Editör

Paylaşın:

Acı sonda gizli kalan kahraman

 

Murat Özrüzgar isimli bir okurumuz hafta sonu tüm Çorum’u üzen Seydim Göleti’nde 4 cana mal olan boğulma olayıyla ilgili mail göndermiş.

 

Acı olayda Seydim Göleti’ne giden Hacı Veli Zeren ve Ailesi’nden iki çocuk ve baba Hacı Veli Zeren boğulmuş, onları kurtarmak için hiç düşünmeden göletin sularına atlayan çevredeki vatandaş Halil Özçiftçi de Zeren Ailesi ile aynı kaderi paylaşmıştı.

 

Murat Özrüzgar isimli okurumuz, iletişim adresimize gönderdiği mailde, tanıdığı Halil Özçiftçi’nin kahramanca davranışını anlatmış. Biz de aynen yayımlıyoruz:

 

“İyi günler. Size bildiğiniz ve hafta sonu haberlerde sunduğunuz acı bir hikayenin es geçilen kahramanını anlatmak istiyorum.

 

İsmi Halil Özçiftçi. Hafta sonu Çorum'da seydim göletinde boğularak ölen yetişkinlerden biri. Kendisi de Seydimli zaten. Göleti ve en tehlikeli yerin aracın düştüğü yer olduğunu çok iyi biliyordu korkusuzca suya atlamadan önce.

 

Hikâyemize gelince !! Ocak ayında Nevzat Ecza Deposu Çorum'a şube açma kararı aldı. İlaç dağıtımında 50 yılı doldurmuş köklü bir firma. Sahipleri ticaret yaptıkları kadar, daha fazla insana iş imkânı sağlamaya önem veren ve seven insanlar. Bana gelen ilk talimatla beraber şirket için yer bulunması, gerekli teknolojik alt yapının oluşturulması, reyon sistemi, resmi işler vs vs derken sıra geldi en önemli mevzuya. Çalışacak personeli seçmek. Gerek elden getirilen cv’ler, gerekse internet sitemize yapılan başvurular neticesinde randevu vererek iş görüşmelerine başladık. Sıra Halil Özçiftçi'ye gelmişti. Kapıdan içeri içten ve kocaman bir gülümsemeyle girerek merhaba müdürüm diyerek tokalaştı. Her sorumuza gülümseyerek cevap veriyordu. İki yıllık elektrik bölümü mezunu olduğunu söyleyince, mesleğin güzel neden yapmıyorsun diye sordum. Sanırım görüşmenin seyri bu soruyla değişti. “Aslında mesleğimi yapıyordum .Ama bir gün elektrik çarptı, havada uçtuğumu hatırlıyorum, sonra hastanede gözlerimi açtım” dedi gülerek. O kadar içten ve komik anlattı ki bizleri de güldürdü. “Sonra babam sen benim kıymetlimsin yapma tehlikeli işler dedi ve ayrıldım işten” dedi. Farklı işler yapmış, turizm sektöründe çalışmış. Eşinin hamile olduğunu söyledi laf arasında. Çok sevimli, efendi ve dürüst birine benziyordu. Dedim ki, “seni işe alırsam insanlara sağlık götüreceksin, ilaç taşıyacaksın, zamanında gitmesi lazım ilacın.  Hasta amaliyata girecek olur, daha hassas bir ilaç olur hata yapmaman lazım önemli bir iş.”. “Müdürüm ben işi seve seve yaparım, gözünüz arkada kalmaz hiçbir zaman” dedi. Ve yine o güzel gözleriyle samimi bir gülümseme yaptı.

 

Halil işe başladı. Kimseye selamsız, bana hatırsız geçmezdi yanımızdan. Kısa zamanda herkese çok sevdirdi kendini.

 

Ve tarih 16/06/2012 . Yer Çorum ili Seydim kasabası göleti. Hacı Veli Zeren  içinde çocuklar olan aracın baraja düştüğünü görünce hiç düşünmeden atlıyor onları kurtarmak için. Araç içinde kendi çocukları ve Miraç isminde başka bir küçük çocuk daha var. Etrafta piknikçiler şaşkın ve korkuyla bakakalıyorlar. Barajın en derin yeri  ve baraj suyunun bırakıldığı vananın olduğu yer. Doğma büyüme Seydimli olan ve tehlikeyi bilen Halil Özçiftçi hiç düşünmeden -zaten yaptığı iş gibi hayat kurtarmak-  baraja atlıyor. Bir süre sonra Miraç isimli küçük bir çocuğu çıkarıyor  dışarı ve tekrar dalıyor. Bir süre sonra bir çocukla tekrar çıkıyor su yüzüne ve çocuğu hemen kenardaki kayalıklara oturtup, tekrar suya dönmek üzereyken çocuk kayalardan kayıyor. Halil onu kurtarmak için çabalarken suyun içinde kayboluyorlar. O gün İslâm aleminin mübarek kandil günü. Cenazenin defnedildiği gün babalar günü. Kahraman Halil kardeşimiz maalesef  haberlerde öylesine geçiştirildi ve her türlü bilgisi yanlıştı.”

Diğer Haberler