabileceğini anlatan Baysal, “Özellikle hastaneye gittiğim zaman zorlanıyordum. Şimdi bu araçla daha kolay olacak. Yardımcı olanlardan Allah razı olsun.”dedi.

 

Kıyı Köşe Akülü Araç Kampanyası hakkında bilgi veren Erol Taşkan ise engellilerin kocaman duvarlarla örülü hayatına, biraz olsun kolaylık sağlamak amacıyla yola çıktıklarını kaydetti. Facebook üzerinde oluşturdukları www.facebook.com/kiyikose isimli sayfa ile binlerce gönüllü insanın el ele vererek bir zincir oluşturduklarını anlatan Taşkan, “Burada akülü araç hediye etmeye razı olan firmalarımızın logolarını paylaşıp, yaptıkları bu duyarlılık karşısında beğenilerimizle teşekkür etme yolunu seçtik. Bu küçük fikir büyük bir meşaleye dönüştü.”diye konuştu.

 

Çorum, Erzurum, İstanbul, Trabzon, Sakarya ve Ankara’dan sonra Adana’ya da uzanarak, 50 adet akülü aracın dağıtımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Taşkan, şöyle devam etti: “Asla para kabul etmediğimiz bu kampanyada, firma aracını alarak bizlere teslim ediyor. Bizler de ihtiyacı olan engelli kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Bu çalışmayı binlerce insanla paylaşıyor olmamızın sebebi, yapılan bir iyiliğe daha çok insanı ortak edip, farkındalık halkası oluşturmaktır. Duyarlılık sergileyen firmalara teşekkür ediyoruz.”

 

Eşinden ayrıldıktan sonra Adana’daki babasına ait eve yerleşen Saide Hanım, el ve ayaklarını kullanamayacak hale gelen Ahmet (18), İbrahim Halil (16) ve Yakup’a (11) gösterdiği şefkat ‘annelik duygusuna’ örnek olarak gösterildi.

 

Kimse Yok Mu Derneği Adana Şube Başkanı Kemal Elibal ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Neslihan İpek Kobaner, Baysal’ı evinde ziyaret etti. Elibal, ailenin ihtiyaç duyduğu bir çamaşır makinesi ve tekerlekli sandalyeyi kısa sürede tedarik edip, teslim etti. Elibal, bundan sonrada ‘fedakâr anneye’ her türlü desteği vereceklerini belirtti. Çocukların yeniden sosyal incelemelerini yaptıran Kobaner ise 18 yaşına gelen Ahmet’in kesilen maaşının tekrar bağlanması ve onların sağlıkla ilgili diğer sıkıntıları konusunda ellerinden geleni yapma sözü verdi.”

Diğer Haberler